Wymieniamy okna i drzwi. To trzeba wiedzieć!

Wymieniamy okna i drzwi. To trzeba wiedzieć!

Autor: Ewa Kozioł
21 kwi 2022 12:47

Wymiana starych okien i drzwi na nowe to kosztowna inwestycja. Ale to także inwestycja, które się opłaci, bo zyskujemy komfort cieplny w domu i obniżamy wydatki na ogrzewanie. Trzeba ją jednak dobrze zaplanować. O czym zatem pamiętać planując wymianę stolarki? Podpowiadamy.

Przez nieszczelne oraz cechujące się słabą termoizolacyjnością okna i drzwi ucieka sporo ciepła. Ich wymiana pozwoli poprawić bilans energetyczny domu i przyczyni się do znacznych oszczędności. Obecnie na taką inwestycję można uzyskać dofinansowanie z programu „Czyste powietrze”.

– Odpowiednia konstrukcja i zaawansowane rozwiązania technologiczne sprawiają, że wysokiej jakości stolarka skutecznie chroni przed stratami energii. By wymiana okien i drzwi była w pełni efektywna, niezbędny jest prawidłowy montaż. Powinien on zostać wykonany przy zastosowaniu specjalistycznych materiałów, zapewniających szczelne połączenie ościeży z murem budynku. Najlepiej powierzyć to zadanie ekipie, która ma doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu montażu oraz posiada certyfikację producenta stolarki – mówi Marcin Tomczyński, pełnomocnik zarządu ds. Montażu i Rozwoju Produktu Vetrex.

Ciepłe okna i drzwi

Poziom izolacyjności cieplnej okien i drzwi tarasowych określa współczynnik Uw, a drzwi zewnętrznych – współczynnik Ud. Im niższa wartość tych parametrów, tym lepiej. Jeśli chcemy skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”, montowana stolarka musi spełniać aktualnie obowiązujące warunki techniczne. Okna i drzwi tarasowe powinny mieć wówczas współczynnik Uw nieprzekraczający 0,9 W/(m²·K). W przypadku drzwi zewnętrznych wymagany jest natomiast współczynnik Ud równy lub niższy od 1,3 W/(m²·K).

Najlepszą termoizolacyjnością cechują się okna i drzwi tarasowe, w których zastosowano pakiety 3-szybowe z ciepłą ramką dystansową i wypełnieniem przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym, np. argonem. Dodatkowo pakiety szybowe mogą zostać wyposażone w szkło niskoemisyjne. Jest ono pokryte od strony wnętrz specjalną powłoką, która odbija promieniowanie cieplne zatrzymując je w budynku. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na klasę przepuszczalności powietrza, określaną cyframi od 1 do 4. Informuje ona o poziomie ochrony przed niekontrolowanymi przewiewami. Najszczelniejsze są okna i drzwi tarasowe w czwartej klasie.

Na stopień termoizolacyjności drzwi wejściowych ma wpływ rodzaj materiałów, z których są one zbudowane. Jako warstwa ocieplenia dobrze sprawdza się piana PIR cechująca się niską przewodnością cieplną. Podobne właściwości ma tworzywo sztuczne używane do wykonania ramiaka skrzydła. W przypadku drzwi z przeszkleniami stosuje się również ciepłe pakiety szybowe, takie jak w oknach energooszczędnych. Odpowiednia konstrukcja zapewnia skuteczną ochronę przed zimnem. 

Wygodniejsze otwieranie, więcej światła

Obecnie poza klasycznymi oknami i drzwiami tarasowymi rozwierno-uchylnymi mamy do wyboru różne rodzaje modeli przesuwnych. Mają one tę zaletę, że otwarte skrzydło nie zajmuje miejsca we wnętrzach. Pozwala to na dowolne aranżowanie przestrzeni. Jako wyjście na taras lub balkon o większych rozmiarach idealnie sprawdzają się systemy podnoszono-przesuwne. Umożliwiają one tworzenie dużych panoramicznych przeszkleń z niewielką liczbą elementów konstrukcyjnych. Przykładowo szerokość drzwi tarasowych vetrexMotion i Vetrex Slide dochodzi do 6,5 m. System podnoszono-przesuwny ma ponadto w standardzie niski próg, dzięki czemu przejście jest komfortowe i bezpieczne. Przy nieco mniejszych przeszkleniach sprawdzają się również drzwi przesuwne. Z kolei okna uchylno-przesuwne, np. Vetrex Patio Light, są wygodną opcją w kuchni. Nawet gdy zostaną zamontowane nad zlewem lub blatem roboczym, z łatwością przesuniemy skrzydło i przewietrzymy pomieszczenie.

Przy okazji wymiany stolarki, nawet nie zwiększając jej rozmiarów, możemy poprawić doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym. Wystarczy wybrać okna o węższych profilach i większej powierzchni przeszklenia. Dla przykładu w modelu Vetrex Lum’Up skrzydło ma wysokość zaledwie 68 mm. W niektórych typach przesuwnych drzwi tarasowych uzyskano większe szyby dzięki szkleniu nieruchomej części konstrukcji bezpośrednio w ramie lub w specjalnie obniżonym skrzydle

Przydatne funkcjonalności

Okna i drzwi tarasowe możemy wyposażyć w dodatkowe elementy podnoszące komfort użytkowania. W oknach rozwierno-uchylnych wygodną funkcją jest stabilizator uchyłu oraz blokada błędnego położenia klamki zintegrowana z podnośnikiem skrzydła. W przypadku modeli podnoszono-przesuwnych, zwłaszcza tych o dużych rozmiarach, przydaje się zdalne sterowanie otwieraniem i zamykaniem.

Jeżeli zależy nam na skuteczniejszej ochronie antywłamaniowej, możemy zamówić okna i drzwi wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia. Wyważenie skrzydła utrudni większa liczba elementów antyważeniowych. Dodatkowo montuje się pakiety szybowe, w których po zewnętrznej stronie znajduje się odporna na zbicie szyba laminowana. Okna i drzwi tarasowe wyposaża się też w klamki z kluczem lub przyciskiem, zabezpieczone blachą antyrozwierceniową. Z kolei w drzwiach zewnętrznych dodatkową ochronę stanowi zasuwnica wielopunktowa oraz atestowana wkładka.

By maksymalnie wygłuszyć dźwięki dochodzące z zewnątrz, warto zainwestować w okna dźwiękoszczelne. Przy wyborze tego typu modeli należy zwrócić uwagę na współczynnik Rw. Im wyższa jego wartość, tym bardziej dźwiękoszczelna stolarka. 

Okna w kolorze

Obecnie stolarka dostępna jest w szerokiej palecie barw. Dla przykładu profile okien i drzwi tarasowych z PVC mogą zostać wykonane w kilkudziesięciu rozmaitych tonacjach. Ponadto do wyboru są ramy pokryte okleinami drewnopodobnymi – doskonale odwzorowującymi wygląd naturalnego drewna, a także z powłoką Spectral o idealnie matowej i aksamitnej powierzchni. Osoby, które chciałyby mieć inny kolor stolarki od strony wnętrz i na części elewacyjnej, mogą zamówić ją w wersji dwubarwnej. W przypadku drzwi zewnętrznych duże możliwości aranżacyjne zapewniają modele lakierowane. Mogą one być pomalowane na wybrane kolory z palety RAL.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także