×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ochrona przed słońcem - wybierz nowoczesne akcesoria okienne

Ochrona przed słońcem - wybierz nowoczesne akcesoria okienne

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
21 paź 2019 13:11

Upalne lato może dać się we znaki domownikom i odbić na domowym budżecie. Przed nadmiernym słońcem można się jednak chronić sięgając po odpowiednie okna i akcesoria okienne.

Wnętrza domów i mieszkań, podobnie jak nasza skóra, potrzebują ochrony przed słońcem, zwłaszcza latem. Przegrzane, nasłonecznione pomieszczenia nie sprzyjają – czy to komfortowemu wypoczynkowi w salonie, czy domowym pracom, czy niedzielnemu leniuchowaniu w łóżku. Co więcej, podczas upalnych miesięcy w mocno nasłonecznionym budynku rośnie znacznie zużycie energii elektrycznej, za sprawą ciągle pracującej klimatyzacji czy choćby starego, poczciwego wiatraka. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia ochrona wnętrz naszych domów i mieszkań przed słońcem.

A pomogą nam w tym przesłony okienne, których na rynku znajdziemy bogatą ofertę. W zależności od naszych potrzeb, charakteru pomieszczenia czy funduszy możemy wybierać pomiędzy rozmaitymi rodzajami przesłon okiennych: od klasycznych zasłon po montowane na zewnątrz budynku markizy (te ostatnie sprawdzają się najlepiej, gdy zależy nam na ochronie wnętrza przed przegrzaniem).

Rolety, markizy, żaluzje

Obecnie zdecydowanie najpopularniejsze są rolety. Jednak również i tutaj do naszej dyspozycji są ich różne rodzaje. Jeżeli zależy nam jedynie na delikatnym rozproszeniu światła, a nie zaciemnieniu pomieszczenia (np. w salonie), wówczas idealnym rozwiązaniem będą jasne rolety wewnętrzne. Z kolei jeżeli oczekujemy od produktu całkowitego zaciemnienia, sama ciemna roleta może nie wystarczyć – lepszym rozwiązaniem będą modele warstwowe. W pomieszczeniach na poddaszu, gdzie okna zamontowane są w połaci dachu konieczny będzie montaż rolety w prowadnicach, które utrzymają ją w pozycji równoległej do samego okna. W przypadku okien dachowych zlokalizowanych bardzo wysoko, do których dostęp jest ograniczony, warto akcesoria okienne wyposażyć w automatykę, umożliwiającą sterowanie nimi za pomocą pilota, panelu naściennego lub smartfona.

Pamiętajmy przy tym, że przesłony okienne, zwłaszcza te wewnętrzne, są również elementem aranżacji wnętrza, a ich wzornictwo i kolorystyka wpłyną na ostateczny wystrój pomieszczeń. Jako elegancka dekoracja świetnie sprawdzą się składane w estetyczne zakładki rolety rzymskie, a także klasyczne miękko opadające wzdłuż okna zasłony. Urokliwym akcentem i ozdobą wnętrza będą również eleganckie, drewniane żaluzje.

Szkło ma znaczenie

Na ochronę przed słońcem wpływ ma nie tylko rodzaj akcesoriów okiennych, ale również samego szkła, a to może być najróżniejsze. Wśród szkieł przeciwsłonecznych możemy chociażby wymienić szkło absorbcyjne, które pochłaniając ciepło nie pozwala przedostać mu się do wnętrza budynku, refleksyjne, które odbija energię słoneczną, a nawet szkło dwufunkcyjne, łączące zalety obu powyższych rozwiązań.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także