Schowaj się przed upałami we własnym domu

Schowaj się przed upałami we własnym domu

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
22 cze 2020 11:56

Pierwszy dzień kalendarzowego lata już za nami. Przed nami zaś – jak wynika z prognoz meteorologicznych – naprawdę ciepłe dni. I choć letnią aurę wielu z nas uwielbia, to nadmiar słońca w domu na ogół nie jest pożądany. Aby go uniknąć, wystarczy zainwestować w odpowiednie osłony – najlepiej zewnętrzne rolety lub żaluzje.

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku – z uwagi na obostrzenia związane z pandemią – większość z nas dużą część lata spędzi w domu lub mieszkaniu. A że już teraz meteorolodzy zapowiadają uporczywe upały przeplatane gwałtownymi burzami, warto pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem, a co za tym idzie – zapewnić sobie komfort we własnych czterech ścianach. Wbrew pozorom, zakup kilku wentylatorów czy montaż klimatyzacji wcale nie jest najskuteczniejszą metodą. W ostatecznym rozrachunku dużo bardziej efektywne i ekonomiczne okazują się być osłony zewnętrzne np. żaluzje fasadowe mSun lub rolety more solutions marki MS więcej niż OKNA, które skutecznie uchronią nas przed upałem.

- Osłony zewnętrzne tworząc barierę termiczną jeszcze przed szybą – na zewnątrz budynku, spowalniają wymianę ciepła i zabezpieczają dom przed nadmiernym nagrzewaniem się. W efekcie pozwalają na utrzymanie wewnątrz temperatury na pożądanym poziomie. Dla przykładu, dzięki żaluzjom mSun możemy obniżyć temperaturę wnętrza nawet o 10°C (przy temperaturze zewnętrznej na poziomie 35°C). A to bezpośrednio przekłada się nie tylko na nasz komfort, ale też na obniżenie wydatków na klimatyzację. – wyjaśnia Paweł Lange, Product Manager w MS więcej niż OKNA.

Same korzyści

Co warte zaznaczenia, osłony zewnętrzne montować można nie tylko w przypadku nowych inwestycji, ale również w budynkach starszych. Choć optymalną opcją jest uwzględnienie ich już na etapie tworzenia projektu, to nawet jeśli tego nie zrobiliśmy, nic straconego.
- Montaż rolet i żaluzji zewnętrznych jest dużo prostszy niż mogłoby się wydawać. Bez problemu możemy je dopasować i zamocować w domu już zamieszkałym. I to bez większej ingerencji w jego bryłę czy ryzyka uszkodzenia elewacji. – mówi Paweł Lange.

Steruj domem zdalnie

Wybierając osłony, warto również od razu poświęcić chwilę na rozważenie wariantów sterowania nimi. Co mamy do wyboru?

W opcji podstawowej rolety i żaluzje mSun wyposażone są w sterowanie przewodowe – rolety opuszcza się i podnosi, a lamele żaluzji obraca – za pomocą przycisku. To dobre rozwiązanie w przypadku pokojów dziecięcych, gościnnych, czy biur, gdzie wiele osób powinno mieć możliwość regulacji. Opcję tę można rozszerzyć o sterowanie radiowe (zdalne) np. przy użyciu systemów marek Somfy czy Mobilus. Wówczas, aby zaciemnić pokój, wystarczy użyć pilota. Bez konieczności wstawania czy wchodzenia na piętro. Wariant ten umożliwia również tworzenie scenariuszy np. podnoszenie rolet w konkretnym pokoju o określonej godzinie.

Inną, bardziej zaawansowaną opcją jest sterowanie za pomocą smartfona i urządzeń mobilnych z wykorzystaniem systemów domu inteligentnego i dwukierunkowej komunikacji radiowej. Dzięki niemu, możemy nie tylko zmieniać ułożenie przesłon, ale również sprawdzić w jakim położeniu się znajdują. Mało tego. Istnieje możliwość zintegrowania żaluzji i rolet z systemami domu inteligentnego, w tym czujnikami wiatru i nasłonecznienia. Pozwala to zachować kontrolę nad domem nawet wówczas, gdy nas w nim nie ma. Dodatkowo sporą popularność w ostatnim czasie zdobywa możliwość sterowania głosowego, i ta opcja również jest dostępna w przypadku rolet more solutions i żaluzji mSun. Produkty marki MS więcej niż OKNA są kompatybilne z większością dostępnych obecnie systemów.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także