×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Energooszczędne drzwi i okna. To trzeba wiedzieć przed zakupem. Przeczytaj!

Energooszczędne drzwi i okna. To trzeba wiedzieć przed zakupem. Przeczytaj!

Autor: Ewa Kozioł
30 sty 2023 13:55

Wysokie rachunki za ogrzewanie mogą obniżyć okna, drzwi tarasowe oraz drzwi zewnętrzne o dobrych parametrach. Skutecznie chronią one bowiem przed stratami ciepła z domu. Co warto wiedzieć kupując energooszczędną stolarkę? Podpowiadamy.

  • O tym, w jakim stopniu okna i drzwi chronią przed stratami energii, mówi współczynnik przenikania ciepła. W przypadku okien i drzwi tarasowych określa się go symbolem Uw.
  • Na stopień szczelności okien i drzwi wpływa rodzaj zastosowanych okuć i system uszczelnienia. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na klasę przepuszczalności powietrza. 
  • W przypadku wymiany stolarki można obecnie uzyskać dofinansowanie w ramach rządowych programów „Czyste powietrze” i „Ciepłe mieszkanie”, a także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Energooszczędne drzwi i okna przyczyniają się w dużym stopniu do poprawy bilansu energetycznego budynku. Montowanie stolarki o wysokiej izolacyjności cieplnej w nowo budowanych domach stało się standardem. W już istniejących budynkach wymiana starych i nieszczelnych okien oraz drzwi pozwala znacząco zmniejszyć straty ciepła. W przypadku wymiany stolarki można obecnie uzyskać dofinansowanie w ramach rządowych programów „Czyste powietrze” i „Ciepłe mieszkanie”, a także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

– W oknach i drzwiach dostępnych na zamówienie można zastosować różnorodne rozwiązania, które wpływają na zwiększenie stopnia termoizolacyjności. Pozwala to klientom na dopasowanie wyposażenia stolarki zależnie od funkcji poszczególnych pomieszczeń oraz indywidualnych potrzeb. Warto sprawdzić, czy okna i drzwi zostały przebadane w notyfikowanych placówkach oraz czy deklarowane przez producenta parametry są potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Niezwykle istotną kwestią jest również prawidłowy montaż. Umożliwia on w pełni efektywne wykorzystanie właściwości stolarki energooszczędnej. Aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie w skorzystaniu z dotacji na wymianę okien i drzwi, nasza firma przystąpiła do inicjatywy branżowej Koalicja Termomodernizacji – mówi Marcin Tomczyński, Pełnomocnik Zarządu ds. Montażu i Rozwoju Produktu Vetrex.

Doskonała termoizolacyjność

O tym, w jakim stopniu stolarka okienna i drzwiowa chroni przed stratami energii, mówi współczynnik przenikania ciepła. W przypadku okien i drzwi tarasowych określa się go symbolem Uw. W modelach energooszczędnych jego wartość nie przekracza 0,9 W/(m²·K). Poziom termoizolacyjności drzwi zewnętrznych oznacza się parametrem Ud. Zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, w domach nowo budowanych i poddawanych termomodernizacji należy montować modele o współczynniku przenikania ciepła nie wyższym niż 1,3 W/(m²·K). Do budynków energooszczędnych poleca się jednak modele o Ud poniżej 1,0 W/(m²·K).

W energooszczędnych oknach i drzwiach tarasowych montowane są pakiety szybowe złożone z trzech tafli szkła. Dodatkowo zawsze stosuje się powłokę niskoemisyjną. Jest to niewidoczna warstwa metali szlachetnych, którą pokrywa się powierzchnię szyby. Odbija ona ciepło z powrotem do wnętrz, ograniczając jego ucieczkę. Dla zapewnienia lepszej ochrony przed zimnem instaluje się też ramki dystansowe wykonane z tworzywa sztucznego, a nie z metalu. Zwiększają one izolacyjność cieplną okien i drzwi tarasowych o 6 procent oraz obniżają ryzyko skraplania się pary wodnej na szybach wewnątrz pomieszczeń. Ponadto do wypełnienia przestrzeni międzyszybowej zamiast powietrza używa się gazu szlachetnego – argonu, który cechuje się właściwościami utrudniającymi ucieczkę ciepła. Dzięki takim rozwiązaniom okna i drzwi tarasowe nawet te w dużych rozmiarach, odznaczają się bardzo dobrymi parametrami. 

Wysoką izolacyjność termiczną drzwi zewnętrznych uzyskuje się dzięki odpowiedniej warstwie ocieplenia. Bardzo dobrze sprawdza się w tej roli piana PIR, która skutecznie minimalizuje straty ciepła. Ma ona również tę zaletę, że wypełnienie nie musi być zbyt grube. Wpływa to korzystnie na wygląd drzwi. By skrzydło było jeszcze cieplejsze, ramiak może zostać wykonany z tworzywa sztucznego. Dodatkowo stosuje się przekładki termiczne w ościeżnicy i progu. W modelach z przeszkleniami montowane są pakiety 3-szybowe z ciepłymi ramkami dystansowymi. 

Wysoka szczelność

Na stopień szczelności okien i drzwi wpływa rodzaj zastosowanych okuć i system uszczelnienia. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na klasę przepuszczalności powietrza, którą wyraża się cyframi od 1 do 4. Najlepszą ochronę zapewniają produkty w najwyższej, czwartej klasie. Obecnie w oknach i drzwiach tarasowych montuje się okucia obwiedniowe. Sprawiają one, że skrzydło na całym obwodzie właściwie przylega do ościeżnicy. W drzwiach zewnętrznych lepszą szczelność uzyskuje się dzięki większej liczbie zawiasów. 

Powstawaniu niekontrolowanych przewiewów zapobiegają też uszczelki. Znaczenie ma zarówno ich liczba, jak i materiał użyty do ich wykonania. Energooszczędne okna i drzwi wyposaża się w bardziej złożone systemy uszczelnienia niż te, które są dostępne w standardowych modelach. Stosowane uszczelki cechują się również dużą wytrzymałością i odpornością na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, dzięki czemu przez wiele lat zachowują swoje właściwości. 

Ciepło ze słońca

Odpowiednio dobrane i rozmieszczone okna oraz drzwi umożliwiają dogrzanie wnętrz bez dodatkowych kosztów przy wykorzystaniu energii słonecznej. Najwięcej darmowego ciepła zapewniają przeszklenia znajdujące się od południa i zachodu, dlatego po tej stronie domu powinno być ich najwięcej. By do wnętrz wpadało maksymalnie dużo promieni słonecznych, można wybrać okna i drzwi tarasowe z węższymi profilami. 

Dodatkową dawkę światła słonecznego zapewniają przeszklenia w drzwiach zewnętrznych. Mogą być one umieszczone zarówno w skrzydle, jak również w formie naświetli – górnych i bocznych. Te ostatnie dostępne są w różnych rozmiarach, nawet wielkoformatowych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także