PARTNER PORTALU
Piękny ogród: postaw na pergole z... betonu

Piękny ogród: postaw na pergole z... betonu

Autor: Anna Sołomiewicz
30 cze 2016 12:30

Chcąc dodać naszej posesji charakteru, warto urozmaicić ogród o pergole. Stworzą przyjemny cień i nadadzą dramatyzmu ogrodowi. Zwłaszcza jeśli będą wykonane z betonu.

Pergole to niezwykłe konstrukcje składające się z odpowiednio ustawionych słupów i wspartego na nich ażurowego zadaszenia, które w połączeniu z roślinnością tworzą wyjątkowy charakter przydomowego terenu. Są podporą dla pnączy, tworząc jednocześnie odosobnione miejsce, w którym można schronić się przed słońcem lub wiatrem.

Projektując pergolę trzeba uwzględnić, zarówno obciążenia pionowe wynikające z ciężaru samych części konstrukcyjnych, jak i ciężar roślin uzależniony od ich gatunku oraz zmiennych warunków atmosferycznych. Słupy stanowią podstawowy element konstrukcji. Powinny być to elementy mocne i solidnie osadzone w podłożu w sposób zapobiegający ich zniekształceniu się pod wpływem gęsto rosnących pnączy czy obciążeń zewnętrznych takich, jak wiatr, śnieg, lód.

Słupy wykonuje się z różnych materiałów, najczęściej spotykane są pergole w całości z drewna lub metalu. Elementy drewniane powinny być zaimpregnowane jeszcze przed rozpoczęciem budowy, a metalowe wymagają zabezpieczenia powłoką antykorozyjną. W obydwu przypadkach utrzymanie pergoli w dobrym stanie wiąże się z częstymi pracami konserwacyjnymi. Warto więc zastanowić się nad łatwiejszym i ciekawszym rozwiązaniem. Konstrukcję pergoli można wykonać z coraz bardziej popularnego betonu, który doskonale wpisuje się w nowoczesne założenia architektoniczne i często jest elementem dominującym w przestrzeni ogrodowej – mówi Aleksandra Skwira, projektant nawierzchni w firmie Jadar.

Niezależnie od tego, z jakiego materiału zostaną wykonane zostaną słupy, muszą być one głęboko osadzone w gruncie, aby mogły pełnić swoją funkcję podtrzymującą. W przeciwnym razie mogą przechylać się czy wciskać w grunt pod wpływem sił ciężkości. Aby tego u niknąć trzeba przygotować odpowiedni fundament. Konstrukcje murowane z cegły lub bloczków betonowych powinny być posadowione na fundamentach, a przy dużych, ciężkich pergolach należy je wzmocnić poprzez zastosowanie zbrojenia z prętów stalowych. W przypadku słupów drewnianych osadza się w gruncie specjalny kształtownik do umocowania słupa, a fundament pod metalowe konstrukcje powinien wystawać nad powierzchnię. Sam słup osadza się wtedy do połowy głębokości, co w dużym stopniu zmniejsza procesy korozyjne.

Istotny jest również sposób obsadzenia pergoli roślinami. Musimy pamiętać, że większość pnączy, ze względu na swój ciężar, wymaga silnych podpór, dlatego pergola powinna mieć solidną konstrukcję. Należy zwrócić uwagę również na miejsce, w którym ma zostać zamontowana. Niektóre gatunki pnączy wymagają stanowisk słonecznych, a inne bardziej ocienionych czy osłoniętych od wiatru –dodaje Skwira.

Pergole to ważny element ogrodu i doskonałe rozwiązanie na upalne, letnie dni. Pozwalają nie tylko odizolować i zasłonić część gospodarczą albo inny, mniej atrakcyjny fragment ogrodu, lecz także pokryte roślinami tworzą komfortowe, zacienione miejsce odpoczynku.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także