Jak dbać o okna z aluminium?

Jak dbać o okna z aluminium?

Autor: Wojciech Napora
11 marz 2020 07:54

Regularna konserwacja okien przeprowadzona przy użyciu właściwych detergentów pozwoli na dłużej zachować nienaganny wygląd stolarki. Wystrzeganie się używania agresywnych lub żrących środków oraz mocno ścierających gąbek czy szczotek sprawi, że przedłużymy żywotność naszych okien, ciesząc się ich wyglądem przez długie lata.

Profile aluminiowe malowane proszkowo są odporne na warunki atmosferyczne. Oznacza to, że czyszczenie okien ALU wymaga minimalnego wysiłku. Do mycia nie jest wymagane stosowanie specjalistycznych środków. Warto pamiętać, iż podczas czyszczenia, jak w przypadku okien PVC, pod żadnym względem nie należy używać środków żrących.

Czytaj także: Remont: instalacje sanitarne.

Okna aluminiowe są wrażliwe na środki o kwaśnym odczynie oraz na takie, których składnikiem jest rozpuszczalnik. Do czyszczenia nie należy także stosować materiałów ściernych, które mogą bardzo poważnie uszkodzić ramę okna. Do regularnego czyszczenia aluminiowych okien wystarczy ciepła woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń. W przypadku większych zabrudzeń, można wykorzystać inne środki czystości. Zdarza się, że w tym celu wykorzystywane są preparaty do czyszczenia i konserwacji karoserii samochodu, których skład jest bezpieczny dla lakieru i nie zawiera mocnych, żrących substancji. Na rynku dostępne są także środki przeznaczone do czyszczenia aluminium – podpowiada Rafał Buczek z firmy Awilux.

Uważaj na okna!

Przeprowadzając remont, który nie uwzględnia wymiany stolarki okiennej, koniecznie należy zabezpieczyć okna przed ewentualnymi zabrudzeniami. Plamy z farb, kleju czy gipsu mogą być trudne do usunięcia. Zaleca się więc zabezpieczenie okien taśmą malarską. Jeśli jednak zabrudzenia pojawią się, wtedy zaschnięte resztki farby należy delikatnie zdrapać plastikową lub silikonową szpachelką uważając, aby nie zarysować powierzchni okna. Z kolei klej można usunąć szkolną gumką do ścierania lub poprzez namoczenie go olejem roślinnym, a następnie delikatne zmycie wodą z płynem do mycia naczyń.

Czytaj także: Architektura a ekologia.

                     

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także