×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak zmniejszyć rachunki za energię? Skuteczny sposób - wymień okna

Jak zmniejszyć rachunki za energię? Skuteczny sposób - wymień okna

Autor: Justyna Łotowska
26 paź 2022 10:39

Rekordowy wzrost cen prądu uderza w kieszenie Polaków. Eksperci podkreślają, że w tej
sytuacji warto zmienić nawyki domowe, a w dłuższej perspektywie pomyśleć o inwestycji
w energooszczędne rozwiązania, które pozwolą obniżyć rachunki. Np. dzięki wymianie
okien dachowych na nowe, trzyszybowe możemy zyskać nawet do 28% oszczędności
energii rocznie.

Według danych opublikowanych przez Eurostat stopa inflacji energii jest obecnie najwyższa od 1997 roku, kiedy to po raz pierwszy opublikowano zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych. 
.
Najnowsze dane dla Polski nie napawają optymizmem - Narodowy Bank Polski prognozuje wzrost cen energii ogółem o 30,9% w 2023 roku. Tymczasem jeszcze przed wzrostem cen energii i szalejącą inflacją rosło w Polsce ubóstwo energetyczne. W 2020 roku z tym problemem borykało się ponad 21% polskich gospodarstw domowych.

Jak wskazują eksperci w VII edycji raportu Barometr zdrowych domów, opublikowanego przez firmę VELUX, skala tego zjawiska będzie narastała, gdyż obecnie weszliśmy w trwałą tendencję zwiększonych kosztów nośników energii, co przekłada się na wzrost wydatków na ogrzewanie budynków.

Zmień nawyki – oszczędzaj energię

- W realiach kryzysu energetycznego, z którym mamy obecnie do czynienia, należy podjąć wszelkie
działania mające na celu zachęcanie społeczeństwa do zmian w sposobie użytkowania energii, które
będą redukować popyt na paliwa, energię elektryczną i cieplną, co jednocześnie przyczyni się do
obniżenia emisji – wskazuje Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych we Wrocławiu.

Praktycznych wskazówek związanych ze zmianą codziennych nawyków, które mogą przyczynić się do obniżenia rachunków za ogrzewanie dostarcza poradnik dla gospodarstw domowych i samorządów przygotowany przez „Forum Energii”. 

W raporcie zaproponowano działania dla domów jednorodzinnych służące: skutecznej regulacji temperatury w pomieszczeniach, usprawnieniu instalacji grzewczej, oszczędności ciepłej wody użytkowej, oszczędności energii elektrycznej oraz skutecznej termoizolacji domu.

Jak wynika z analiz „Forum energii” „nawet skromny program modernizacyjny pozwoli ograniczyć zużycie energii o ok. 36-60% w typowych dla Polski domach. Gdyby objął on ok. jedną czwartą domów w kraju, można byłoby zredukować krajowe zapotrzebowanie na energię końcową w cieple o blisko 10%.”

Wymiana okien dachowych to nawet do 28% oszczędności energii rocznie

Optymalnym rozwiązaniem, które długofalowo pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji budynków, zwłaszcza kosztów ogrzewania, jest termomodernizacja domu. Duże straty ciepła powoduje najczęściej słaba izolacja cieplna budynku, dachów oraz okien – złej jakości i nieenergooszczędne okna nie pozwalają na optymalne doświetlenie pomieszczeń i korzystanie z benefitów energii słonecznej przenikającej przez szyby.

Co więcej, w nieremontowanych domach może występować tzw. syndrom chorego budynku. Niedogrzane i niedoświetlone pomieszczenia, wilgoć, pleśń i grzyb negatywnie wpływają na nasze zdrowie. W Polsce 1 na 4 Polaków jest narażony na zagrożenia związane z klimatem wewnątrz pomieszczeń – wynika z VII edycji Barometru zdrowych
domów. 

- Często to właśnie te elementy przyczyniają się do wzrostu zachorowalności na astmę, ostre nieżyty nosa, egzemę i alergie. Kompleksowa termomodernizacja to duża inwestycja, która najczęściej jest rozłożona w czasie. Przed zimą warto pomyśleć np. o wymianie stolarki okiennej – nie wymaga to remontu całego poddasza, a może znacznie poprawić warunki termiczne panujące w naszym domu i przyczynić się do obniżenia rachunków.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez firmę VELUX, wymiana okien dachowych na nowe trzyszybowe okna dachowe VELUX o współczynniku Uw 1,0 W/m2 K wiąże się z oszczędnością energii nawet do 28% rocznie. Co więcej, dzięki takiej wymianie możemy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1-2 stopnie, zachowując ten sam poziom komfortu termicznego, gdyż nowe okna będą chroniły przed chłodem i stratami ciepła. 
.
- W polskich domach pierwsze okna dachowe pojawiły ponad 20-30 lat temu, wiele z nich warto już wymienić, szczególnie, że obecnie oferowane rozwiązania są znacznie bardziej energooszczędne, dzięki czemu mogą mieć znaczący wpływ na zmniejszenie energochłonności budynku. Dla przykładu, w przypadku wymiany okna dachowego na trzyszybowe okno dachowe VELUX o współczynniku Uw 1,0 W/m²K,, straty ciepła dla okna mogą zmniejszyć się nawet o ponad 60%. Wybierając okna zwracajmy uwagę na materiał, z jakiego są wykonane oraz konstrukcję szyby. Im więcej tafli szkła i komór międzyszybowych, tym okno będzie cieplejsze. Istotny jest również poprawny montaż wykonany zgodnie z instrukcją i sztuką dekarską – radzi Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX.

Podejmując decyzję o wymianie okna, warto zwrócić uwagę, czy w pokojach jest wystarczająco dużo światła – jeśli nie, dobrym rozwiązaniem jest montaż dodatkowe okna, które lepiej doświetli wnętrze. 

Skorzystaj z dofinansowania

Nadal można korzystać z dwóch źródeł dofinansowania do wymiany okien. Program Czyste Powietrze, pozwala uzyskać dotację lub niskooprocentowaną pożyczkę na podstawie kryterium dochodowego. Z kolei ulga termomodernizacyjna daje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków termomodernizacyjnych. Ulga termomodernizacyjna – do 53 000 zł – obowiązuje od 2019 r. Dowodem poniesionych wydatków jest faktura VAT.

Ulgę można łączyć, np. z dotacją z programu „Czyste Powietrze”. Odliczeniu podlegają materiały budowlane, instalacje grzewcze oraz usługi termomodernizacyjne. W przypadku okien dachowych można uzyskać dofinansowanie zarówno na okna oraz prace wykonawcze, jak i na cały system ciepłego montażu razem z nową wnęką okienną.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także