Duże okna i drzwi tarasowe. 15 ciekawych propozycji

Duże okna i drzwi tarasowe. 15 ciekawych propozycji

Autor: Katarzyna Masłowska
24 cze 2017 09:39

Coraz większe okna fasadowe i komfortowe drzwi balkonowe to ważne elementy architektoniczne współczesnych domów. Dlatego ich nowoczesne wzornictwo powinno iść w parze z innowacyjną konstrukcją i wysokimi parametrami użytkowymi.

Coraz chętniej sięgamy po duże przeszklenia. Fasadowe okna i duże drzwi podnoszono-przesuwne kuszą nas możliwością praktycznego połączenia wnętrza budynku z jego otoczeniem. Dzięki temu, ogród przenika się z salonem, a domownicy zyskują wrażenie nieograniczonej przestrzeni.

Z zewnątrz panoramiczne przeszklenia również prezentują się efektownie, stanowiąc nowoczesny sposób na elewację domu, dodając całej bryle lekkości i modernistycznego charakteru. Duże okna możemy z powodzeniem wykorzystać w domach energooszczędnych i pasywnych – pomogą nam czerpać zyski cieplne z energii słonecznej. Wybierając okna fasadowe musimy jednak pamiętać także o ich parametrach użytkowych oraz funkcjonalności.

Parametry cieplne

Jedną z najistotniejszych cech okien fasadowych jest ich współczynnik przenikania ciepła U. Duże przeszklenia to potencjalnie duża powierzchnia, generująca straty ciepła, jeśli nie zainwestujemy w energooszczędną stolarkę. Współczynnik U jest wartością, która pozwala nam zorientować się, ile ciepła ulatuje z domu przez okna.

Według obecnych norm prawnych wartość ta nie może przekroczyć 1,30 W/m2K, w roku 2017 zmniejszy się do poziomu 1,10 W/m2K, aby za 5 lat osiągnąć 0,90 W/m2K. Podane liczby wskazują na maksymalne wartości współczynnika U, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wyposażyć dom w okna o lepszych parametrach. Już teraz wielu producentów oferuje okna energooszczędne, a nawet pasywne, dla których współczynnik U wynosi 0,80 W/m2K.

Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na to, czy wartość podana przez producenta została określona dla całego okna, czy tylko jego szyby – wówczas będziemy mieć do czynienia z oznaczeniem Ug (od angielskiego słowa „glass”). Chociaż szyba stanowi znaczną część panoramicznych okien, dopiero U dla całego produktu może nam zagwarantować pożądaną ochronę przed startami ciepła. Na energooszczędność kompletnego rozwiązania wpływ ma bowiem zarówno szklenie, jak i rama okna, a nawet sposób montażu.

Okna panoramiczne powinny składać się z pakietów 3- lub 4-szybowych, z dwukomorowymi szybami niskoemisyjnymi, z przestrzeniami międzyszybowymi wypełnionymi najlepiej gazem szlachetnym, np. argonem. Dwie komory i argon skutecznie chronią przed ucieczkami ciepła, a niskoemisyjna powłoka odbija promieniowanie cieplne emitowane przez sprzęty domowe, zatrzymując je w pomieszczeniu, jednocześnie przepuszczając promienie słoneczne, wpadające z zewnątrz.

Solidna konstrukcja 

Konstrukcja ram zależy natomiast od materiału, z jakiego je wykonano. Profile drewniane wykonywane są najczęściej z kilku warstw drewna sklejanych ze sobą, a o ich termoizolacyjności decyduje grubość profilu. Dzięki wykorzystaniu uprzednio wysuszonego drewna klejonego warstwowo, z usłojeniem układającym się w różnych kierunkach, współczesne okna drewniane nie mają tendencji do wypaczania, które towarzyszyło ich litym odpowiednikom.

Profile z PVC natomiast mają budowę komorową, co przekłada się między innymi na ich lżejszą wagę w porównaniu do okien drewnianych. Standardowo plastikowe okna mają od 3 do 8 komór, a izolacyjność będzie wzrastać wraz z liczbą komór. Nie dajmy się jednak zwariować wyścigowi „kto da więcej”. Teoretycznie, wraz ze wzrostem ilości komór w ramie, rośnie jej energooszczędność. W praktyce, komory wpływają na lepszą izolacyjność okna, ale ich mnożenie w nieskończoność nie zawsze przekłada się na współczynnik Uf ramy, chyba że wraz z dodatkową komorą, poszerzono grubość samego profilu – może natomiast negatywnie odbić się na stabilności konstrukcji.

Na izolacyjność okien wpływ ma również wypełnienie zastosowane wewnątrz profilu okiennego. Jeszcze stosunkowo niedawno standardem była pianka poliuretanowa.

Coraz częściej jednak możemy napotkać rozwiązania, w których sięgnięto po aerożel – materiał niemal dosłownie wzięty z kosmosu. Wcześniej był bowiem stosowany przy produkcji skafandrów astronautów oraz statków. Aerożel charakteryzuje się niezwykle wysoką, najlepszą dla ciał stałych, izolacyjnością cieplną. Wkomponowanie go w konstrukcję ramy okiennej może znacznie podnieść parametry termoizolacyjności okna, dlatego też sięgają po niego producenci okien pasywnych.

Komfort użytkowania 

Stabilność ram to zaledwie jeden z aspektów, wpływających na solidność całej konstrukcji. Równie ważna jest odporność szkła. W oknach panoramicznych, sięgających niekiedy od sufitu aż po samą podłogę niebezpieczeństwo zbicia szyby jest większe niż w przypadku tradycyjnych okien pionowych. Warto zatem zainwestować w szyby wykonane z hartowanego szkła laminowanego – takiego, które nie tylko jest odporne na urazy mechaniczne, ale w sytuacji ewentualnego zbicia nie rozpada się na drobne, ostre kawałeczki. Taka szyba będzie również barierą, chroniącą dom przed włamywaczem. Jeśli dodatkowo zainwestujemy w antywłamaniowe okucia, nasz dom zyska całkiem solidną ochronę przed niechcianymi intruzami.

Rozmieszczenie okien w domu

Lokalizacja okien, zwłaszcza tych o znacznych rozmiarach, bezpośrednio wpływa na komfort domowników oraz na bilans energetyczny budynku. Pomieszczenia dzienne, jak kuchnia czy salon potrzebują dużych przeszkleń bardziej niż np. sypialnia, w której mogą one zakłócać rytm dnia i potrzebną mieszkańcom intymność. Co więcej, montując panoramiczne okna od strony południowej pozyskamy więcej ciepła z promieni słonecznych – jest to nadrzędna zasada projektowania pasywnego.

Z kolei od strony północnej powinniśmy ograniczyć przeszklenia – tam bowiem nasłonecznienie jest mniejsze, a możemy natknąć się na uciążliwe zimne wiatry.

Okna to inwestycja na lata, więc zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto dokładnie przeanalizujmy dostępną na rynku ofertę. Ochrona domu przed zimnem czy włamywaczami, odpowiednia akustyka i energooszczędność to tylko niektóre z czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Nie można zapominać także o walorach estetycznych. Okno musi przecież tworzyć z naszym domem elegancką i funkcjonalną całość.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także