Wymiana okien i drzwi na wiosnę. Skorzystaj z dopłat w ramach programu Czyste Powietrze

Wymiana okien i drzwi na wiosnę. Skorzystaj z dopłat w ramach programu Czyste Powietrze

Autor: Ewa Kozioł
09 marz 2022 13:38

Już teraz warto pomyśleć o wymianie okien i drzwi na wiosnę. Mają one bowiem duży wpływ na energooszczędność całego budynku. Pamiętaj też, że możesz skorzystać z ulgi podatkowej związanej z termoizolacją.

Kiedy myślimy o programie Czyste Powietrze, którego celem jest ograniczenie szkodliwej emisyjności gospodarstw domowych, zakładamy, że na liście urządzeń objętych uprawnieniami do pozyskania ulgi są jedynie kotły czy pompy ciepła, stanowiące podstawę całego systemu ogrzewania. Nie wszyscy jednak wiedzą, że mieści się na niej również stolarka otworowa, której parametry i jakość są równie istotne dla utrzymania optymalnej temperatury w domu. Początek wiosny, czas kiedy planujemy remonty, dlatego szczególnie teraz warto baczniej przyjrzeć się swoim oknom i rozważyć ich wymianę.

Jakie okna wybrać?

Poszukując energooszczędnych rozwiązań powinniśmy przyjrzeć się parametrom technicznym danego rozwiązania. Zwróćmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła – nie powinien przekraczać 0,9 W/m2K. Trzeba wiedzieć, że na parametry stolarki okiennej duży wpływ ma także jej odpowiednia instalacja. Prawidłowy montaż zapewnia termoizolację na najwyższym poziomie dla danego modelu okna dlatego proces warto powierzyć więc profesjonalistom. A co jeszcze wpływa na optymalizację domowego systemu grzewczego?

– Często niedocenianym czynnikiem jest ekspozycja na światło naturalne. Energia słoneczna to całkowicie darmowy, ekologiczny sposób na pozyskiwanie ciepła, które może skutecznie dogrzać dom. Takie okno działa jak źródła energii odnawialnej. Choć samo jej nie produkuje to umożliwia gospodarstwu domowemu czerpanie z niej. Najwięcej ciepła pozwolą zakumulować nowoczesne modele okien o doskonałej przejrzystości, a efekt ten poprawią jeszcze modele o profilach smuklejszych niż standardowe, które swoją konstrukcją zwiększają powierzchnię szyby – tłumaczy Mike Żyrek, dyrektor Badań i Rozwoju w Grupie Oknoplast. 

Myśląc o wyborze całej stolarki otworowej, warto postawić na jednego producenta - gwarantuje to spójność kolorów, a w efekcie wpływa na estetykę całego domu. Wbrew pozorom wymiana okien i drzwi nie jest czasochłonnym zadaniem. Instalacja nowej stolarki zajmuje kilka godzin, a korzyści będziemy zauważali w portfelu w postaci niższych rachunków przez kolejne lata. Dlatego planując remont pod kątem ulgi termomodernizacyjnej czy programu Czyste Powietrze, warto uwzględnić okna w harmonogramie prac.

Jak skorzystać z dofinansowania?

O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele budynków już istniejących. Jak się zgłosić? Należy wypełnić wniosek i złożyć go do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej – można to zrobić osobiście, pocztą lub w formie elektronicznej.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także