PARTNER PORTALU
Jak dbać o okna z PVC?

Jak dbać o okna z PVC?

Autor: Wojciech Napora
10 marz 2020 12:03

Aby okna służyły nam przez długie lata, należy je właściwie i regularnie konserwować. Zarówno okucia, jak i szyby powinny być pielęgnowane według kilku ważnych zasad.

Stolarka oparta na technologii PVC jest niezwykle wytrzymała i łatwa w utrzymaniu w czystości. Częstotliwość mycia okien zależy od wielu czynników. Jeśli domownicy nie palą papierosów, a w bezpośrednim sąsiedztwie domu czy mieszkania nie znajduje się plac budowy czy ruchliwa ulica, ciemne okna wystarczy czyścić cztery razy w roku, a konserwację uszczelek i części metalowych przeprowadzać dwa razy w roku. W przypadku okien w kolorze białym warto przeprowadzać te zabiegi częściej. Unikniemy w ten sposób powstania trwałych przebarwień, które trudniej jest zmyć. Natomiast szyby w obu przypadkach myjemy w miarę potrzeb – mówi Rafał Buczek z firmy Awilux.

Podczas mycia plastikowych okien bardzo istotne jest dokładne wyczyszczenie wszystkich powierzchni, ponieważ brud, który zalega w wewnętrznych częściach ram może wpadać do mieszkania po otwarciu okna. Warto pamiętać jednak, że pomimo swojej trwałości, polichlorek winylu, z którego wykonane są okna PVC, jest materiałem dosyć delikatnym. Jego czyszczenie powinno być wykonywane przy użyciu odpowiednich akcesoriów i produktów chemicznych. Jeżeli okucia nie były długo myte, w pierwszej kolejności należy metodą na sucho pozbyć się wierzchniego brudu, a dopiero następnie umyć okna na mokro.

Czytaj także: Remont: instalacje sanitarne. 

Do mycia okien PVC należy używać detergentów o odpowiednim składzie. Niedozwolone jest stosowanie produktów, które zawierają takie składniki, jak kwasy, rozpuszczalniki oraz substancje ścierne, ponieważ ich działanie może doprowadzić do zniszczenia stolarki. Warto również wystrzegać się używania płynów z chlorem i acetonem, które doprowadzają do kruszenia się uszczelek okiennych – dodaje ekspert.

Czytaj także: Architektura a ekologia.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także