×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Dekoracje ogrodowe z betonu architektonicznego

Dekoracje ogrodowe z betonu architektonicznego

Autor: Wojciech Napora
01 sie 2019 17:00

W nowoczesnych projektach aranżacji przydomowej przestrzeni doskonale sprawdzają się elementy małej architektury, których minimalistyczna stylistyka idzie w parze z niezbędną funkcjonalnością oraz trwałością wykraczającą znacznie poza możliwości standardowych mebli ogrodowych.

Podziwiamy je w parkach, galeriach handlowych, przy miejskich placach, a nawet w tzw. częściach wspólnych niektórych osiedli mieszkaniowych. Coraz chętniej korzystamy z nich także we własnych ogrodach. Elementy aranżacji wykonane z betonu architektonicznego to niezwykłe połączenie sztuki tworzenia z praktycznym podejściem do naszego otoczenia. Oto kilka przykładów ich zastosowania.

Prosto i ze smakiem

Przykładem wszechstronności betonu architektonicznego jest klasyczna bryła Sześcianu o wymiarach 50 x 50 x 50 cm. Propozycja taka, dostępna np. w kolekcji Libet Stampo, z powodzeniem posłuży nam jako siedzisko czy stolik kawowy, które znakomicie będą prezentować się na trawie, zarówno w otoczeniu bujnej zieleni i tradycyjnych motywów dekoracyjnych, jak i w nieco surowszej, nowoczesnej zabudowie. Ponadto, jeśli umieścimy obok siebie kilka sześcianów, w prosty sposób stworzymy ławę lub niewielki murek wyznaczający granicę określonych stref.

Design na okrągło

Jako przyjemna dla oka przegroda, a w newralgicznych miejscach skuteczny ogranicznik wjazdu sprawdzają się także betonowe Kule. Dostępne w różnych rozmiarach (np. o średnicy 30, 60, 90 cm), mogą jednocześnie stanowić wyrazisty akcent dekoracyjny, „porozrzucane” bezpośrednio na trawie lub otoczone ozdobnymi kruszywami. Warto na tym etapie wspomnieć o niezwykle interesującym sposobie wykorzystania uniwersalnego kształtu kuli, jakim jest tzw. Piłka golfowa. Za sprawą charakterystycznych wgłębień na powierzchni wygląda ona jak ogromna wersja swojego odpowiednika ze świata sportu i na pewno przykuje uwagę nie tylko zaprawionych golfistów.

Osobom ceniącym takie nietuzinkowe rozwiązania z pewnością spodoba się również, inspirowany światem przyrody Plaster miodu, dostępny w dwóch wersjach – pełnej i ażurowej. Wariant ażurowy można wykorzystać jako wyrazistą ozdobę lub kwietnik, natomiast opcję pełną warto uwzględnić przy poszukiwaniu praktycznego stołu lub ławki.

Bogactwo możliwości

Kolejnym niebanalnym dopełnieniem współczesnych aranżacji mogą być propozycje prostoty i pragmatyzmu zawarte w Donicach. Obok swojego klasycznego przeznaczenia, donice sprawdzają się także, podobnie jak Sześciany, Kule i Piłki golfowe, jako ciekawe ograniczniki wjazdu. Pamiętajmy przy tym, że w każdym z wymienionych przypadków możemy poszukiwać własnych, unikatowych sposobów wykorzystania praktycznych materiałów z betonu i nie tylko. Ważne, by spełniały nasze oczekiwania użytkowe i tworzyły spójną estetycznie całość z resztą architektury posesji.

Czytaj także: Zalety ażurowych nawierzchni. 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także