PARTNER PORTALU
Nowoczesny czy romantyczny? Wybierz swój styl aranżacji ogrodu

Nowoczesny czy romantyczny? Wybierz swój styl aranżacji ogrodu

Autor: Urszula Tatur
14 paź 2021 13:41

To dwa typy ogrodów, które są wyrazem całkowicie odmiennych filozofii kształtowania zielonej przestrzeni wokół domu. Styl ogrodu determinuje wybór odpowiednich detali i dodatków – podpowiadamy, na które warto zwrócić uwagę w przypadku jednego i drugiego projektu.

Ogród romantyczny ma swoją genezę w XIX wieku. Powstał wraz z kształtowaniem się nurtu romantycznego w literaturze i sztuce. Bardzo często nawiązywał do form starożytnych i wieków średnich. Odznaczał się umiłowaniem rodzimej przyrody, fascynacją życiem wiejskim, a z drugiej strony historyzmem, ze szczególnym naciskiem na elementy identyfikujące daną nację. Z tych przesłanek wynikał styl ogrodu pełnego bujnej roślinności i będącego tajemniczym, nostalgicznym oraz sielskim miejscem. Oczywiście ta forma współcześnie uległa modyfikacjom. Cechą, która obecnie decyduje o „romantyczności” są kompozycje roślinne sprawiające wrażenie naturalności. Całkowicie inną filozofią aranżacji jest natomiast ogród minimalistyczny. To przestrzeń nowoczesna, otwarta, geometryczna, bez cienia magii i odwołań historycznych, z dużymi trawnikami oraz rozmieszczonymi punktowo i linearnie roślinami. Pomimo tego, że obydwie wizje ogrodu zdecydowanie różnią się od siebie, możemy dobrać do nich wiele elementów aranżacyjnych z prefabrykatów betonowych. Pomogą one okiełznać roślinność w ogrodzie romantycznym lub uporządkować ją w ogrodzie minimalistycznym. Wśród nich są donice, obrzeża, murki oraz palisady. Większość z nich to idealny wybór do ogrodu minimalistycznego, ale niektóre doskonale sprawdzą się również w roman-tycznym.

Minimalistyczny, ale pełen możliwości!

Minimalistyczne ogrody, jak sama nazwa wskazuje, są ascetyczne i oszczędne w formie, dlatego doskonale pasują do nich geometryczne prefabrykaty betonowe stanowiące, tak pożądany we współczesnej architekturze, kontrast dla ogrodowej zieleni. Przydatne są zwłaszcza obrzeża, dzięki nim można oddzielić wizualnie zielony trawnik od alejek, ale również stworzyć rabaty dla roślin. Przykładem rozwiązania, które doskonale sprawdza się w minimalistycznych ogrodach jest prefabrykat L-ka Tigela, dedykowany do budowy donic. Posiada on kształt litery „L” i wymiar 42x33 cm oraz wysokość 80 cm. Z jego pomocą, oprócz klasycznego borderu, można stworzyć również rabatę. Żeby to zrobić, najlepiej wykorzystać dłuższy lub krótszy bok elementów, to pozwoli różnicować ich wysokość, a co za tym idzie - zaakcentować poszczególne grupy roślin w tworzonym założeniu. Szczególną odmianą obrzeża są palisady, które znajdują zastosowanie jako elementy oporowe albo donice. Duża różnica w wysokości poszczególnych elementów w obrębie jednego produktu pozwala tworzyć obrzeża czy donice o różnych formach. W stylu minimalistycznym świetnie sprawdzają się palisady Zen oraz Hestra. Pierwsza z nich obejmuje elementy o wysokości od 30 do 120 cm dostępne w trzech klasycznych kolorach – szarym, grafitowym i brązowym. Podobne kolory posiada Hestra, choć ona dysponuje tylko trzema wysokościami - wynoszącymi 60, 80 i 100 cm i jest nieco smuklejsza w kształcie. Alternatywnym materiałem, z którego można wykonać ramy dla rabat są murki o prostej formie i neutralnej kolorystyce. Doskonale nadają się do tego bloczki Neo czyli pustaki betonowe o wymiarach 20x60 cm oraz wysokości 10 cm, dedykowane do budowy ogrodzeń. Występują one w kolorze stalowym i grafitowym.

