Ogród gotowy na lato

Ogród gotowy na lato

Autor: Wojciech Napora
24 maj 2018 06:56

Porządki w ogrodzie przed sezonem letnim to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego ogrodnika i działkowca. To też dobra okazja, by pozwolić sobie na małą ucieczkę od miejskiego zgiełku. Pod lupę trzeba wziąć nie tylko młode drzewka i krzewy, ale też ogrodową architekturę – altanki, pergole czy deski na tarasie. Od czego zacząć?

Ogród jest nie tylko wizytówką domu, ale przede wszystkim miejscem wypoczynku i dobrej zabawy. Niestety przez nadmiar obowiązków zapominamy o tym klimatycznym miejscu, przez co staje się ono zaniedbane. Czasami wystarczy wprowadzić tylko kilka zmian, by w ogrodzie na nowo zapanował ład i porządek. 

Porządki zacznijmy od drewna

Na tarasie spędzamy sporo czasu, gdy wieczory robią się coraz cieplejsze. Bawią się na nim nasze dzieci, a ciepłe deski tarasowe są również rajem dla wszystkich czworonożnych domowników. Dlatego powinno być to miejsce funkcjonalne, ale przede wszystkim bezpieczne, zwłaszcza gdy nie jest chronione daszkiem albo markizą. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy wszystkie deski są prawidłowo przymocowane do legarów. Jeżeli nie, należy przystąpić do ich ponownego zamocowania. Możemy zrobić to samodzielnie za pomocą zwykłej wkrętarki i wkrętów do drewna. Warto sięgnąć po wkręty z powłoką cynkowaną, która chroni je przed działaniem wilgoci i mrozu.

Możemy wybrać też droższą wersją w stali nierdzewnej. Dzięki temu przetrwają długie lata bez śladu rdzy. Przy mocowaniu desek na tarasie oraz innych ogrodowych napraw (jak wymiana sztachet w płocie czy szybki remont altanki) sprawdzą się wersje z podwójnym gwintem i łbem grzybkowym. Pierwsza cecha wkrętów pozwoli nam mocować blisko krawędzi, a druga zapewni estetyczne wykończenie.

Wiosenna praca z drewnem w naszym ogrodzie to też odnawianie i ochrona różnych elementów przed działaniem promieni UV oraz wilgoci. Przed przystąpieniem do renowacji powinniśmy odpowiednio przygotować podłoże. Nie powinno być ono mokre, ponieważ nie wchłonie żadnych substancji.

W przypadku wcześniej już malowanych konstrukcji musimy zeszlifować poprzednią warstwę i oczyścić powierzchnię z pyłu. Do impregnacji wybierzmy klasyczne i uniwersalne barwy, takie jak biel, szarość lub czerń, natomiast bezbarwnymi olejami i emaliami podkreślimy surowy i naturalny charakter np. tarasu lub mebli ogrodowych, a do odświeżenia ogrodzenia zdecydujmy się na lakierobejcę, która stworzy trwałą i gładką powłokę.

Poświęćmy uwagę zieleni! 

Po tym, jak pozbędziemy się okryć ochraniających rośliny i krzewy, koniecznie sprawdźmy stan ściółki. W razie ubytków należy ją uzupełnić. Warto zastanowić się nad przygotowaniem kompostu, czyli wykorzystaniem zeschniętych pędów roślin lub zeszłorocznych liści. Po ich rozłożeniu uzyskamy bardzo dobry naturalny nawóz, który posłuży każdej roślinie. Podczas wiosennego cięcia drzew i krzewów usuwamy tylko martwe, suche, połamane gałęzie i pędy. Rośliny, które regularnie są przycinane kwitną ładniej i bardziej obficie.

Kiedy uporządkujemy wszystkie grządki i rabatki, sprawdźmy stan trawnika. Najpierw dokładnie go wygrabmy. Takie wyczesanie pobudzi źdźbła trawy i napowietrzy drań. Jeżeli na trawniku widzimy grubą warstwę przypominającą filc, musimy przystąpić do wertykulacji podłoża, czyli nacięcia drani i usunięcia resztek z murawy. Dzięki takiemu zabiegowi do korzeni będzie docierało więcej wody i nawozu, a trawa zaprezentuje się okazalej.

Przymocujmy również hamak oraz wybierzmy odpowiednie miejsce dla ratanowego wypoczynku. Do montażu hamaku wykorzystajmy kołki ramowe, które będą dobrym rozwiązaniem w przypadku wszelkich prac z elewacją. Zamiast wkrętu do kołka ramowego przymocujmy hak, na którym bezpiecznie będziemy mogli zawiesić nasz hamak. Oprócz tego wymieńmy żarówki we wszystkich lampach znajdujących się w ogrodzie, a dzięki temu stworzymy wyjątkowy i przytulny klimat, nawet podczas chłodniejszych wieczorów.

Małe rzeczy, które ucieszą nasze oko

Żeby przestrzeń ogrodowa wyglądała na schludną, najlepiej podzielić ją na trzy strefy – wypoczynku, zabaw i strefę zieleni. O tę ostatnią najtrudniej zadbać. Aby ułatwić sobie zadanie, nie eksperymentujmy z egzotycznymi rodzajami roślin. Będą one wymagały od nas poświęcenia mnóstwa czasu na pielęgnację, a co więcej, mogą nie przystosować się do naszego klimatu. Postawmy na gatunki, które znamy oraz te, których pielęgnacja nie będzie wymagająca. W polskich ogrodach doskonale sprawdzą się róże. Pamiętajmy, ze kwiaty te uwielbiają nasłonecznione miejsca. Jeśli wybierzemy różę o ciemnych kwiatach, powinniśmy posadzić ją w miejscu lekko zacienionym, aby słońce nie poparzyło rośliny. Pnących odmian możemy użyć do przyozdobienia pergoli, dzięki czemu stworzymy wyjątkowe kompozycje. Aby róże nie rozrastały się dziko i pięknie kwitły, powinno się przycinać pędy w okresie wiosennym do długości około 20 cm. Żeby przymocować je do pergoli, możemy skorzystać z wygodnych w użyciu elastycznych trytek.

Kable FIX-R jest elastyczny i nie ma ostrych krawędzi, dzięki czemu nie uszkodzi naszej rośliny. Jest to łatwe i szybkie rozwiązanie również w przypadku innych roślin. Wystarczy wybraną roślinę (np. krzak pomidora) połączyć z drewnianym palikiem, opasać je, przewlekając końcówkę opaski przez przeciwległy otwór, a następnie zaciągnąć do pożądanej szerokości. W ten sposób oprócz roślin możemy również zabezpieczać inne elementy ogrodu, takie jak młode drzewka, narzędzia i akcesoria ogrodowe oraz w łatwy sposób ujarzmić schlauf – mówi Monika Jagiełło z fischerpolska.

Przy aranżacji ogrodu pamiętajmy, że przestrzeń powinna być nie tylko piękna, ale też funkcjonalna. Najważniejszym elementem podczas porządków jest odpowiednia organizacja pracy. Dzięki temu efekty sprzątania będą widoczne przez cały sezon. Oprócz pielęgnacji roślin nie zapomnijmy również o odpowiedniej impregnacji elementów drewnianych, czyszczeniu oczek wodnych oraz podjazdów i ścieżek. Do tego przydadzą się nam np. myjki ciśnieniowe, które usuną większość typowych zabrudzeń.

Zobacz także: Smacznie i zdrowo na grillu. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także