Ochrona przed słońcem: wybieramy przesłony okienne

Ochrona przed słońcem: wybieramy przesłony okienne

Autor: Anna Sołomiewicz
26 maj 2016 16:30

Długo wyczekiwane słońce może szybko dać się we znaki, jeśli nie wyposażymy naszych okien w odpowiednią ochronę.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które w większym lub mniejszym stopniu są w stanie utrzymać słońce pod kontrolą. Tradycyjne zasłony okienne pełnią tę funkcję, przy okazji będąc również pełnoprawnym elementem wystroju wnętrza. Nadają pomieszczeniom przytulny charakter, wygłuszają przestrzenie, zapobiegając nieprzyjemnemu efektowi echa we wnętrzach, oprawiają okno w estetyczną, dekoracyjną ramę.

Tradycyjne zasłony nie oferują jednak gradacji ochrony przed słońcem, a w pomieszczeniach ze skosami są mało przydatne. Innym rozwiązaniem są popularne żaluzje poziome, wykonane najczęściej z PVC lub aluminium. Pozwalają one w prosty i wygodny sposób regulować ilość światła wpadającego przez okno. Możemy całkowicie odsłonić szybę, rozproszyć delikatnie promienie, przy opuszczonych, ale otwartych lamelkach, lub całkowicie zamknąć żaluzje, blokując dostęp słońca. Mankamentem żaluzji jest ich surowy, techniczny wygląd, często wymuszający montaż w duecie z innymi przesłonami. Alternatywą mogą być dekoracyjne plisy, które łatwo dopasować do różnych kształtów okna, a przy tym są estetyczne i eleganckie.

Coraz większą popularnością cieszą się rolety, wśród których można przebierać, szukając typu dla siebie. Trójwarstowa roleta zewnętrzna będzie odbijać promienie słoneczne dzięki aluminiowej powłoce, a ogumkowana tkanina po stronie wewnętrznej konstrukcji zablokuje dostęp światła do wnętrz w stu procentach. Zewnętrzne modele rolet są odporne na zabrudzenia, pleśń, blaknięcie, a przy tym znacznie zwiększają izolacyjność cieplną okien, chroniąc pomieszczenia w domu przed przegrzaniem w letnie miesiące oraz zatrzymując ciepło zimą.

Możemy również zdecydować się na wersję do wnętrz, z delikatnej tkaniny w jasnym kolorze, która będzie przepuszczać subtelne, przytłumione światło. Miejmy na uwadze, że kolor tkaniny – o ile nie jest ogumkowana - ma wpływ na ilość przepuszczanego przez nią światła. Ciemne rolety będą chronić skuteczniej niż ich jaśniejsze odpowiedniki.

Do wyboru mamy również różne rodzaje montażu i związanego z nim sterowania roletą. W oknach pionowych możemy zdecydować się na swobodnie zwisającą wersję, nawijaną na rolkę za pomocą sznureczka lub łańcuszka. Modne są rolety rzymskie, sterowane za pomocą sztywnych prętów, zamontowanych w tunelach, sprawiających, że podczas zwijania roleta układa się w eleganckie fałdy. Jeśli szczególnie zależy nam na uporządkowanym wystroju wnętrza, wybierzmy roletę w kasecie. Modele te są montowane do listwy przyszybowej lub na ramie okiennej, poruszają się po bocznych prowadnicach, a zwinięte - chowają w kasecie. Rolety kasetowe są bardzo estetyczne i sprawiają wrażenie pełnej integracji z oknem. Idealnie sprawdzą się zwłaszcza na poddaszach, jako przesłony okien połaciowych, przy których swobodnie zwisające rolety czy zasłony nie spełniłyby swojej funkcji.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem są markizy, montowane po zewnętrznej stronie okna, ale w taki sposób, że pozwalają na swobodne otwieranie i zamykanie jego skrzydła. Wykonane z tkaniny siatkowej, pozwalają w pełni cieszyć się widokiem za oknem, rozpraszają delikatnie światło, a przy tym skutecznie zmniejszają nagrzewanie się pomieszczeń.

Pamiętajmy, aby przesłony okienne dobierać do funkcji pomieszczenia, jego lokalizacji, ilości i rozmiaru przeszkleń, a także charakteru wnętrza. W minimalistcznych przestrzeniach lepiej sprawdzą się rolety zewnętrzne lub montowane w kasetonie, w klasycznych pięknie prezentować się będą tradycyjne, otulające okno zasłony. Pomieszczenia z oknami od południowej strony domu czy pokoje na poddaszu potrzebują skuteczniejszej ochrony przed przegrzewaniem niż inne miejsca. Z kolei przesłony dużych przeszkleń panoramicznych warto wyposażyć w elektryczne sterowanie, tak aby ich użytkowanie było jak najwygodniejsze.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także