PARTNER PORTALU
Z jakiego materiału wybrać ogrodzenie domu? Sprawdź!

Z jakiego materiału wybrać ogrodzenie domu? Sprawdź!

Autor: Ewa Kozioł
29 cze 2022 11:13

Ogrodzenie domu pełni zarówno rolę praktyczną, jak i dekoracyjną. Dlatego tak ważny jest wybór materiału, z którego płot zostanie wykonany.

Zazwyczaj inwestorzy decydują się na ogrodzenia wykonane z ażurowych przęseł, które mogą być np. metalowe czy drewniane. Bazą jest wówczas podmurówka wykonana z cegieł, betonu czy gotowych elementów. Pełne płoty są rzadziej spotykane, gdyż wyglądają zbyt masywnie, a w dodatku w znacznym stopniu zacieniają przestrzeń, co wpływa negatywnie na roślinność. A o pięknym ogrodzie marzy przecież niemal każdy właściciel domu. Jakie rozwiązania mamy zatem do dyspozycji.

Najtaniej z siatki ogrodzeniowej

Jeśli chcemy wykonać ażurowe ogrodzenie po tzw. kosztach, można zakupić siatkę. W sklepach znajdziemy wersje pokryte PVC (po pewnym czasie mogą się pojawić ubytki tworzywa, a w konsekwencji rdza; na plus duży wybór kolorów) lub ocynkowane (rdza może pojawić się tylko w miejscach głębokich zarysowań; nie ma możliwości wyboru kolorów), co zabezpiecza produkt przed korozją. Średnica drutu powinna wynosić minimum 3 cm, a optymalnie 4 cm (wówczas będzie bardziej trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne). W sprzedaży są klasyczne siatki splatane lub zgrzewane. To drugie uważa się za solidniejsze. Taki wyrób sprzedawany jest w rolkach.

Do siatki należy dokupić słupki ze stalowych kształtowników o przekroju okrągłym lub kwadratowym. Co więcej, wszelkie prace ogrodzeniowe możemy wykonać samodzielnie (przy naciąganiu siatki potrzebna będzie pomoc drugiej osoby), gdyż montaż jest bardzo prosty, a więc to dodatkowe źródło oszczędności. Wykonanie podmurówki nie jest konieczne, ale warto o niej pomyśleć, jeśli nie będzie to tylko tymczasowe rozwiązanie.

Ładnie, szybko i ekonomicznie z paneli

Jeszcze większą popularnością niż siatka cieszą obecnie ogrodzenia panelowe, wykonywane z drutów stalowych o dużej sztywności. Ich cena jest również atrakcyjna, a przy tym estetyka znacznie wyższa – panelowe przęsła wyglądają elegancko, efektownie, a w dodatku świetnie komponują się z nowoczesną architekturą. Taki płot jest także bardziej odporny i wytrzymały, dzięki czemu może nam służyć bezawaryjnie przez wiele lat. Wszystkie elementy jego konstrukcji są ocynkowane, a dodatkowe pokryte warstwą farby. Producenci np. firma Fortlook stosują malowanie proszkowe, a więc nie musimy martwić o trwałość powłoki (gwarancja dużej odporności na czynniki chemiczne, zmienne warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV czy wilgoć). 

Do paneli ogrodzeniowych można dopasować także furtkę oraz bramę wykonane z takich samych przęseł, dzięki czemu całe ogrodzenie wygląda spójnie. Panele kupuje się na sztuki. Do postawienia konstrukcji potrzebne są także słupki oraz obejmy.

Ogrodzenie daje nam poczucie bezpieczeństwa. Chcemy jednak, aby było także dobrą wizytówką gospodarza. Dlatego warto wybrać rozwiązanie, które spełni obie funkcje. W tej roli sprawdzają się doskonale panele ogrodzeniowe, które mają wiele zalet, a w dodatku ich zakup jest przyjazny dla naszej kieszeni, co w obecnych czasach (galopująca inflacja) ma ogromne znaczenie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także