Ekspert radzi jak łączyć nietypowe kostki brukowe

Ekspert radzi jak łączyć nietypowe kostki brukowe

Autor: Radosław Zieniewicz
31 marz 2017 13:41

Staranne zaprojektowanie nawierzchni oraz ułożenie jej zgodnie ze sztuką budowlaną to klucz do uzyskania estetycznej i funkcjonalnej posesji. Czy taki sam efekt uzyskamy łącząc ze sobą różne kostki? Projektant zdradza, jak utwardzić podjazd oraz ścieżki wykorzystując do tego nietypowe elementy nawierzchniowe, w tym świecącą w ciemności kostkę Polbruk Lumia.

Szeroka oferta kostek brukowych pozwala tworzyć atrakcyjne nawierzchnie ubogacające całą aranżację otoczenia domu.

W celu uzyskania harmonijnych, lecz nietuzinkowych przestrzeni, często próbuje się łączyć ze sobą elementy o różnych kształtach, fakturach i kolorach. Zabieg ten jest zarówno popularny, jak i trudny w realizacji. Dobór produktów wymaga bowiem, prócz wiedzy, zmysłu estetycznego, wyczucia oraz gustu.

Melanże i kolory

Projektując nową nawierzchnię najwięcej czasu poświęcamy na wybór odpowiedniej kolorystyki kostek. Dobrany odcień powinien być dopasowany zarówno do stylistyki domu, jak i jego otoczenia. Na szczęście wcale nie musimy wybierać elementów tylko w jednym kolorze – doradza główny projektant firmy Polbruk, Wojciech Średniawa. – Zarówno kontrasty, jak i łagodne przejścia kolorystyczne zadbają o dynamiczny charakter przydomowej aranżacji, dzięki czemu nawierzchnia nie będzie jedynie tłem dla zabudowań i roślinności, ale stanie się integralną częścią przestrzeni. Innym interesującym pomysłem jest wykorzystanie jednej z melanżowych kostek firmy Polbruk, takiej jak na przykład Polbruk Nostalite Prima w wersji gładkiej (kolory: indiana i galia). Kostki te charakteryzują się nierównomiernym rozmieszczeniem barwnika w masie, przez co ich odcienie sprawiają, że gotowy wzór mieni się feerią barw i nie ma konieczności sięgania po produkty o różnych kolorach – dodaje specjalista.

Kształty i rozmiary

Elementy nawierzchniowe powinny być również ułożone w zgodzie z pewnym schematem. Do wyboru mamy kilka możliwości, m.in.: tradycyjny układ o prostopadłych względem siebie fugach, jak i kostki rozmieszczone z lekkim przesunięciem. Atrakcyjne nawierzchnie osiągniemy również po połączeniu ze sobą elementów o odmiennych rozmiarach realizując np. oś ciągu komunikacyjnego z większych kostek bądź płyt, a jego obwódkę z mniejszych.

Nietypowe zestawienia

Jak natomiast połączyć oryginalny dekor – kostkę Polbruk Lumia z innymi elementami nawierzchniowymi? Polbruk Lumia, którą wyprodukowano z dodatkiem luminoforów, to pierwsza na rynku kostka betonowa świecąca w ciemności. Element za dnia nie wyróżnia się niczym szczególnym od innych oferowanych produktów, jest monochromatyczny, jednak w nocy, ułożona z kostki nawierzchnia, świeci się niebieskim światłem.

Polbruk Lumia to kostka w kształcie prostokąta o wymiarach 10x20 cm i grubości 6 cm dostępna w kolorze białym, stalowym i bazaltowym. W przypadku zestawienia jej z innymi produktami należy połączyć ją z elementami o zgodnych wymiarach 10 lub 20 centymetrów, np. Polbruk Urbanika (20x30; 20x35 cm) i Polbruk Complex. Ze względu na swoje luminescencyjne właściwości, kostkę Lumia najlepiej układać w grupach, np. wkomponowując w podjazd powtarzalne pola 1x1 m, co spotęguje efekt świecenia. W przypadku obwódek chodników i schodów, kostkę można zastosować w połączeniu z każdą inną – tłumaczy Wojciech Średniawa.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także