×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Duże okna. Jakie wybrać?

Duże okna. Jakie wybrać?

Autor: Ewa Kozioł
11 cze 2021 09:25

Duże okna mają wiele zalet. Zapewniają dostęp do naturalnego światła oraz umożliwiają kontakt z otaczającą budynek przyrodą. Jak jednak wybrać najlepsze rozwiązanie? O czym pamiętać zdecydują się na duże przeszklenia? Co warto wiedzieć? Podpowiadamy.

– Jakaż to przyjemność obserwować własne myśli! W dodatku w otoczeniu piękna, którym mogłem się swobodnie cieszyć, nie próbując go zawłaszczyć. To jeszcze jeden krzepiący aspekt natury: jej ogromne piękno jest dla wszystkich. Nikt nie może pomyśleć, że zabierze do domu świt albo zachód słońca – pisał Tiziano Terzani w utworze pt. Nic nie zdarza się przypadkiem, kiedy zmagał się z chorobą. Włoski reporter miał bez wątpienia rację, ale nowoczesne budownictwo pozwala nam mieć niejako na własność unikatowe obrazy natury za naszym oknem, dzięki zastosowaniu dużych przeszkleń okiennych i drzwiowych.

Duże okna: wiele zalet

Duże przeszklenia mają wiele zalet. Wpływają pozytywnie na estetykę budynku, dodają bryle lekkości i scalają ją z zielonym otoczeniem domu, pozwalając domownikom obcować z naturą 24 godziny na dobę. Widok przyrody za oknem jest kojący, zwłaszcza w obecnych realiach, gdy coraz więcej czasu spędzamy we własnym M, mamy w nim nierzadko nawet domowe biuro, gdyż wiele firm przeszło digitalową transformację i pracuje w rozproszeniu.

Jeden z najważniejszych benefitów stanowi dostęp do naturalnego światła, które jest przecież najlepsze dla ludzkich oczu. Korzystając z potencjału słońca, możemy też z pożytkiem dla środowiska zredukować pobór energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia pomieszczeń, a tym samym zmniejszyć rachunki za prąd – połączyć przyjemne z pożytecznym.

W sezonie zimowym wielkoformatowa stolarka otworowa o niskim współczynniku przenikania ciepła, zamontowana w sposób „ciepły”, czyli warstwowy, wpływa dodatnio na bilans energetyczny budynku (nie musimy rozkręcać kaloryferów, aby czuć w domu komfort termiczny, dbamy też o czyste powietrze). Latem warto jednak wyposażyć okna w osłony zewnętrzne, aby uniknąć nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń w upalne dni. Co więcej, wielkogabarytowe okna czy drzwi wpływają pozytywnie na odbiór wnętrz budynku, które wydaje się optycznie większe, bardziej przestronne i jasne niż w rzeczywistości (można też pozwolić sobie na odważną kolorystkę ścian bez obawy, że kolor nasz przytłoczy). Dodatkowo szklane powierzchnie mogą pełnić funkcje ścian działowych (np. takie szklane przepierzenia można zamówić na wymiar w cienkiej, eleganckiej aluminiowej ramie).

Szkło w dyskretnej ramie

Już na etapie projektu budynku warto wybrać rozwiązania, które spełnią nasze oczekiwania. Im większe połacie przeszkleń bez widocznych przegród, tym lepszy efekt wizualny. Dlatego w nowoczesną bryłę budynku wpiszą się z pewnością drzwi przesuwne z ukrytą ramą, jak MB-Skyline. Produkt został skonstruowany z wąskich profili, które zapewniają niczym niezakłócony, panoramiczny widok. To jednak nie wszystko – może być dla naszej wygody zsynchronizowany z systemem Smart Home – napędy oraz centrale sterujące można schować w profilach ościeżnicy lub zamontować na zewnątrz konstrukcji. Inteligentny dom to przecież bardzo silny obecnie trend.

– Widoczna szerokość połączenia skrzydeł drzwi to zaledwie 25 mm. Całość stanowi niemal jednolite przeszklenie z delikatnymi liniami podziału. Dodatkowo system umożliwia zastosowanie drzwi o wysokości nawet do 4 metrów, co daje wiele możliwości projektantom i pozwala uzyskać spektakularne przeszklenia. Drzwi przesuwne MB-Skyline, mogą być otwierane ręcznie lub automatycznie – tłumaczy Michał Marcinowski, product manager Aluprof. Konstrukcja rozwiązania została opracowana tak, że do przesuwania wielkogabarytowych elementów nie potrzeba dużej siły, a mechanizm działa niemal bezszelestnie. 

Kupując wielkoformatową, pamiętajmy, że ważne są nie tylko jej parametry techniczne, jakość i estetyka wykonania, lecz także montaż. To od niego zależy, czy produkt będzie spełniał wszystkie funkcje deklarowane przez producenta. Dlatego warto zatrudnić profesjonalną ekipę monterów przez niego rekomendowaną. Konieczne będzie z pewnością użycie specjalnych maszyn do manipulacji przeszkleniem – taka stolarka ma przecież bardzo dużą wagę.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także