Odśnieżanie posesji i chodnika

Odśnieżanie posesji i chodnika

Autor: Wojciech Napora
16 sty 2019 20:00

Zgodnie z Ustawą z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jako właściciele nieruchomości, jesteśmy zobowiązani do odśnieżania chodnika przynależącego bezpośrednio do naszej posesji. Jeśli nie dopełnimy swoich obowiązków - odpowiednie służby mogą ukarać nas mandatem, a w przypadku ewentualnej kontuzji poszkodowany może wystąpić do nas o odszkodowanie.

Klimat wciąż się zmienia, a srogie zimy od wielu lat nie dręczą nas już długimi miesiącami. Jednak
w naszym polskim klimacie nadal musimy być przygotowani na obfite, a do tego nagłe opady śniegu,
o czym kilka dni temu przekonali się mieszkańcy większej części naszego kraju. Ostatnie prognozy wskazują, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Właśnie w takich sytuacjach warto pamiętać kiedy ciąży na nas odpowiedzialność za utrzymanie porządku na chodniku oraz jak i za pomocą jakich urządzeń poradzić sobie z uporczywym śniegiem, którego posprzątanie to nie lada wyzwanie.

Odpowiedzialność, ale czy zawsze?

Istnieją oczywiście odstępstwa od wyżej wspomnianej ustawy. Jeśli chodnik od naszej posesji oddzielony jest pasem zieleni to obowiązek utrzymania porządku spada na zarządcę drogi. Tę samą procedurę stosuje się w przypadku, gdy na chodniku wyznaczone są płatne miejsca parkingowe. Pamiętajmy jednak, że ustawa mówi nie tylko o chodnikach. Jeśli dach naszego domu jest bezpośrednio nad chodnikiem - zwróćmy uwagę, by w bezpieczny sposób i regularnie strącać zwisające sople, a także okresowo usuwać śnieg z dachu – dla bezpieczeństwa przechodniów, ale i naszego dachu. Pamiętajmy również, że śniegu nie możemy wyrzucać na drogę. Jeśli jest go naprawdę dużo, powinniśmy zgarniać go do krawędzi chodnika od strony drogi – zostawiając miejsce dla pieszych.

Skuteczny sprzęt potrzebny od zaraz!

Do odśnieżania najczęściej używamy klasycznych łopat wykonanych z plastiku. Rozwiązanie proste, lecz praca za pomocą łopaty to duży wysiłek – szczególnie dla osób starszych lub jeśli musimy odśnieżyć chodnik wieczorem, po całym dniu spędzonym w pracy. Niezwykle pomocna w takiej sytuacji będzie spalinowa zamiatarko-odśnieżarka, która dzięki szerokiej szczotce i wydajnemu silnikowi, poradzi sobie w kilka chwil z warstwą świeżego puchu.

Zamiatarko-odśnieżarka to bardzo praktyczne rozwiązanie – nie tylko na zimę – mówi Grzegorz Kowalczyk, ekspert firmy Krysiak. - Pozwala na odśnieżanie za pomocą standardowej, dołączonej szczotki, która poradzi sobie doskonale z pierwszą warstwą śniegu, czy z zalegającymi liśćmi i innymi zanieczyszczeniami, ale posiada również możliwość rozbudowy o dodatkowe wyposażenie, w tym pług do śniegu, odśnieżarkę wirnikową i pojemnik, które zdadzą egzamin w cięższych warunkach, przy obfitym opadzie, a także na terenach górzystych, a tym samym - bardziej wymagających – dodaje ekspert. Dzięki temu jest niezwykle uniwersalna - możemy używać jej zarówno zimą, jak i w inne pory roku, by utrzymać chodnik przed domem w czystości – zaznacza Grzegorz Kowalczyk.

Jeśli posiadamy niewielką przestrzeń do odśnieżenia to racjonalnym wyborem będzie nieco mniejsze, elektryczne urządzenie. Takie odśnieżarki ważą niewiele i są proste do przechowywania. Z ich pomocą o wiele szybciej i bez wysiłku poradzimy sobie ze śniegiem, który zalega na chodniku.

Śnieg, mimo że przez wielu z nas uznawany za oznakę prawdziwej zimy, bywa również niebezpieczny – szczególnie dla osób starszych. Warto zadbać o wspólną przestrzeń i utrzymywać przydomowe chodniki w należytym porządku. Jeśli sąsiedzi zapominają o swoich obowiązkach – dajmy im dobry przykład - być może zmienią swoje zachowanie i pójdą w nasze ślady.

Czytaj także: Jak radzić sobie ze śniegiem i lodem na ścieżkach i podjeździe?

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także