Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
22 lis 2018 12:56
Nowoczesne technologie w domu - akcesoria okienne
Nowoczesne akcesoria okienne nie tylko pomagają zaciemnić pomieszczenie i zapobiec jego przegrzaniu, ale również ułatwiają komfortowe użytkowanie, a niekiedy nawet... wykorzystują promienie słoneczne do swojej pracy.
Słońce, chociaż kojarzone z dobrym nastrojem, może się nam dać we znaki, jeżeli nie zapewnimy naszemu domowi odpowiedniej ochrony. Na szczęście, wraz z rosnącą świadomością inwestorów co do wpływu przesłon okiennych na komfort życia domowników, a także bilans cieplny budynku i związane z nim rachunki za ogrzewanie (zimą) i chłodzenie mieszkania (latem), rośnie również różnorodność oferty producentów. Wybierając przesłony okienne pamiętajmy, że najlepszą ochronę przed słońcem zapewnią nam akcesoria zewnętrzne, takie jak markizy i markizolety. To od nich przede wszystkim możemy oczekiwać nie tylko zaciemnienia pomieszczenia, ale również zapewnienia niższej temperatury we wnętrzach w słoneczne dni. W przypadku akcesoriów wewnętrznych, najskuteczniejsze będą przesłony o ciemnych kolorach, najlepiej kilkuwarstwowe, na przykład na dodatkowym ogumkowaniu.
Komfort użytkowania przesłon okiennych znacznie poprawiają nowoczesne technologie. Produkty elektrycznie sterowane ma w swojej ofercie większość producentów. Najczęściej są one stosowane w oknach na poddaszach, gdzie dostęp do samego okna jest utrudniony, ale wraz z rosnącą popularnością koncepcji smart domu, coraz powszechniejsze stają się również inteligentne rozwiązania do okien pionowych oraz integracja takich akcesoriów z systemami inteligentnych budynków. Kiedyś kontrola nad ruchem przesłony odbywała się głównie za pomocą pilota dołączanego do produktu lub naściennego panelu. Obecnie coraz częściej możemy skorzystać ze smartfona lub tabletu oraz dedykowanej aplikacji mobilnej.
Co więcej, niektóre rozwiązania nie tylko pozwalają na kontrolę ich pracy z odległości, ale także reagują same na zmiany w otoczeniu i zwijają się lub rozwijają w zależności od ilości promieni słonecznych, których natężenie odczytują za pomocą zintegrowanych czujników. Niektóre produkty mogą być w pełni autonomiczne, nie tylko reagując na zmiany w natężeniu słońca, ale czerpiąc energię do swojego działania właśnie z energii słonecznej dzięki zintegrowanemu panelowi solarnemu!
Tekst: Anna Sołomiewicz