×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Nowoczesny ogród. Jak go urządzić? Praktyczny poradnik!

Nowoczesny ogród. Jak go urządzić? Praktyczny poradnik!

Autor: Ewa Kozioł
22 sie 2022 16:25

Jak urządzić ogród w stylu nowoczesnym? Mamy dla was kilka podstawowych wytycznych, o których należy pamiętać – dotyczą nawierzchni, roślin, ogrodzenia i oświetlenia.

  • Ogród w stylu nowoczesnym pasuje do prostych brył, wykorzystujących na dachu i elewacji maksymalnie trzy kolory.
  • Do nowoczesnego stylu szczególnie pasują wyraziste formy geometryczne. Nie sprawdzają się natomiast elementy o stylistyce barokowej, neoklasycystycznej oraz rustykalne. 
  • Na nawierzchnie w nowoczesnym ogrodzie polecane są regularne, betonowe lub kamienne płyty.
  • Do przestrzeni nowoczesnego ogrodu pasują kosze gabionowe. 

Dom to nie tylko wnętrze, ale także to, co na zewnątrz, wyznaczone obrysem działki. Obecne trendy projektowe dążą do łączenia tych przestrzeni tak, aby wzajemnie się przenikały. Ogród w stylu nowoczesnym pasuje przede wszystkim do prostych, nieprzeładowanych detalem brył, wykorzystujących na dachu i elewacji maksymalnie trzy kolory.

Co pasuje do ogrodu w stylu nowoczesnym?

Uporządkowanie i harmonia to słowa klucze, które należy mieć w pamięci podczas projektowania. Dlatego do nowoczesnego stylu szczególnie pasują wyraziste formy geometryczne (sześciany, kwadraty, prostokąty), a nie sprawdzają się elementy o stylistyce barokowej czy neoklasycystycznej (rzeźby, fontanny, ławki) oraz rustykalne (plecionki, wiklina). Na nawierzchnie polecane są regularne, betonowe lub kamienne płyty, które można otaczać powierzchniami ze żwirkiem lub klińcem, ujętymi w wyznaczone ramy ścieżek bądź placyków. Mile widziane są symetryczne układy, jak również skosy i nieoczywiste linie. Do przestrzeni nowoczesnego ogrodu pasują kosze gabionowe, które napełnione kamieniami lub szkłem, idealnie sprawdzają się jako słupki ogrodzeń, murki oporowe czy podstawy ławek z drewnianych klepek.

Jakie ogrodzenie?

Przegroda otaczająca ogród w stylu nowoczesnym powinna go dopełniać, stanowić swego rodzaju klamrę.

– Współczesne ogrodzenie to nie tylko zabezpieczenie – mówi projektantka Anna Ryzner z działu projektowego Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Stało się formą architektury skomponowaną z budynkiem. Dlatego stworzyliśmy projekt Oskoma, który pozwala na indywidualne dostosowanie ogrodzenia do inwestycji.

Kluczowym etapem Oskomy jest projektowanie – proces ten przebiega we współpracy projektanta firmy Plast-Met z inwestorem. Dzięki temu ogrodzenie nawiązuje stylem do zabudowy posesji, ale może też stanowić jej odrębną część. Indywidualny jest przede wszystkim wzór na przęsłach. Może pojawiać się na każdym elemencie ogrodzenia lub tylko na wybranych.

Styl nowoczesny predestynuje formy minimalistyczne, dlatego w przypadku wyboru ogrodzenia z brytami, dobrze jest umieścić je na przęsłach o prostej formie. 

Woda i światło

Elementami, które często pojawiają się w ogrodach w stylu nowoczesnym, są też woda i oświetlenie. Oczko wodne czy strumień o zamkniętym obiegu dobrze wpasowują się w nowoczesną estetykę i dodają aury tajemniczości. Tę można osiągnąć, stosując oświetlenie akcentujące ogrodowy detal czy szczególnie atrakcyjnie wyglądającą roślinę. W oświetlaniu wybranych miejsc ogrodu pomogą lampy LED firmy Plast-Met. Charakteryzują się minimalistyczną formą prostopadłościennego słupka, który dobrze pasuje do każdej aranżacji i sam stanowi jej atrakcyjny element. Lampy posiadają wysoką szczelność na poziomie IP67, zużywają mało prądu i cechują się długim czasem świecenia.

Rośliny do nowoczesnego ogrodu

Rezerwując miejsce dla roślin w ogrodzie nowoczesnym, warto zdecydować się na kilka starannie skomponowanych rabat o geometrycznym kształcie z maksymalnie trzema gatunkami roślin na każdej. Można zestawiać ze sobą ozdobne trawy (np. osetnice czy miskanty) i róże rabatowe, rozchodniki, lawendę czy hortensje. Na podłożu dookoła wyższych drzew (np. klonów japońskich czy brzóz brodawkowatych) dobrze sprawdzają się trawy, ale też zimozielona runianka, która dodatkowo pięknie pachnie. Do nowoczesnego ogrodu można też wprowadzić różaneczniki, laurowiśnie, berberysy i mrozoodporne bambusy.

Dobierając rośliny, zawsze trzeba zwracać uwagę na stanowisko, w którym będą sadzone, kolor liści, ale też fakt czy pozostają zielone na zimę. Umiejętne wykorzystywanie tych cech pozwoli zaaranżować ogród będący doskonałym uzupełnieniem domu, posiadający zarówno strefę reprezentacyjną, jak i rekreacyjną oraz wypoczynkową.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także