Zielone punkty w ogrodzie

Trawniki oraz rabaty nie są jedynymi miejscami, gdzie w minimalistycznym ogrodzie możemy umiejscowić rośliny. Dobrym pomysłem jest posadzenie ich w betonowych donicach, które można ustawiać w dowolnych konfiguracjach, a nawet budować z nich wertykalne ściany roślinności. Ciekawym rozwiązaniem jest umiejscowienie donic w równych odstępach w linii prostej, tak aby posadzone w nich rośliny tworzyły szpaler. Donice dobierane do minimalistycznych aranżacji powinny charakteryzować się prostotą formy. Przykładem jest donica Tigela. o kubistycznych kształtach i minimalistycznym, ale jednocześnie eleganckim wyglądzie. Jest dostępna w dwóch modnych, neutralnych i nowoczesnych kolorach: stalowym i grafitowym. Tigela świetnie prezentuje się zarówno jako wolnostojąca donica lub ściana zbudowana z donic, jak i kaskada zlokalizowana po obu stronach stopni schodowych. Rozwiązaniem równie interesującym, choć już nie tak oszczędnym w formie, jest gazon Abax. Posiada on prostokątny kształt i boczne ściany z wysuniętymi pionowymi pasami. W minimalistycznym ogrodzie, Abax może być elementem wolnostojącym, ale nadaje się również do wznoszenia większych konstrukcji składających się z wielu elementów. Posiada on pasujące do nowoczesnych aranżacji kolory: stalowy, grafitowy, brązowy oraz wymiary 60x40 cm i wysokość 25 cm.

Tajemniczy ogród za murem

W ogrodach romantycznych, z uwagi na ich specyfikę, elementy betonowe nie są stosowane zbyt często, chyba że do złudzenia przypominają naturalny kamień. Doskonałe zastosowanie znajduje tu murek Albero, który jest unowocześnioną wersją średniowiecznego murka granicznego, budowanego dawniej z kamieni polnych. Murek Albero wznosi się z pojedynczych modułów o długości 41 cm, wysokości 7,7 cm oraz grubości 18 cm. Co ciekawe, prefabrykaty te nie są do siebie podobne jak dwie krople wody. Różnią je „rysy” przecinające element. Do dyspozycji jest aż siedem nieco odmiennych wyglądem modeli, co nadaje murkowi bardziej „kamiennego” i naturalnego wyglądu. Właśnie ten efekt jest bardzo istotny w romantycznych aranżacjach. Albero możemy użyć w charakterze murka ogrodowego lub donicy czy granicy dla bujnej roślinności, którą charakteryzuje się ogród w tym stylu. Zbudujemy z niego również elementy małej archi-tektury, takie jak obudowa ogrodowej fontanny. Alternatywą przy wznoszeniu granicy rabat w ogrodzie romantycznym może być Palisada Łamana. Posiada ona wymiar 8x8 cm oraz dwie wysokości 30 i 50 cm. Jednak tym, co sprawia że pasuje ona do stylu romantycznego, jest jej wygląd, a dokładniej – łamana faktura. Wyglądem do złudzenia przypomina ona kamień. Naturalności Palisadzie Łamanej dodaje również stonowana kolorystyka. Występuje ona w trzech kolorach: paloma, grafitowym i piaskowym.
Betonowe detale, takie jak obrzeża, palisady, donice czy murki pomagają okiełznać zieleń w ogrodzie. Więcej zastosowań znajdują one w aranżacjach minimalistycznych, w których beton jako podstawowy materiał w nowoczesnej architekturze, jest niezwykle pożądany i stanowi doskonałe dopełnienie kompozycji. W ogrodzie romantycznym również można wykorzystać betonowe „dodatki”. Z tym stylem pięknie komponują się rozwiązania idealnie imitujące kamień czy drewno. Prefabrykaty betonowe zawsze powinny nawiązywać stylem do założeń koncepcyjnych, ale mogą być też elementem przełamującym, który decyduje o oryginalności aranżacji. I tak, betonowe detale naśladujące naturalne materiały pięknie ożywią minimalistyczne i modernistyczne aranżacje, a ascetyczne w formie obrzeża, palisady czy donice dodadzą nowoczesnego sznytu romantycznemu ogrodowi.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także