×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Panoramiczne okna - co powinieneś o nich wiedzieć

Panoramiczne okna - co powinieneś o nich wiedzieć

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
28 cze 2021 11:28

Doświetlone wnętrza, dom otwarty na naturę i nieograniczona przestrzeń. Panoramiczne przeszklenia szturmem weszły na salony i zagościły w nich na dobre. Co warto o nich wiedzieć?

Ciepła stolarka okienna i pakiety szybowe z niskoemisyjnym szkłem w roli głównej doskonale wpisują się w zamysł zrównoważonego budownictwa, poprawiając efektywność energetyczną obiektu oraz pozwalając oszczędzać energię i zmniejszać rachunki za prąd czy ogrzewanie. Wymierne korzyści z ich zastosowania płyną zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska.

Monumentalne, a przy tym minimalistyczne i najlepiej sauté. Przeszklenia o dużych gabarytach to obecnie popularny trend w zabudowie jednorodzinnej, zaś zainteresowanie nimi rośnie z roku na rok – podobnie jak ich wymiary. Nowoczesne projekty opierają się już nie tylko na oknach i drzwiach tarasowych w rozmiarze XXL, lecz nawet zastępujących ściany zewnętrzne przeszklonych konstrukcjach sięgających od podłogi aż po sufit. Jest to rozwiązanie wysoce efektowne i designerskie, ale również – efektywne. Im większą powierzchnię zajmuje szkło, tym więcej światła dziennego dostaje się do wnętrza. Promienie słoneczne oraz bliskość natury mają charakter terapeutyczny i zwiększają poziom naszej energii życiowej – jesteśmy bardziej zadowoleni i produktywni, co ma duże znaczenie szczególnie w obliczu pracy i nauki zdalnej.

Odpowiednio zorientowana stolarka okienna z szybami nowej generacji dba o komfort użytkownika, ale także o klimat. Ciepło słoneczne dostające się do pomieszczeń przez szkło z powłoką niskoemisyjną zostaje zatrzymane wewnątrz, co wpływa korzystnie na bilans termiczny całego budynku i w przyjemny sposób zwiększa temperaturę panującą w środku. To istotny aspekt zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach, których nie brakuje w naszym kraju. W ten sposób zapotrzebowanie domu na ciepło jest mniejsze, a co za tym idzie – redukujemy koszt rachunków za prąd i zmniejszamy ślad węglowy pozostawiany przez budynek. Ot, czysty zysk – również dla planety.

Jakie okna wybrać?

Energooszczędne, termoizolacyjne i wyprodukowane z poszanowaniem natury dwukomorowe szyby zespolone stały się standardem, po który sięgamy z coraz większą świadomością. W obliczu nowych Warunków Technicznych 2021 ściśle określających współczynnik przenikania ciepła dla szyb (Ug nie wyższy niż 0,9 W/m2K), producenci nieustannie udoskonalają parametry techniczne produktów, czyniąc je godnymi rozwiązaniami na miarę XXI wieku i naszych oczekiwań.

– Niskoemisyjne szkło ECLAZ gwarantuje nawet do 20% poprawy wydajności energetycznej obiektu w porównaniu z najlepszymi oknami dostępnymi na rynku. Wysoka termoizolacyjność (Ug = 0,5 W/m2K), przenikalność światła Lt = 77% oraz przepuszczalność energii słonecznej g = 60% sprawiają, że inwestycja w ECLAZ jest działaniem długofalowym, które z czasem zwróci się nam z nawiązką – podkreśla Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass.

Wybierając stolarkę okienną powinniśmy zatem zwracać uwagę na właściwości zastosowanych szyb, które zapewniają komfort świetlny i termiczny przebywających w pomieszczeniach osób, a  jednocześnie będą pozytywnie oddziaływać także na środowisko. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także