Murki oporowe w ogrodzie

Murki oporowe w ogrodzie

Autor: Katarzyna Masłowska
27 sty 2015 13:38

Murki oporowe w ogrodzie pełnią kilka funkcji. Przede wszystkim zabezpieczają wszelkie nierówności terenu w postaci skarp i uskoków. Ponadto, są interesującym elementem dekoracyjnym, dlatego są także projektowane i budowane w ogrodach usytuowanych na zupełnie płaskim terenie.

Kiedy nasza działka jest zróżnicowana pod względem ukształtowania terenu, murki oporowe będą naturalną metodą na zaprojektowanie ciekawego ogrodu. Usytuowanie murków, rodzaj, jak również projekt ich konstrukcji warto powierzyć architektowi krajobrazu.

Jaki murek wybrać?
W zależności od kształtu bryły naszego domu i charakteru wykończenia elewacji, powinniśmy wybierać materiał na murki oporowe. Jeśli mamy dom z klinkieru to naturalnym wyborem będą klinkierowe elementy architektury ogrodowej. Również pod względem technologicznym mamy spory wybór: suche, murowane, betonowe (monolityczne), z prefabrykatów, murki kwiatowe, murki z koszy (gabionów).

W ostatnich latach zyskują na popularności także dekoracyjne kostki brukowe. Za wykorzystaniem betonowych wyrobów nawierzchniowych przemawia nie tylko ich atrakcyjny wygląd, ale też względy praktyczne. Kostka brukowa to trwały i wytrzymały produkt, który w przeciwieństwie do np. umocnień z drewna, wytrzyma w warunkach ogrodowych długie lata. Przy tego typu konstrukcjach można wykorzystać również gazony i rustykalne bloczki fundamentowe, które mają stronę licową o powierzchni przełamu skalnego.

Zobacz także: Ogród – zacznij od dobrego projektu 

Dekoracyjne kostki betonowe o regularnych kształtach są bardzo wdzięcznym materiałem budowlanym, który pozwala stworzyć estetyczne formy przestrzenne, takie jak różnego rodzaju murki, donice i rabaty. Dodatkowo, liczba dostępnych wzorów, wybarwień oraz sposobów wykończenia kostek daje bardzo duże możliwości stworzenia oryginalnych elementów małej architektury ogrodowej – mówi Grzegorz Nowacki z Buszremu.

Gazony i palisady
Innym pomysłem jest wykonanie murków ogrodowych z betonowych gazonów lub ozdobnych palisad. Te pierwsze nie tylko zahamują erozję gleby, ale też kaskadowo obsadzone roślinnością z pewnością spodobają się wielu zwolennikom naturalnych zielonych ogrodów.


Z kolei w przypadku wykorzystania do tego celu palisad należy pamiętać, że im wyższa skarpa czy uskok, tym większe siły działają na utrzymujące je w ryzach konstrukcje oporowe. Jeśli chcemy wykonać ściankę oporową z palisady, musimy pamiętać o właściwym jej osadzeniu w betonowej podbudowie, a także o tym, aby co najmniej 1/3 wysokości elementów znajdowała się pod ziemią – wyjaśnia Grzegorz Nowacki – Przykładowo okrągła Palisada Księżycowa o długości 30 cm wystarcza do wykonania uskoku o wysokości zaledwie 20 cm.

Jeśli nasz murek będzie pełnił funkcję jedynie ozdobną palisady możliwe jest również jego zbudowanie z palisad układanych poziomo. Efekt może być bardzo ciekawy jednak całe przedsięwzięcie wymaga wtedy większej uwagi. W takiej sytuacji należy bowiem najpierw wykonać podkonstrukcję (np. murowana lub betonowa ścianka oporowa zabezpieczona przed wpływem wilgoci), do której przylepiamy klejem trwale elastycznym elementy palisady – kontynuuje Grzegorz Nowacki.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także