Okna na lata. Postaw na stolarkę wysokiej jakości. To warto wiedzieć!

Okna na lata. Postaw na stolarkę wysokiej jakości. To warto wiedzieć!

Autor: Ewa Kozioł
07 cze 2021 10:41

Jakie okna wybrać do domu? Na pewno warto postawić na wysokiej jakości stolarkę. Okna to bowiem element stałego wyposażenia, który kupujemy nie na rok czy dwa, ale na wiele lat.

Najważniejszym czynnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie stolarki okiennej, jest jakość. Okna nie tylko mają spełnić swoje podstawowe zadania, takie jak bezpieczeństwo, ciepło i doświetlenie. Ich wygląd oraz jakość wykonania mają także duży wpływ na koszty utrzymania, jak i wartość całej nieruchomości. Okna wykonane w klasie premium spełniają najbardziej restrykcyjne normy budowlane, a także oferują domownikom szerokie możliwości i komfort użytkowania.

Ładne okna wewnątrz i na zewnątrz

To, jakie okna zamontujemy w naszej nieruchomości, wpływa na wygląd całego budynku. Jak mówi Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux, znaczenie mają tu techniki użyte przy produkcji, materiały, kolor, faktura, wielkość okna oraz grubość ram. To z kolei umożliwia stworzenie produktów spełniających najwyższe normy jakościowe

– Użyte w procesie produkcji materiały powinny być dostosowane do utrzymania nierzadko ogromnego ciężaru szyby, a także charakteryzować się wysoką trwałością, zapewniając komfort użytkowania i niezmienny wygląd. Istotny również pozostaje kolor okien, który powinien być dobrany do innych elementów domu, takich jak elewacja czy drzwi. Bryła budynku tworzyć będzie w ten sposób estetyczną, spójną całość. Faktura ram okiennych i materiał, z jakiego zostały wykonane odpowiada, za wygląd okien, które są z nami przez długie lata.

Okna z aluminium 

Najlepsze ramy okienne wykonane są z aluminium. Materiał ten posiada szereg właściwości, dzięki, którym okna oparte na technologii ALU posiadają szereg unikalnych cech. Tylko aluminium daje możliwość wykonania solidnych okien o dużej powierzchni przeszklenia. Nie bez znaczenia jest też fakt, że aluminiowe okna dostępne są w wielu różnych kolorach, dzięki czemu wpiszą się nawet w najbardziej niecodzienne projekty.

– Dzięki malowaniu proszkowemu wygląd okien aluminiowych pozostaje niezmienny. Technika ta pozwala pokryć kolorem ramy okienne w sposób jednolity, wykazując jednocześnie ogromną trwałość i odporność na zróżnicowane warunki zewnętrze. Zakup okien premium z aluminiowymi ramami daje więc nam dwutorowe korzyści – piękny wygląd i niezwykłą praktyczność – wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux. 

Okucia i klamki też ważne

Okna premium mają nie tylko ramy i szyby wykonane z najlepszych materiałów. Tutaj ogromne znaczenie mają także okucia i klamki, które są bardzo istotnymi elementami użytkowymi. Dlatego szukając odpowiednich rozwiązań, warto zaufać sprawdzonemu producentowi, który ma ugruntowaną pozycję i dostarcza wysokiej jakości rozwiązania. Warto pamiętać, że jakość to również obsługa klienta, właściwy pomiar, montaż, serwis oraz gwarancja.

– Zakup okien wysokiej jakości u dobrego producenta to także możliwość sprawdzenia przykładowego okna, jego montażu, okuć, kolorystyki lub samego sposobu otwierania. Pamiętajmy, że jest to szczególnie ważne podczas zakupu okien tarasowych – na przykład przesuwnych czy harmonijkowych. Przed ich montażem musimy zyskać pewność, że dany typ okien spełnia nasze oczekiwania i potrzeby – mówi ekspert firmy Awilux. 

Ekologicznie, czyli oszczędnie

Duże przeszklenia to element nowoczesnych budynków. Jednak ze względu na to, że przeszklenia zajmują znaczną powierzchnię ścian, okna muszą spełniać bardzo wysokie normy przenikalności cieplnej.

– Najlepsze okna, które mogą być stosowane także w domach pasywnych, powinny charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła Uw na poziomie 0,8 W/m2K. Warto podkreślić, że im niższy jest ten współczynnik, tym lepiej, ponieważ określa on stratę ciepła. Biorąc pod uwagę ten aspekt, inwestycja w okna klasy premium także jest opłacalna – podpowiada Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux.

Budowa domu jest dla wielu osób spełnieniem marzeń o swoim miejscu na ziemi. Dlatego nie warto w tym zakresie „iść na skróty” i rezygnować z jakości. Dostosowanie okien do indywidualnych wymagań jest niezwykle ważne przy realizowaniu własnej wizji idealnego domu. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także