×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ogród pod zadaszeniem: świetny pomysł na rośliny przez cały rok. Jak go wykonać?

Ogród pod zadaszeniem: świetny pomysł na rośliny przez cały rok. Jak go wykonać?

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
07 gru 2020 11:19

Zieleń i rośliny w domu i ogrodzie poprawiają nastrój i pomagają nam odpoczywać - to prawda znana nie od dziś. Jak niezależnie od pogody cieszyć się kontaktem z roślinami przez cały rok? Zobaczcie pomysły na stworzenie pięknego ogrodu pod dachem i przeczytajcie poradnik ekspertów jak stworzyć przydomową oranżerię czy ogród z zadaszeniem.

Podczas okresu jesienno-zimowego i panujących wtedy niesprzyjających warunków atmosferycznych, często musimy rezygnować z relaksu na świeżym powietrzu. Jednak rozwiązanie na całoroczny odpoczynek na zewnątrz domu można znaleźć pod… własnym dachem! Zadaszony ogród wykonany z solidnej konstrukcji z drewna to doskonały sposób na relaks wśród zieleni bez względu na pogodę. 

W jaki sposób wykonać ogród pod dachem?

Drewniany taras, altana oraz pergola to popularne sposoby przedłużenia powierzchni domu od zewnątrz. Na ich korzyść przemawia prostota budowy, dostępność i łatwość obróbki materiałów, jak i możliwość swobodnego grillowania wewnątrz ażurowej konstrukcji. W przypadku aktywności fizycznych w ogrodzie, nie musimy obawiać się także wszelkich uszkodzeń szyb, na przykład przez wpadającą do wewnątrz piłkę. Jednak aby móc przez lata cieszyć się tego typu konstrukcją, najpierw musimy pochylić się nad doborem drewna i jego zabezpieczeniem.

- Konstrukcja pergoli zazwyczaj nie wymaga betonowych fundamentów - zamiast nich stosujemy kotwy. Pamiętajmy jednak, aby przyłożyć większą uwagę do wyboru odpowiednich desek. Jeżeli zależy nam na długowiecznej i nośnej konstrukcji, z pomocą przybędzie nam drewno konstrukcyjne, czyli lite lub najlepiej klejone. Materiał ten posiada cztery podstawowe rodzaje, o różnej jakości wizualnej i wymiarach - Lite C24, KVH (w tym NSi oraz Si), KVH Duo/Trio oraz BSH. Do widocznych zastosowań lepiej wybrać wariant Si, który jest ładniejszy i posiada mniej sęków. - radzi Sławomir Perliński, ekspert z JAF Polska.

Co innego, gdy w planach mamy konstrukcję tarasu z drewna:

- Warto zastanowić się nad odmianami egzotycznymi, które z natury są odporne na zmienne warunki pogodowe i biodegradację. Atrakcyjną cenowo alternatywę stanowią gatunki rodzime, ale poddane obróbce termicznej – na przykład niezawodna Termososna lub te zaimpregnowane ciśnieniowo takie jak świerk impregnowany. Tego typu deski posiadają fabrycznie podwyższoną odporność biologiczną. Zadaszenie drewnianego tarasu dodatkowo chroni go przed niekorzystnym wpływem promieni UV i opadami atmosferycznymi, tym samym wydłużając jego żywotność. - dodaje Darina Lazarova z JAF Polska.

Ogród pod zadaszeniem - o tym warto wiedzieć!

Ogrody pod zadaszeniem stanowią nie tylko funkcjonalne miejsce do odpoczynku, lecz także piękną wizytówkę zewnętrznej strony naszego domu. Zainteresowanie architekturą oraz bezkresny dostęp do inspiracji z całego świata zaowocowały zauważalnymi zmianami nie tylko budownictwie, ale także w otoczeniu domów. Małe plastikowe krzesełka ogrodowe chętnie zastępowane są komfortowymi i designerskimi meblami. A popularne parasole ogrodowe – na przykład te z reklamą producenta napojów orzeźwiających - wypierane są przez różnych gabarytów zadaszenia ogrodowe. Wzdłuż konstrukcji sadzone są pnącza, na przykład powojniki wielokwiatowe, róże pnące lub wiciokrzewy.

Nowoczesne konstrukcje nie tylko zdobią trawnik, lecz przede wszystkim zapewniają cień i efektowne schronienie przed deszczem, a nawet śniegiem. A w razie spadku temperatury, istnieją też naturalne sposoby, żeby się rozgrzać. Materiał do tego znajdziemy również i w naszym ogrodzie.

Ogród pod dachem to recepta na doskonały relaks na świeżym powietrzu przez cały rok. Drewno konstrukcyjne użyte do jego budowania to sposób zaś na udaną budowę ze względu na atrakcyjną cenę, stabilność wymiarową i lekkość konstrukcji. Jest przyjazne środowisku, a przede wszystkim bardzo trwałe.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także