PARTNER PORTALU
Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą podczas urlopu? Porada

Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą podczas urlopu? Porada

Autor: Rafał Konopka
21 cze 2016 10:40

Lato to czas wakacyjnych wyjazdów i odpoczynku poza domem. Niestety, nieobecność gospodarzy to wymarzona okazja dla włamywaczy. Jak ustrzec się przed splądrowaniem domu podczas urlopu? Kluczową rolę pełnią tu okna i drzwi.

Jak wynika z policyjnych statystyk, zdecydowanie największa liczba włamań do domów i mieszkań odbywa się przez okna oraz drzwi tarasowe i balkonowe. W sumie to ponad 77 proc. wszystkich włamań! Wybierając stolarkę okienną, warto więc zwrócić uwagę nie tylko na parametry enegrooszczędności, ale również na obecność i jakość zastosowanych rozwiązań antywłamaniowych. A tych firma MS więcej niż OKNA - lider wśród producentów stolarki okiennej, ma naprawdę wiele.

Pakiet bezpieczeństwa

Wśród proponowanych przez MS więcej niż OKNA rozwiązań antywłamaniowych, znajduje się standardowo oferowany pakiet bezpieczeństwa składający się z: niemieckich i austriackich obwiedniowych okuć (specjalnie skonfigurowanych pod kątem MS), trzech rygli antywyważeniowych oraz klamki z mechanizmem Secustic. Własne opracowania powodują, że już standardowo wyposażone okno pomorskiego producenta będzie nie lada wyzwaniem dla włamywacza.

Jeśli jednak chcemy naprawdę beztrosko wypoczywać na urlopie – możemy pomyśleć o rozbudowaniu standardowej ochrony. W takim przypadku warto rozważyć następujące wyposażenie opcjonalne:

- dodatkowe rygle antywyważeniowe i klamki z kluczykiem,

- szyby i okucia w certyfikowanych klasach odporności RC1 i RC2, wg normy PN-EN 1627:2011 (obejmują one odpowiednio minimum cztery lub siedem zaczepów antywyważeniowych na skrzydło),

- zabezpieczenie przed rozwierceniem zamka zasuwnicy z hartowanej stali,

- klamka z kluczykiem oraz specjalna szyba antywłamaniowa P4

- kontaktrony, czyli zintegrowane z oknem czujniki wykrywające otwarcie okna, współpracujące z instalacją alarmową lub grzewczą (opracowane przez specjalistów MS więcej niż OKNA) – pozwalają one wyjść z domu pozostawiając okna w pozycji uchyłu. Ponadto eliminują obawę, że pozostawione w domu zwierzęta domowe wzbudzą alarm.

W niektórych modelach okien stosuje się półzlicowane skrzydło, które skutecznie utrudnia włamanie uniemożliwiając wsunięcie narzędzia typu śrubokręt pomiędzy skrzydło i ramę, a przez to - wyważenie skrzydła.

Standardowo oferowane, wysokiej jakości stalowe wzmocnienie zamknięte, odpowiednio gęsto przykręcone do profili powoduje, że okno jest sztywne, co w połączeniu z ponadprzeciętną ilością rygli zwykłych i antywyważeniowych już na początku stawia wysoko poprzeczkę przed potencjalnym włamywaczem.

By utrudnić złodziejowi zadanie

Wybierając okucia warto pamiętać, że żadne okno, ani drzwi, nie jest stuprocentową gwarancją ochrony przed włamywaczem. Zdolny, doświadczony i wyposażony w odpowiednie narzędzia złodziej poradzi sobie z każdym rozwiązaniem. Pytanie tylko, jak dużo czasu zajmie mu jego sforsowanie?

Jaki sens ma więc ponoszenie kosztu zakupu dodatkowych zabezpieczeń? Okazuje się, że wbrew pozorom - bardzo duże. Bo kluczowy jest tu właśnie wspomniany czas. Uzbrojone w antywłamaniowe okucia drzwi i okna mają za zadanie maksymalne utrudnienie nieproszonemu gościowi dostanie się do wnętrza. Im dłużej będzie musiał próbować je pokonać, tym większe ryzyko bycia zauważonym przez sąsiadów czy przypadkowych przechodniów i... wpadki. A to z kolei zwiększa szanse na to, że włamywacz się zniechęci i poszuka innego, łatwiejszego celu. 

Źródło: MS więcej niż OKNA

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także