
Jak wybrać projekt domu? Poznaj zasady wyboru, zobacz piękne domy
Jedną z kluczowych kwestii w całym procesie realizacji domu jest wybór najlepszego projektu. Idealny projekt to taki, który uwzględniając właściwości działki, będzie jednocześnie odpowiadał potrzebom wszystkich domowników.

Budowa jednorodzinnego domu to proces, który ma wiele etapów. Ziszczenie marzeń o swoim własnym miejscu do życia jest poprzedzone szeregiem decyzji – począwszy od zakupu działki i wyboru projektu, po wybór instalacji i dopracowanie detali wystroju wnętrz.
Obecnie poszukujemy domów o ciekawej bryle i nowatorskich rozwiązaniach konstrukcyjnych. Domy nowoczesne to najczęściej idealne połączenie funkcjonalności i wyjątkowego wyglądu. Cenimy też sobie ekologiczne materiały budowlane i nowoczesne instalacje, pozwalające na wykorzystanie naturalnych źródeł energii.
Praktyczne rozwiązania
O ile w segmencie stosowanych materiałów wznoszeniowych i pokryć dachowych od lat stosowane są te same technologie, to swoista rewolucja nastąpiła w zakresie stolarki okiennej i drzwiowej, materiałów stosowanych do termo- i hydroizolacji, jak również nowoczesnych systemów grzewczych. Coraz częściej ogrzewanie domu jest oparte o wykorzystanie energii pochodzącej z ziemi (pompy ciepła) lub energii słonecznej. Ponadto, funkcjonalne i energooszczędne okazuje się zastosowanie sytemu „inteligentnego domu”, który jest dopełnieniem nowoczesności.
Zobacz także: Dom w górach. Zobacz piękny projekt u podnóża Tatr
Większość inwestorów wybiera domy o tradycyjnej, klasycznej formie, ale wyposażone w nowoczesne instalacje, o prostej, łatwej w budowie konstrukcji, nieskomplikowanej bryle powiązanej z otoczeniem za pomocą tarasów, podcieni, zadaszeń i obowiązkowo z zastosowaniem energooszczędnych technologi budowlanych i instalacyjnych.
Nowoczesności wybranego projektu poszukują częściej w rozkładzie pomieszczeń, ich przestronności i funkcjonalności oraz obniżeniu kosztów eksploatacji, niż w wyszukanej, niekonwencjonalnej formie architektury. Wydaje się, że to dobra droga do poprawienia jakości i uporządkowania budownictwa domów jednorodzinnych na naszych terenach.
Wybór projektu
Jedną z pierwszych rzeczy, o które musimy się zatroszczyć na etapie planowania budowy domu jest znalezienie odpowiedniego projektu lub pracowni, która taki projekt wykona. Możemy zdecydować się na projekt „gotowy” z katalogu (po uprzedniej adaptacji do naszej konkretnej działki) lub zdecydować się na indywidualną współpracę z architektem, który zaprojektuje każdy szczegół dopasowany do naszych potrzeb i gustów. Każde z tych rozwiązań ma plusy i minusy.
To Cię zainteresuje: Modny salon: architekt radzi, jak urządzić piękne wnętrze
Niepodważalną zaletą projektów gotowych jest możliwość ich szybkiego zakupu. Podczas, gdy na projekt indywidualny od czasu zawarcia umowy będziemy zmuszeni poczekać nawet pół roku, plany projektu gotowego otrzymamy praktycznie natychmiast, z uwzględnieniem ok. tygodnia oczekiwania na przesyłkę. Co więcej, projekt gotowy będzie zazwyczaj znacznie tańszy od tego na zamówienie. Ceny projektów typowych oscylują najczęściej w okolicach 2-4 tys. złotych, podczas gdy projekt indywidualny to wydatek rzędu 10 tys. złotych.
Ważnym aspektem kupna projektu gotowego jest możliwość sprawdzenia, jak będzie wyglądał wybrany przez nas dom jeszcze na etapie podejmowania decyzji, bez podpisanej umowy, czy nawet wykonania telefonu do pracowni. Katalogi pełne wizualizacji, ilustracje w internecie to gratka dla tych z nas, którzy przywiązują dużą wagę do wrażenia estetycznego. Ta możliwość wglądu w efekt końcowy naszej inwestycji to komfort dla każdego, kto nie lubi kupować „kota w worku”.
