PARTNER PORTALU
Co na elewacje?

Co na elewacje?

Autor: Wojciech Napora
05 lut 2019 07:45

O zaletach włóknocementu, jako alternatywie dla popularnego drewna, mówi ekspert.

Dawniej drewno było niezbędnym surowcem przy budowie domu. Zastosowanie materiału rozpoczynało się na zewnątrz, kończyło we wewnątrz budynku. Dziś, choć urok drewna nie przeminął, dostępne są rozwiązania, które są warto rozważyć przy wyborze elewacji z kilku ważnych powodów.

Drewno naturalne

Drewno, pomimo niezaprzeczalnych walorów estetycznych, jest trudnym surowcem w branży budowlanej. Wymaga systematycznej i dokładnej konserwacji. Jednak nawet specjalistyczna pielęgnacja nie jest w stanie w pełni zabezpieczyć go przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi czy promieniowaniami UV, co z biegiem lat prowadzi do zmiany wyglądu i właściwości. To także materiał, który nie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dla budownictwa nie bez znaczenia jest fakt, że jest to materiał palny.

To może włóknocement?

A, gdyby tak zachować wygląd i urok drewna, tylko znacznie ulepszyć jego właściwości? To możliwe! Z rozwiązaniem przychodzi deska elewacyjna z włóknocementu. Materiał o zbliżonym wyglądzie i strukturze do drewna. Produkt tworzony jest z surowców naturalnych: piasku, wody, wapnia oraz spoiwa cementowego zbrojonego włóknem celulozy. Zawarte w składzie spoiwa cementowe powodują, że deska staje się odporna na zniekształcenia oraz działanie warunków atmosferycznych, czy nawet grzyby i pleśń. Co ważne – jest to materiał niepalny.

Deski z włóknocementu Cedral nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Wzmacniane są jedynie dodatkową warstwą kryjącą. Produkt nie wymaga stosowania chemicznych preparatów impregnujących czy ochraniających kolor. Ich zastosowanie jest podobne, jak w przypadku desek drewnianych. Doskonale sprawdzają się np. na podbitce dachowej – mówi Janusz Szymański, Product Manager Cedral.

Solidny materiał „eko”

Zastanawiając się nad wyborem desek z włóknocementu, a drewnem, warto także zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny. Włóknocement to materiał trwały – zachowuje swoje właściwości nawet przez 50 lat. Krótszy czas eksploatacji drewna nie wpływa korzystnie na środowisko. Przede wszystkim, dlatego, że do produkcji materiałów z drewna niezbędna jest wycinka drzew.

Dla porównania deski z włóknocementu Cedral zachowują swoje naturalne właściwości nawet przez 50 lat. Elewacja jednego domu z wykorzystaniem desek Cedral na powierzchni 60 m² to oszczędność 3 dorodnych drzew – dodaje ekspert.

Czytaj także: Popularne elewacje.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także