×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ogrodzenie domu. Budujemy zgodnie z prawem. To musisz wiedzieć!

Ogrodzenie domu. Budujemy zgodnie z prawem. To musisz wiedzieć!

Autor: Ewa Kozioł
05 paź 2021 15:03

Czy budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia? A może wystarczy tylko zgłoszenie inwestycji do odpowiedniego urzędu? Jaką maksymalną wysokość może mieć płot? Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć, aby ogrodzić posesję zgodnie z prawem.

Z grodzeniem działki, poza wyborem odpowiedniego rozwiązania i jego montażem, związane są również kwestie formalne, które mogą wpływać na kształt inwestycji. Zapoznanie się z przepisami prawa budowlanego w tym zakresie pozwoli nam więc uniknąć przykrych niespodzianek i zrealizować prace zgodnie z obowiązującymi wymogami.

Kiedy należy zgłosić budowę ogrodzenia?

To czy budowa wymaga zgłoszenia do określonych organów, zależy od parametrów i usytuowania ogrodzenia. Jeśli planujemy postawić je tuż przy drodze gminnej, powiatowej czy wojewódzkiej, musimy powiadomić o tym fakcie starostwo powiatowe lub urząd miasta. Dlaczego? Nasza inwestycja nie może stwarzać ryzyka ograniczenia widoczności dla kierowców. Zgłoszenie konieczne jest także, gdy wysokość płotu przekracza 2,2 m od poziomu terenu. Należy to zrobić minimum na 21 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych. Tyle czasu urzędnicy mają bowiem na zapoznanie się z wnioskiem, który powinien zawierać: rodzaj, zakres, termin rozpoczęcia i sposób wykonywania robót, a także oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane (czasem konieczne są także szkice planowanego ogrodzenia). Jeśli przed upływem tego terminu, nie otrzymamy sprzeciwu (zazwyczaj pojawia się on, gdy budowa ogrodzenia narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Od decyzji tej przysługuje jednak odwołanie do organu drugiej instancji), możemy zacząć prace. Jeśli nie spełnimy tych formalności, inwestycja może zostać uznana jako samowola budowlana, a nam może grozić np. kara grzywny czy też konieczność rozbiórki płotu. Pozwolenie na budowę ogrodzenia wymagane jest tylko wówczas, gdy pełni ono funkcję muru oporowego i chcemy zabezpieczyć teren przed obsuwaniem się.

Jakie są zasady stawiania ogrodzenia?

Jeśli planujemy wykonać ogrodzenie na granicy działki, musimy uzyskać zgodę sąsiada (nie jest wymagana, gdy odsuniemy się od granicy). Taką inwestycję można zrealizować wspólnie – wówczas obie strony będą partycypować w kosztach zakupu, montażu i utrzymania jej w należytym stanie. Z kolei od strony ulicy, płot nie może wychodzić poza linie rozgraniczające drogę. Wysokość ogrodzenia może być ograniczona tylko miejscowym planem zagospodarowania, podobnie jak rodzaj przęseł – pełnych lub ażurowych.

Pamiętajmy jednak, że projekt ogrodzenia nie może zawierać ostrych elementów (np. drutu kolczastego czy tłuczonego szkła) poniżej wysokości 1,8 m, gdyż mógłby stwarzać zagrożenie dla ludzi. Każdy płot musi posiadać ponadto bramę o szerokości co najmniej 2,4 m oraz furtkę o minimalnej szerokości 0,9 m, które otwierają się do wewnątrz.

Ogrodzenie, ogrodzeniu nierówne

Gdy wszystkie formalności mamy już za sobą, nie pozostaje nic innego niż rozpoczęcie prac. Obecnie inwestorzy coraz częściej wybierają ogrodzenia panelowe, gdyż charakteryzują się one najlepszą jakością w stosunku do ceny. Mają ciekawy design, dopełniający modernistyczne projekty domów, a przy tym są bardzo trwałe. Z uwagi na ażurowe wykończenie świetnie wpisują się ponadto w inwestycje, które chcą zachować kontakt z naturą. Odgradzają nas od otoczenia w sposób dyskretny, nie przytłaczając piękna przyrody. Chcemy bowiem czerpać to, co najlepsze z nowoczesnych technologii, a równocześnie otaczać się zielenią. Panelowe ogrodzenia stanowi ponadto świetną podporę dla roślin pnących, dzięki którym uzyskanym naturalny dekoracyjny efekt i odrobinę więcej prywatności.

Pamiętajmy, że budowa ogrodzenia może wymagać wykonania w określonych przypadkach czynności urzędowych. Dodatkowo zadbajmy o to, aby projekt był zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, sprawdźmy, co w naszej okolicy jest dozwolone, a jakich rozwiązań powinniśmy unikać.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także