PARTNER PORTALU
Gresowe płytki w ogrodzie i na tarasie

Gresowe płytki w ogrodzie i na tarasie

Autor: Wojciech Napora
18 cze 2019 08:21

Posiadają antypoślizgową powierzchnię. Są łatwe w utrzymaniu czystości, można myć je na mokro przy użyciu odpowiednich środków, jak i czyścić na sucho. Z ich powierzchni łatwo usunąć nawet trudne zabrudzenia z olejów czy smarów. Kolory tych płytek nie zmieniają się wraz z upływem czasu. Mowa o płytkach gresowych, które można układać w ogrodzie i na tarasie.

Wykonane z gresu płytki tarasowe o grubości 2 centymetrów są odporne na warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, środki chemiczne czy zabrudzenia. Ich gęsta struktura zapewnia stabilne podłoże bez konieczności stosowania kleju i fug, dlatego można zamontować je na wspornikach lub bezpośrednio na trawie czy żwirze. Dzięki technologii cyfrowej do złudzenia przypominają różne rodzaje drewna czy kamieni.

2 centymetry grubości

Tradycyjne płytki ceramiczne, w zależności od rodzaju, mają zwykle ok. 1 centymetra grubości. Jednak z myślą o wykonaniu wytrzymałych i trwałych tarasów, a także aranżacji w ogrodzie, stworzono odporne na wiele czynników płyty o grubości aż 2 centymetrów.

Czytaj także: Wybieramy meble ogrodowe. 

Wykonano je z gresu porcelanowego (szkliwionego), który jest wypalany w wysokich temperaturach i mocno sprasowany, dzięki czemu ma:

- gęstą i twardą strukturę
- bardzo małą porowatość
- niską nasiąkliwość.

Właściwości użytkowe

Płytki tarasowe o grubości 2 cm są odporne na:
- warunki atmosferyczne - są mrozoodporne, nie pękają i nie rozwarstwiają się podczas niskich temperatur, nie przebarwiają się pod wpływem promieni UV
- uszkodzenia mechaniczne (ścieranie, pęknięcia, zarysowania)
- obciążenia
- wodę i zabrudzenia (dzięki niskiej nasiąkliwości)
- pleśń i mech (sprawdzą się w miejscach o podwyższonej wilgotności)
- różnego rodzaju plamy, kwasy, chemikalia, sól (używaną w czasie zimy) czy ogień.

Gdzie można stosować?

Płytki gresowe o grubości 2 cm mogą być stosowane:
- na tarasach i balkonach
- w ogrodach (alejki, ścieżki)
- przy basenach
- na podjazdach
- jako ciągi komunikacyjne
- w przestrzeniach komercyjnych i publicznych jak sklepy, restauracje, bary czy ośrodki wczasowe/SPA.

Sposoby montażu

Ten rodzaj płytek można w prosty sposób zamontować:

1. Na wspornikach, dzięki czemu nie ma konieczności wcześniejszego poziomowania czy wyrównywania podłoża. Poza tym możemy ukryć instalację pod powierzchnią podłogi, a w razie potrzeby będziemy mieć do niej natychmiastowy dostęp.

2. Bezpośrednio na podłożu tj. na:

- trawie - chodzenie boso po miękkim, zielonym dywanie jest przyjemne, jednak są miejsca, w których na trawniku przydałby się chodnik; 
- żwirku - zwykle grubszy podsypujemy na spód, a drobniejszy znajduje się na wierzchu, dla lepszego efektu pomiędzy płytami można wysypać żwir dekoracyjny.

Źródło: Sanimex.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także