×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak uniknąć najczęstszych domowych awarii, które mogą popsuć urlop?  Poradnik

Jak uniknąć najczęstszych domowych awarii, które mogą popsuć urlop? Poradnik

Autor: Justyna Łotowska
12 sie 2021 10:59

Lato to idealny czas na urlop. Robimy listy zakupów, pakujemy ubrania, które mogą być potrzebne zarówno w trakcie pięknej, jak i gorszej pogody, zabieramy leki i apteczkę pierwszej pomocy. Aby nic nie zakłóciło wyjazdu, przygotowaliśmy listę najważniejszych kwestii, o których warto pamiętać przed wybraniem się na wakacyjny wypoczynek.

Wyczekany urlop często planujemy niemal przez cały rok – zastanawiamy się, gdzie pojedziemy, co zobaczymy i z jakich atrakcji warto skorzystać na miejscu. Nie da się jednak przewidzieć wszystkiego, czyli np. nagłych zjawisk atmosferycznych albo kontuzji. Plagą wakacyjnych wyjazdów są również włamania do pustych w tym czasie nieruchomości. A ponieważ przezorny zawsze ubezpieczony, warto pomyśleć nie tylko o kompleksowym ubezpieczeniu nieruchomości, ale również o zabezpieczeniu swojego majątku przed zniszczeniem. Na co przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę?

Zadbaj o elektronikę

Sprzęt elektroniczny towarzyszy nam każdego dnia i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie chcielibyśmy go stracić. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie urządzeń elektronicznych, które pozostawiamy w domu (np. telewizora czy komputerów). Przede wszystkim trzeba pamiętać o wypięciu ich z prądu na wypadek zwarcia w instalacji elektrycznej albo uderzenia pioruna.

Czy warto zabierać laptop na wakacje?

Warto również zastanowić się nad tym ile sprzętu chcemy zabrać na wakacje i czy rzeczywiście będzie nam on potrzebny, a także dopasować typ zabieranej elektroniki do celu wyjazdu. Często laptopy czy tablety lepiej zostawić bezpiecznie w domu, niż zabierać ze sobą np. na biwak pod namiotem, gdzie dość łatwo mogą ulec uszkodzeniu czy zalaniu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku lustrzanek – być może do uwiecznienia wyjątkowych chwil wystarczy nam aparat w telefonie komórkowym, który jest bardziej poręczny i przez to mniej podatny na uszkodzenia.

A skoro o telefonach mowa – w przypadku osób, które mają tendencję do upuszczania telefonu, warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w etui, które zminimalizuje ewentualne uszkodzenia.

Gaz i woda – obowiązkowe zadania przed wyjazdem

Przed dłuższym wyjazdem warto zakręcić dopływ gazu do mieszkania, jak również zakręcić zawór wody. Awarie sieci wodnej mogą się zdarzyć zarówno w nowym, jak i starszym budownictwie powodując zalanie mieszkania albo… mieszkań sąsiadów. Dlatego, żeby nie odbierać panicznego telefonu od sąsiadów, dobrze jest sprawdzić zawory wody.

Co zrobić z kwiatami na czas urlopu?

Planując wyjazd warto zastanowić się nad tym czy możemy poprosić kogoś ze znajomych albo rodziny o opiekę nad roślinami. O ile większość kwiatów poradzi sobie przez kilka dni, o tyle dłuższy wyjazd może już odbić się na nich negatywnie. Co więcej, jeśli w myśl zasady „mój dom moją twierdzą” planując zasunąć na czas wyjazdu rolety, musimy pamiętać o tym, żeby w miarę możliwości zebrać kwiaty w miejscu, gdzie będzie światło.

Lodówka przed urlopem - co z nią zrobić?

Ile razy słyszeliśmy od starszych członków rodziny, że przed dłuższym wyjazdem trzeba „opróżnić” lodówkę, żeby nie zostało w niej zbyt dużo jedzenia? Choć może się to wydawać zabawne, jeśli bliżej się nad tym zastanowimy, takie działanie ma ogromny sens. Po pierwsze – nie zostawimy w lodówce produktów, które mogą się zepsuć w trakcie wyjazdu, po drugie – choć nowe lodówki zazwyczaj mają mechanizmy, które automatycznie utrzymują temperaturę wewnątrz nawet w przypadku awarii prądu, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie uda się utrzymać niskiej temperatury w przypadku dłuższej awarii. A jedną z ostatnich rzeczy, którą chcielibyśmy odkryć po przyjeździe, są ogromne ilości zepsutego jedzenia…

Złodzieje czekają na okazję

Wspaniale, jeśli w trakcie urlopu naszego domu czy mieszkania może popilnować zaprzyjaźniona osoba, ale jeśli nie ma takiej możliwości, powinniśmy pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu okien i drzwi. Warto rozważyć system alarmowy albo monitoring, który będzie dodatkową ochroną nieruchomości. Systemy alarmowe montowane na użytek domowy potrafią powiadomić o otwartych drzwiach, oknach (np. o tym, że zostało otwarte okno balkonowe) albo o utracie prądu w mieszkaniu, a w razie włamania potrafią wysłać powiadomienie w czasie rzeczywistym.

- Pamiętajmy również o tym, że kradzieże mogą przydarzyć się również w trakcie urlopu – turystyczne miejscowości to istny raj dla kieszonkowców, musimy więc zwracać szczególną uwagę na miejsce przechowywania portfela, dokumentów, telefonów czy innych cennych przedmiotów – dodaje Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspertka firmy Wiener.

Warto zabezpieczać nie tylko dom

Silne wiatry, pioruny i opady niszczą drzewa i krzewy, ale też trampoliny ogrodowe, stoły czy krzesła. Dlatego najlepiej jest wynieść je do zamkniętego pomieszczenia, a pozostałe na dworze przedmioty dokładnie zabezpieczyć, by w razie trudnej sytuacji pogodowej nie tylko nie uległy zniszczeniu, ale również nie spowodowały dodatkowych szkód.

Ubezpieczenie domu w trakcie urlopu

W czasie wakacji często próbujemy swoich sił w nowych dyscyplinach sportu, albo pozwalamy sobie na puszczenie wodzy fantazji w trenowanych wcześniej aktywnościach. Choć bez wątpienia sport to zdrowie, musimy liczyć się z możliwością urazu czy choroby.

- Warto wcześniej zweryfikować zakres posiadanego ubezpieczenia albo wybrać opcję kompleksową, taką jak pakiet 4 KĄTY, która obejmuje ochroną ubezpieczeniową nie tylko budynki mieszkalne i letniskowe, stałe i ruchome elementy wnętrz, ale również pokrywa m.in. koszty leczenia oraz usług specjalistów w trakcie powrotu do zdrowia oraz zapewnia usługę assistance domowego. W pakiecie znalazła się również ochrona ubezpieczeniowa odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym i ochrona prawna – komentuje Agnieszka Włodarska-Poloczek z firmy Wiener.

Nie wszystko możemy przewidzieć i nie wszystkie sytuacje możemy zaplanować. Życie lubi płatać figle, dlatego ważne jest, żebyśmy dbali o bezpieczeństwo - własne i naszych bliskich a w razie nieprzewidzianej sytuacji mogli skorzystać z kompleksowego wsparcia ubezpieczeniowego.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także