×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Okna w 2022. Jakie okna będziemy wybierać w 2022 roku?

Okna w 2022. Jakie okna będziemy wybierać w 2022 roku?

Autor: Ewa Kozioł
12 sty 2022 11:12

Jakim rokiem będzie 2022 na rynku stolarki otworowej? Czym będą kierować się inwestorzy, kupując okna w 2022 roku? Sprawdźcie, co radzą eksperci. 


Przewidując to, jakim rokiem będzie 2022 dla branży stolarki okiennej, nie można pominąć ubiegłorocznych problemów z łańcuchami dostaw, z jakimi zmagali się inwestorzy, wykonawcy oraz producenci rozwiązań okienno-drzwiowych. Jak mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux, fakt ograniczonej dostępności materiałów, a także wydłużonego czasu ich dostarczania na pewno będzie odczuwalny – jednak nie wiadomo, w jakim stopniu.

– W 2021 brakowało w zasadzie niemal wszystkiego –  począwszy od stali, a skończywszy na ociepleniu. Problem stanowiła także dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, co powodowało dalsze opóźnienia na budowach. Sami inwestorzy musieli więcej uwagi poświęcić wcześniejszemu poszukiwaniu wykonawców i materiałów, co mogło im umożliwić sprawniejsze przeprowadzanie prac budowlanych. Miejmy nadzieję, że rok 2022 pod tym względem będzie o wiele łaskawszy. Jest to niezwykle ważne, gdyż bez poprawy sytuacji, odczuwane przez producentów oraz inwestorów, problemy będą się jeszcze bardziej pogłębiać – podkreśla Rafał Buczek.

Kierunek – aluminium i połączenia z PVC

Mimo przewidywanych utrudnień, eksperci z branży stolarki okiennej śmiało wskazują na trendy, którymi będą kierować się inwestorzy w 2022 roku. W nowym roku jeszcze częściej będziemy stawiać na stolarkę aluminiową. Jest to związane przede wszystkim z gabarytami aktualnie wykonywanych konstrukcji okiennych, a także przeszkleniami XXL, wykorzystywanymi w coraz to nowocześniejszych budynkach.

– Szkło i aluminium to trend, który będzie cieszyć się jeszcze większą popularnością niż w roku ubiegłym. Okna aluminiowe, które początkowo zdominowały rynek budownictwa użyteczności publicznej, trafiły także w potrzeby inwestorów indywidualnych. Jest to związane z coraz większą ilością nowych inwestycji, do których pasują wyłącznie rozwiązania w technologii aluminium, charakteryzujące się niewielką wagą (w porównaniu do okien PVC), dużą wytrzymałością oraz dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Tego typu okna przekonują więc inwestorów, szczególnie tych ceniących spektakularne przeszklenia na wąskich profilach, zwiększających powierzchnię okna. Dzięki wykorzystaniu aluminium możemy stworzyć spektakularne konstrukcje, sięgające nawet 12 metrów długości – wyjaśnia Rafał Buczek z firmy Awilux.

W 2022 roku będziemy stawiać także na połączenia systemów aluminiowych z ciepłymi, szczelnymi i ekonomicznymi oknami PVC - bez potrzeby rezygnacji z wielkogabarytowych konstrukcji. Inwestorzy najczęściej wybierać będą systemy aluminiowe w postaci okien podnośno-przesuwnych, dużych przeszkleń, oraz drzwi wejściowych. Pozostałe okna w budynku, a także mniejsze systemy podnośno-przesuwne będą oparte o technologię PVC.

Prosta droga ku światłu – w rozmiarze XXL

Projekty domów w 2022 roku będą posiadać rozmach w zakresie formy i stylu. Inwestorzy będą decydować się na duże przeszklenia, które nadadzą inwestycjom luksusowego charakteru i – co najważniejsze – optycznie powiększą pomieszczenia, doświetlając wnętrza i sprawiając, że przebywanie w domu jest bardziej komfortowe.

– Aktualnie wszystkie kształty inne niż proste przestały cieszyć się zainteresowaniem. Kiedyś ogromna część inwestorów decydowała się na zaokrąglone, obłe kształty skrzydeł i ram. W tej chwili króluje prostota, czyli płaskie skrzydło i taka sama rama. Jest to spowodowane tym, że coraz mocniej idziemy w stronę aluminium lub łączenia aluminium z PVC, gdzie w większości okien mamy styczność z ramami minimalistycznymi – płaskimi, niewielkimi i możliwie niskimi złożeniami, umożliwiającymi dopływ jak największej ilości światła. Jednocześnie na rynku pojawia się większa ilość profili kanciastych, na przykład takich jak aCUBE – wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux.

Potrzeba większej, niż zazwyczaj ekspozycji na naturalne światło to także wynik przymusu izolacji i dystansu społecznego, który od 2020 roku zmusza nas do spędzania większości czasu w domach. Właśnie z tego powodu w nadchodzącym roku inwestorzy z pewnością większą uwagę będą poświęcać lepszemu doświetleniu wnętrz.

W bieli czy w kolorze?

Czy okna 2022 roku będą również lubić kolor? Według danych sprzedażowych firmy Awilux, w latach 2019-2021 największą popularnością cieszyły się okna w kolorze czerni, antracytu, szarości, a także w odcieniach drewna takich jak winchester, złoty dąb czy orzech. Aktualnie, trendy kolorystyczne w stolarce okiennej podążają w stronę bieli.

– Skąd ten powrót do koloru białego? Jest to przede wszystkim związane z dostępnością tego typu okien na rynku. Kolor biały jest uniwersalny, dlatego nawet na etapie planowania, biel zawsze dobrze wkomponuje się w nasze przyszłe wnętrze. Warto wspomnieć, że w Polsce najczęściej wybierane są rozwiązania o tym samym kolorze z obu stron, natomiast na zachodzie Europy – w Niemczech lub Belgii – występują kombinacje, gdzie kolor biały stosuje się od wewnątrz, a od zewnątrz – inny odcień. Jest to związane z tym, że uniwersalność bieli jest dużo łatwiejsza przy aranżacji wnętrza – mówi ekspert firmy Awilux.

Rok 2022 będzie czasem, w którym inwestorzy postawią na realizację wymarzonych projektów skrojonych na swoją miarę. Decydując się na wybór okien do domu, warto podjąć tę decyzję na etapie projektowania, wybierając jednego producenta, który zadba o wszystkie nasze potrzeby.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także