PARTNER PORTALU
Jak odświeżyć balustradę balkonu? Ekspert radzi

Jak odświeżyć balustradę balkonu? Ekspert radzi

Autor: Anna Sołomiewicz
27 maj 2016 12:36

Wiosna to idealna pora na odnowienie balkonu. Gruntowne czyszczenie, malowanie i kilka aranżacyjnych pomysłów sprawią, że balkon będzie gotowy na godne rozpoczęcie letniego sezonu.

Na samym początku warto dokładnie ocenić stan balkonu. Jeśli posadzka ani powierzchnia balustrady nie są poważnie uszkodzone, remont wystarczy ograniczyć do czyszczenia i malowania. Taka szybka konserwacja nie zajmie dużo czasu i nie spustoszy portfela, a balkon będzie jak nowy. Na początku warto oczywiście zacząć od czyszczenia i pozbycia się z balkonu starych, nieużywanych rzeczy. Następnie ? mycie za pomocą szczotki i detergentów lub myjki ciśnieniowej. Przygotowując się do odświeżenia, najważniejszy jest wybór dobrego preparatu do renowacji, dopasowanego do materiału z jakiego wykonana jest balustrada.

Malowanie balustrady ze stali

Balkony są narażone na zmienne warunki atmosferyczne. Powłoka malarska na balustradzie może ulec zniszczeniu pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Przy renowacji stalowej balustrady, powinniśmy zaopatrzyć się w kolejno: preparat antykorozyjny, preparat gruntujący i powierzchniowy. Na początku należy zetrzeć starą łuszczącą się pokrywę malarską za pomocą papieru ściernego lub drucianej szczotki. Jeśli zauważamy ślady rdzy najlepiej usunąć ją za pomocą specjalnych preparatów. Przystępując do malowania – najpierw nakładamy farbę antykorozyjną, a następnie preparat gruntujący i na koniec emalię dekoracyjną. Zamiast trzech środków możemy wybrać też dostępne na rynku gruntoemalie typu 3w1 przeznaczone do powierzchni stalowych, która łączą kilka właściwości i mają działanie ochronno-dekoracyjne.

Nowe życie betonowego balkonu

Na początek musimy dokładnie oczyścić powierzchnie z kurzu, brudu i łuszczącej się starej powłoki malarskiej. Jeśli na powierzchni pojawił się zielony nalot – najlepiej usunąć go za pomocą preparatów do zwalczania grzybów i glonów. Istniejące ubytki uzupełnić zaprawą. Teraz najprostszym rozwiązaniem jest pomalowanie specjalną farbą do betonu, dzięki której powłoka malarska będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Nie musimy wybierać koloru szarego.

Jeśli na powierzchniach pionowych chcemy uzyskać ciekawy efekt zamiast farby możemy wybrać masy tynkarskie o fakturze naturalnych kamieni np. tynk kwarcowy albo marmurowy. Poza unikatowymi walorami dekoracyjnymi (dodatek miki daje lekko metaliczny efekt) masy charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, naprężenia termiczne i uszkodzenia mechaniczne. – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy LAKMA SAT, producenta chemii budowlanej i tynków dekoracyjnych Francesco Guardi Collezione. 

Impregnacja drewnianego tarasu 

Jeśli należymy do szczęśliwców posiadających drewniany balkon lub taras w domu jednorodzinnym nie powinniśmy również zapominać o jego konserwacji podczas porządków w ogrodzie. Tutaj schemat przygotowania podłoża jest podobny. Najpierw gruntowne czyszczenia drucianą szczotką lub myjką ciśnieniową. Następnie wyrównanie podłoża papierem ściernym lub specjalną szlifierką, aby usunąć drzazgi i odchodzące warstwy starej emalii. Po przygotowaniu podłoża możemy nałożyć preparat dekoracyjno-ochronny przeznaczony do powierzchni drewnianych.

Jeśli zależy nam na zachowaniu naturalnego rysunku drewna możemy wybrać olej do drewna lub impregnat z woskiem. Natomiast jeśli chcemy zabarwić powierzchnię tarasu lub drewnianej balustrady do wyboru są lakierobejce, które tworzą półprzejrzystą powłokę lub kryjące emalie nadające efekt połysku lub półmatu – radzi Bartłomiej Cholewa.

Warto pamiętać, żeby żadnej z prac malarskich na balkonie nie powinno się prowadzić w pochmurne i deszczowe dni, ani w temperaturze niższej niż 5 stopni. Może wydłużyć czas schnięcia preparatów.

Dopełnienie malowania: aranżacyjne inspiracje

Po odświeżeniu balustrady można dodać jeszcze kilka aranżacyjnych drobiazgów, które małym nakładem kosztów pozwolą stworzyć zielony azyl nawet na małym balkonie w bloku. Wystarczą rośliny balkonowe takie jak pelargonie. Hodowane w skrzyniach zawieszonych na balustradzie będą piękną ozdobą i nie zajmą dużo miejsca. Można również wybrać inne odmiany hodowane w donicach, odmiany palm albo efektowne rośliny o zwisających pędach.

Nie musimy kupować nowego kompletu mebli ogrodowych. Wystarczą barwna narzuta i poduszki. Wystarczy dodać nastrojowe oświetlenie – lampiony lub łańcuch świetlny z lampkami LED (przeznaczony specjalnie do ogrodów). Wszystko razem stworzy relaksujący zielony zakątek w tak zwanym stylu boho, który jest tegorocznym hitem w wystroju wnętrza i doskonale nadaje się do urządzania ogrodowo-balkonowych przestrzeni.

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także