Duże okna. Jak wybrać ciepłe i dobre okna? Praktyczny poradnik

Duże okna. Jak wybrać ciepłe i dobre okna? Praktyczny poradnik

Autor: Ewa Kozioł
29 marz 2022 13:29

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien panoramicznych czy wielkogabarytowych drzwi przesuwnych? Jakimi kryteriami kierować się przy podejmowaniu decyzji? Podpowiada Michał Marcinowski, manager produktu firmy Aluprof.

Duże przeszklenia

Szklane ściany o nieograniczonej długości to marzenie wielu osób budujących własny dom. Nie tylko zapewniają efektowny widok i podnoszą prestiż oraz atrakcyjność wizualną nieruchomości, ale są też źródłem naturalnego ciepła słonecznego, zwłaszcza gdy wychodzą na południową stronę. Jednocześnie nawet najwyższej klasy okna i drzwi nigdy nie będą w stanie zrównać się izolacyjnością cieplną ze ścianami. Do tego dochodzi jeszcze ryzyko powstania mostków termicznych, czyli niekontrolowanej wymiany ciepła pomiędzy wnętrzem budynku a otoczeniem, która zwykle występuje w miejscu osadzenia okna czy drzwi. To wszystko powoduje, że wielu inwestorów rezygnuje z imponujących przeszkleń w obawie o ewentualne nieszczelności i potencjalne straty ciepła, a co za tym idzie wyższe rachunki za ogrzewanie. Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępne są innowacyjne rozwiązania, dzięki którym możemy z jednej strony cieszyć się pięknym widokiem, z drugiej zaś, zapewnić sobie odpowiedni komfort cieplny.

– Na termoizolacyjność budynku istotnie wpływa izolacyjność cieplna poszczególnych elementów konstrukcyjnych, zwłaszcza okien i drzwi. Szczególnego znaczenia nabiera ona w momencie, gdy przeszklenia mają pokaźne rozmiary. W takiej sytuacji tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na rozwiązania najwyższej jakości. W przypadku stolarki warto pomyśleć o produktach wykonanych z aluminium, które są bardzo trwałe, a jednocześnie mają doskonałe parametry izolacyjne i tym samym minimalizują straty ciepła, umożliwiając podniesienie standardu energetycznego budynku – wyjaśnia Michał Marcinowski, manager produktu firmy Aluprof.

Parametry techniczne okien

Jednymi z bardzo ważnych cech mających wpływ na funkcjonowanie naszych domów i miejsc naszej pracy są parametry techniczne okien i drzwi. Jest to o tyle istotne, że zgodnie z tzw. Warunkami Technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki, obowiązującymi od 1 stycznia 2021 roku wszystkie nowo powstające obiekty powinny cechować się odpowiednio niskim zapotrzebowaniem na energię niezbędną do ich ogrzewania. Szczególną rolę w spełnieniu wyśrubowanych norm odgrywać więc będzie stolarka okienna i drzwiowa, która powinna wyróżniać się wysoką izolacyjnością termiczną, czyli zdolnością do jak najdłuższego utrzymywania ciepła wewnątrz budynku.

– Im lepsza izolacyjność termiczna, tym mniej energii potrzeba do ogrzania domu, zwłaszcza podczas niskich temperatur. Istotnie wpływa na nią jakość materiałów wykorzystanych do budowy, w tym okien i drzwi, a także sposób ich montażu – wyjaśnia Michał Marcinowski z firmy Aluprof. Na co więc zwracać uwagę, jeśli marzymy o imponujących przeszkleniach w naszym domu, a jednocześnie zależy nam na wysokim poziomie termoizolacji i trwałości konstrukcji?

– Za wysokiej jakości produktem, który będzie nam służył długie lata, zwykle idzie nieco wyższa cena. Pamiętajmy jednak, że inwestycja w stolarkę okienną i drzwiową, która jest wyjątkowo wytrzymała, a dodatkowo wyróżnia się doskonałymi parametrami izolacyjnymi, nawet przy nieco wyższych kosztach początkowych wynikających z zakupu produktów, zwraca się wraz z niższymi rachunkami za ogrzewanie. Na rynku możemy znaleźć wiele rozwiązań energooszczędnych, w tym także takie, które z powodzeniem spełniają nawet surowe wymagania budownictwa pasywnego – tłumaczy ekspert firmy Aluprof.

Na komfort przebywania w domu istotnie wpływa wiele czynników, w tym jego wygląd, widok, jaki mamy z okna, a także ilość światła docierającego do wnętrza. Nie bez znaczenia pozostaje też komfort termiczny, który dodatkowo przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie. Jak pokazują powyższe przykłady, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości aluminiowych okien i drzwi jesteśmy w stanie zachować izolacyjność termiczną, nie rezygnując przy tym z imponujących przeszkleń.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także