×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Okna, drzwi i brama garażowa. Jak wybrać dobrze?

Okna, drzwi i brama garażowa. Jak wybrać dobrze?

Autor: Ewa Kozioł
12 lip 2022 14:13
Aktualizacja: 12 lip 2022 14:19

Dziś okna nie muszą być już tylko białe. Możemy wybierać z dużej ilości kolorów i wykończeń. Podobnie drzwi wejściowe i brama garażowa. Jak więc dopasować wygląd stolarki do elewacji domu? Czy zawsze musi być ona w jednym kolorze? Podpowiadamy!

  • Dawniej dominowały okna wykonane z drewna, dziś najbardziej popularne są te z PVC, na znaczeniu zyskuje też aluminium.
  • Do nowoczesnych budynków o prostej bryle, z elewacją w jasnych kolorach dobrze pasują duże przeszklenia ze smukłymi profilami w odcieniach szarości.
  • Ważnym elementem budynku są również drzwi wejściowe, a także brama garażowa. Tutaj oferta dostępnych kolorów i wzorów powierzchni jest także bardzo szeroka.

Przy wyborze okien, drzwi wejściowych i bramy garażowej zwracamy przede wszystkim uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane i jakie posiadają parametry użytkowe. Równie istotnym aspektem jest ich kolorystyka i wygląd. Coraz częściej nie traktujemy tych wyrobów tylko jako dodatek, lecz jako ważny, decydujący o postrzeganiu całego budynku element. Gdy wymieniamy więc starą stolarkę lub montujemy ją w nowym domu, stajemy przed decyzją – czy okna, drzwi i brama garażowa mają wizualnie wtapiać się w elewację domu, czy też stanowić jej wyróżnik?

Zdjęcie: Hörmann

Kolor ma znaczenie – okna, które zdobią i chronią

Dawniej dominowały okna wykonane z drewna, dziś najbardziej popularne są te z PVC, na znaczeniu zyskuje też aluminium. Nawet produkty z tworzywa sztucznego mogą wyglądać jednak jak drewniane, dzięki specjalnym okleinom, np. takich jak złoty dąb czy ciemny orzech. Lakierowanie daje z kolei możliwość pokrycia profili dowolnym kolorem z palety RAL lub NCS. Co więcej, możemy też dobrać okna dwukolorowe, które są wykończone w inny sposób od wewnątrz i inny od zewnątrz. Oferta jest bardzo bogata i wszystko zależy od naszych preferencji. Warto dobrze przemyśleć tę kwestię, gdyż stolarkę okienną użytkujemy przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Zdjęcie: Hörmann

Jak zatem dobrać okna do swojego domu? Do nowoczesnych budynków o prostej bryle, z elewacją w jasnych kolorach dobrze pasują duże przeszklenia ze smukłymi profilami w odcieniach szarości, np. antracytu. To, co sprawdza się przy minimalistycznej architekturze nie zawsze koresponduje jednak ze stylem rustykalnym. Tutaj odpowiednie będą więc okna z drewna lub z wykończeniem w ciepłym odcieniu imitującym ten naturalny materiał. Można do nich dopasować również drewniane okiennice, które podkreślą całość kompozycji i zapewnią ochronę przed słońcem. W uniwersalnym budownictwie, gdzie króluje stonowanie, a na elewacji dominują ponadczasowe beże i brązy, można postawić na stolarkę okienną w ciemniejszym wybarwieniu.

Modna brama garażowa i drzwi zewnętrzne

Ważnym elementem budynku są również drzwi wejściowe, a także brama garażowa. Tutaj oferta dostępnych kolorów i wzorów powierzchni jest także bardzo szeroka. Możemy nadać tym produktom indywidualny rys i uczynić je elementem wyróżniającym nasz dom, sięgając np. po segmentową bramę garażową z powierzchnią Duragrain z oferty firmy Hörmann Polska. 

Beton czy też zardzewiała stal są obecnie niezwykle modne w aranżacji wnętrz, a teraz możemy wykorzystać tego typu rozwiązania również na ścianach zewnętrznych budynku. Jeśli zestawimy bramę z taką powierzchnią z elementami elewacji w podobnym wykończeniu, uzyskamy niepowtarzalny efekt. Ciekawą opcją mogą być również drzwi wejściowe w niecodziennym kolorze, np. czerwonym, które będą wizytówką naszego domu. Drzwi wejściowe bez problemu dostosujemy do architektury budynku wybierając model nawiązujący do jego stylistyki.

Hörmann-drzwi zewnetrzne wejsciowe do domu-drzwi w modnym stylu.jpg
Hörmann-drzwi zewnetrzne wejsciowe do domu-drzwi w modnym stylu.jpg
Zdjęcie: Hörmann

Wygląd stolarki najlepiej wybrać podczas wizyty w stacjonarnym punkcie sprzedaży. Dostępne rozwiązania możemy też przeglądać na stronach internetowych producentów, jednak nie da nam to możliwości fizycznego kontaktu z produktem i zobaczenia go na żywo, co w przypadku aspektów wizualnych ma bardzo duże znaczenie.

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu oferta wykończenia okien, drzwi i bram garażowych była ograniczona do białego i trzech, czterech innych kolorów. Dziś stajemy przed bardzo trudną decyzją. Możliwości wyboru wręcz przyprawiają o zawrót głowy. Mnogość dostępnych opcji sprawia także, że możemy porzucić zachowawcze, tradycyjne rozwiązania i postawić na oryginalność. Jednocześnie nie znaczy to, że na elewacji zapanuje wizualny bałagan. Wystarczy wyróżniający się element w postaci bramy garażowej lub drzwi wejściowych, aby budynek zyskał wyjątkowy i niepowtarzalny charakter.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także