
Współczesne drzwi tarasowe. Nie potykaj się o próg!
Współczesne drzwi tarasowe są eleganckie, pozwalają na otwarcie się na naturę i na pełne doświetlenie pomieszczeń.

Nowoczesne drzwi tarasowe najczęściej są oparte na systemie HS (HST), który ze względu na łatwość obsługi, jest możliwy do zastosowania w bardzo dużych tarasowych przeszkleniach – liczących nawet 14 m2. Są eleganckie, pozwalają na otwarcie się na naturę i na pełne doświetlenie pomieszczeń.
System HS rozwija się zgodnie z oczekiwaniami inwestorów i klientów, umożliwiając między innymi wyposażenie drzwi tarasowych w napędy ułatwiające sterowanie nimi i umożliwiające ich zdalną obsługę, czy też w bezpieczne listwy wentylacyjne (klasa antywłamaniowa RC2), które pozwalają wietrzyć dom, chroniąc go jednocześnie przed włamaniem, a nawet przed insektami.
Zresztą rozwiązań poprawiających komfort i bezpieczeństwo użytkowania drzwi tarasowych HS jest znacznie więcej, jednak klienci nie zawsze o nich wiedzą. Tymczasem wiele z nich to klasyczny must have użytkownika drzwi podnoszono-przesuwnych. Z takiego założenia wyszła marka Krispol, która wprowadziła jako standard swojej oferty dla drzwi HST dwa rozwiązania G-U: HS LiftUnit i próg zlicowany z podłogą (tzw. próg bez barier).
Próg bez barier zapewnia komfortowe i bezpieczne korzystanie z przejścia na taras, dlatego sprawdzi się także w domu, w którym są małe dzieci, seniorzy lub osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Próg jest funkcjonalny i estetyczny, zlicowany z posadzką na tarasie oraz z podłogą w salonie. Pozwala dzięki temu na bezkolizyjne poruszanie się – przejście staje się płynne i bezpiecznie. Zlicowany z podłogą próg ma także właściwości izolacyjne i chroni przed powstaniem mostków termicznych.
– GU-thermostep został opracowany tak, by zapobiegać gromadzeniu się wody (umożliwia jej odpływ na zewnątrz) i zanieczyszczeń (piasek i kurz nie gromadzą się w szczelinach progu), dzięki czemu przejście pozostaje czyste i eleganckie. Warto jednak pamiętać o tym, aby montaż progu omówić z fachowcem i uwzględnić w projekcie jeszcze na etapie planowania inwestycji – wyjaśnia Jarosław Wodzisławski, ekspert G-U.