PARTNER PORTALU
Ogród pod dachem - tak stworzysz strefę relaksu

Ogród pod dachem - tak stworzysz strefę relaksu

Autor: Dobrzemieszkaj.pl
17 marz 2020 09:58

Dom i ogród to zazwyczaj dwa oddzielne światy. W jednym spędzamy czas pod dachem, a w drugim cieszymy się urokami świeżego powietrza. Przez wiosnę i lato nasze życie toczy się na styku obu tych światów. Czemu nie połączyć ich ze sobą?

Chociaż spotykamy ogrody zimowe, czyli przeszklone i ogrzewane pawilony, najprzyjemniej siedzi się na świeżym powietrzu. Drewniany taras, altana oraz pergola to popularne sposoby przedłużenia powierzchni domu od zewnątrz. Na ich korzyść wpływa prostota budowy, dostępność i łatwość obróbki materiałów, jak i możliwość swobodnego grillowania wewnątrz ażurowej konstrukcji. Nie trzeba się też obawiać zbitej szyby nieczysto zagraną piłką. Polecamy za to pochylić się nad doborem drewna i jego zabezpieczeniem.

Pergola zazwyczaj nie wymaga betonowych fundamentów, zamiast tego stosujemy kotwy - radzi Sławomir Perliński, ekspert z JAF Polska. Co innego, gdy do kompletu mamy (lub planujemy) taras z drewna. Warto zastanowić się nad odmianami egzotycznymi, które z natury są odporne na zmienne warunki pogodowe i biodegradację. Atrakcyjną cenowo alternatywę stanowią gatunki rodzime, ale poddane obróbce termicznej (niezawodna Termososna) lub chociaż zaimpregnowane ciśnieniowo (świerk impregnowany). Takie deski posiadają fabrycznie podwyższoną odporność biologiczną. Zadaszenie drewnianego tarasu dodatkowo chroni go przed niekorzystnym wpływem promieni UV i opadami atmosferycznymi, tym samym wydłużając jego żywotność. - dodaje Darina Lazarova z JAF Polska.

Zobacz  także: Wiosna w ogrodzie i na balkonie - jak sadzić pelargonie

Wzdłuż wybudowanej pergoli sadzimy pnącza (np. powojniki wielokwiatowe, róże pnące lub wiciokrzewy) i ogrodowa siedziba gotowa. W razie spadku temperatury istnieją też naturalne sposoby, żeby się rozgrzać. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także