PARTNER PORTALU
Inteligentny dom - jakość powietrza pod kontrolą

Inteligentny dom - jakość powietrza pod kontrolą

Autor: Anna Usakiewicz
30 maj 2019 12:02

Projektując i urządzając wnętrze, skupiamy się często na jego walorach estetycznych – wybieramy ciekawy wzór tapety, optymalny kształt sofy czy idealnie dobrany kolor zasłon. Na tym etapie warto jednak pomyśleć również o tym, co niewidoczne, a kluczowe dla naszego funkcjonowania.

Powietrze – jego jakość i temperatura – w znacznym stopniu decyduje o klimacie w domu i samopoczuciu mieszkańców. Automatyka budynkowa firmy ABB daje nam możliwość nie tylko kontrolowania jakości powietrza, ale i zdalnego zarządzania temperaturą, by odpoczywając na wygodnej kanapie w stylowo urządzonym salonie, czuć się jednocześnie bezpiecznie i komfortowo.

Mówiąc o jakości powietrza w domu, należy podkreślić kwestię bezpieczeństwa. Zautomatyzowane systemy budynkowe ABB wyposażone są w czujniki dymu o wysokiej wrażliwości, które reagują natychmiast, gdy gęstość powietrza ulega zmianie. Urządzenia emitują głośny sygnał alarmowy, pozwalający szybko wykryć zagrożenie pożarem. 

W pomieszczeniach wyposażonych w kominek czujniki sprawdzają też poziom dwutlenku węgla – bezzapachowego, a tym samym niewyczuwalnego gazu, który może być niebezpieczny dla życia domowników. Jeśli jego stężenie przekroczy dopuszczalną normę, system błyskawicznie zareaguje, nawet wtedy, gdy śpimy. Uruchomi wentylatory, które będą wtłaczać tlen do czasu, aż powietrze zostanie oczyszczone.

Kiedy już mamy pewność, że oddychamy czystym powietrzem, możemy pomyśleć
o samopoczuciu, na które niewątpliwie wpływa temperatura w pomieszczeniu. Mieszkaniec domu wyposażonego w inteligentne systemy ABB może zaprogramować temperaturę
w ogrzewanych i klimatyzowanych pokojach zgodnie ze swoimi potrzebami. Co więcej, może być ona inna w każdym z pokoi. Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które np. lubią brać poranny prysznic w ciepłej łazience, podczas gdy w sypialni wolą mieć chłodniej. Regulator temperatury pomieszczenia posiada także zintegrowaną funkcję automatycznego przełączania z trybu letniego na zimowy. Funkcja chłodzenia jest aktywna przy wysokiej temperaturze, a ogrzewania – przy niskiej.

Warto też dodać, że zautomatyzowany system ogrzewania dostosowany do wymagań to podstawa optymalizacji zużycia energii elektrycznej, co przekłada się bezpośrednio na oszczędności finansowe. Zasada jest prosta – zmniejszenie temperatury o jeden stopień pozwala zaoszczędzić nawet 6% energii w skali roku. To ogromny potencjał, biorąc pod uwagę zmienne zapotrzebowanie na ogrzewanie w różnych porach dnia oraz w czasie nieobecności domowników. Instalując dodatkowo stację pogodową, która bada nasłonecznienie i stopień nagrzania poszczególnych elewacji, możemy zautomatyzować opuszczanie rolet na odpowiednią wysokość i w ten sposób zniwelować konieczność włączania klimatyzacji. Z kolei czujniki zamontowane w oknach pomagają kontrolować klimatyzację zależnie od stopnia ich otwarcia.

Technologia i-bus® KNX firmy ABB pozwala zintegrować funkcje sterowania ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją w jednym, wygodnym i efektywnym systemie. W tym celu zaleca się współpracę z doświadczonymi integratorami, którzy już na etapie projektowania rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej rozplanują je zgodnie z naszymi potrzebami i wymaganiami. Nam pozostanie już tylko ich intuicyjna obsługa, możliwa także za pomocą urządzeń mobilnych z dowolnego miejsca. To niekwestionowany argument na rzecz wygody użytkowania, a do tego przynoszący korzyści zarówno finansowe, jaki i ekologiczne. Osoby zainteresowane pogłębieniem wiedzy o automatyce budynkowej zachęcamy do umówienia się na prezentację w jedynym w Polsce apartamencie pokazowym ABB Living Space® Experience wyposażonym w tę nowoczesną technologię.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także