Oczywiście zaufany architekt wart jest wszystkich wydanych na niego pieniędzy, jednak nawet on nie potrafi nam na etapie podpisywania umowy przedstawić finalnego produktu jego pracy. Warto nadmienić, że oprócz kolorowych wizualizacji przygotowanych przez biuro projektowe, inwestor nierzadko może również obejrzeć zdjęcia wybudowanych w oparciu o dany projekt domów. Wybór projektu gotowego daje nam również możliwość łatwiejszego oszacowania, ile kosztować nas będzie cała inwestycja. Biura bowiem podają, wraz z informacjami o powierzchni budynku i rzutami poszczególnych kondygnacji, również informacje o zastosowanych technologiach i przybliżony koszt wykończenia domu na etapie stanu surowego zamkniętego.
W końcu, projekty typowe, trochę na przekór swojej nazwie, oferują nam szeroki wybór różnorodnych stylistycznie domów. Wbrew obiegowej opinii, domy z katalogów nie wyglądają wszystkie tak samo. Możemy wybierać z niezwykle bogatej (liczonej w tysiącach) oferty, uwzględniającej tradycyjne domy z poddaszem, domy parterowe, piętrowe, o dachach płaskich, o dachach wielospadowych, okazałe podmiejskie rezydencje, domy drewniane z bala i kanadyjczyki, oraz projekty specjalnie, przeznaczone na działki o nietypowych kształtach.
Jednak żaden, nawet najskrupulatniej wybierany, projekt gotowy nie będzie w 100% dopasowany do naszej działki budowlanej, okalającego ją terenu oraz naszych oczekiwań. Dlatego projekt indywidualny tworzony jest pod konkretną parcelę, z uwzględnieniem jej wszystkich wad i zalet, z optymalnym wykorzystaniem położenia terenu i od początku do końca kształtowany w myśl naszej koncepcji.
Założenia architekta tworzone są po uprzednim wysłuchaniu naszych oczekiwań, a ich realizację możemy kontrolować na bieżąco. Ten stały kontakt z architektem na etapie projektowania domu jest szczególnie ceniony przez inwestorów. Również tylko w przypadku projektu indywidualnego mamy gwarancję, że w sąsiedztwie nie natkniemy się na taki sam budynek. Kupując projekt gotowy musimy bowiem pamiętać, że nie nabywamy do niego praw na wyłączność, a każdy znajomy, członek rodziny czy nawet przechodzień, któremu spodoba się nasz dom, może sobie kupić taki sam.
Potrzeby domowników
Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, przeprowadźmy rodzinną naradę, podczas której każdy członek rodziny, włączając w to dzieci, przedstawi swoje oczekiwania i argumenty. Przeanalizujmy: czy często jemy posiłki we wspólnym gronie, czy potrzebujemy oddzielnej jadalni? Zastanówmy się, czy ewentualne oszczędności przestrzeni odbywać się będą kosztem dodatkowej łazienki, czy pomieszczeń gospodarczych?
Rozważmy budowę domu podpiwniczonego, jeżeli nie chcemy rezygnować z przestrzeni gospodarczej oraz użytkowej, a nasza działka uniemożliwia budowę domu o większym metrażu. Jeżeli któryś z domowników pracuje w domu, wybierzmy projekt z zaplanowanym oddzielnym pokojem, który można będzie przeznaczyć na gabinet.
Czytaj również: Pomysł na ścianę: 20 pięknych zdjęć z polskich wnętrz
Istotnym aspektem okaże się również wiek domowników. Jeżeli planujemy budowę domu dla seniora, właściwszym wyborem okaże się budynek parterowy. Komunikacja między pomieszczeniami, zlokalizowanymi na tej samej kondygnacji będzie znacznie mniej uciążliwa niż pokonywanie schodów pomiędzy parterem i piętrem.
Dom z poddaszem okaże się idealnym wyborem, wówczas, gdy zależy nam na czytelnym podziale na strefę dzienną i nocną, z założenia intymną, najczęściej zlokalizowaną na poddaszu. Dom piętrowy z kolei okaże się dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy planują budowę budynku dwupokoleniowego. Na dwóch pełnych kondygnacjach w łatwy sposób zaaranżujemy dwa mieszkania.