PARTNER PORTALU
Ogród, taras, elewacja - szare oblicze drewna

Ogród, taras, elewacja - szare oblicze drewna

Autor: Wojciech Napora
26 lip 2019 17:00

Produkty do malowania drewna pozwalają na uzyskanie dowolnego odcienia szarości. Odpowiednią powłokę należy wybrać w zależności od powierzchni i oczekiwanego efektu wykończenia. Pastelowe, transparentne lub półprzejrzyste szarości lazur olejnych podkreślą naturalny rys drewna. Elegancji nadadzą powłoki w odcieniu bazaltu, kwarcu czy patyny, a fasada nabierze interesującego charakteru, gdy pokrywające ją szarości będą nieznacznie różnić się odcieniem. Oleje kryjące to propozycja dla amatorów wyrazistych, intensywnych szarości. W ofercie dostępne są również powłoki metaliczne, które nadadzą drewnu delikatny połysk.

Szarości w architekturze są ponadczasowe i uniwersalne. Nadają elegancji i doskonale pasują do drewna, które zawsze ociepla surowe barwy. Grafity i metaliczne powłoki sprawdzą się w nowoczesnych przestrzeniach, a patyna nada szlachetności klasycznym projektom. Szare odcienie bardzo dobrze wyglądają na dużych przestrzeniach jak elewacje i fasady, ale dzięki temu, że pięknie komponują się z zielenią, doskonale nadają się do elementów architektury ogrodu – na płotach, pergolach, tarasach czy meblach.

Patyna to elegancka, klasyczna szarość pięknie podkreślająca wiek i autentyczność zabytków. Jest ceniona przez tych, którzy pragną uciec od pogoni za nowoczesnością, jak i twórców awangardowych projektów. W naturalnym procesie szarzenia drewno pokrywa się patyną na przestrzeni wielu lat. Promienie UV zawarte w świetle słonecznym niszczą w drewnie ligninę, która jest następnie wymywana w trakcie opadów. Wraz z upływem czasu drewno nabiera szarego koloru, ale w praktyce ostateczny efekt nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. W zależności od kondycji drewna oraz stopnia ekspozycji na światło i działania warunków atmosferycznych, poszczególne fragmenty powierzchni mogą znacznie różnić się od siebie barwą, tworząc nieestetyczne plamy i przebarwienia.

Czytaj także: Jak wybrać preparat do ochrony drewna?

Na szczęście w celu uzyskania efektu dostojnej patyny nie trzeba czekać na matkę naturę. Można go uzyskać dzięki użyciu specjalnej lazury opracowanej tak, by nadać drewnu właśnie ten szczególny odcień szarości. Zapewni ona nie tylko piękne, równomierne zabarwienie, ale zabezpieczy powierzchnię drewna przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, wilgocią oraz wnikaniem brudu. Warto z niej skorzystać, bo z jej pomocą czas realizacji jest nieporównywalnie szybszy, a efekt bardziej równomierny i przewidywalny.

(Nie)chciane szarości

Niestety nie każda szarość jest piękna. Niezabezpieczone lub źle zabezpieczone drewno pod wpływem warunków atmosferycznych zrobi się szare, ale będzie sprawiało wrażenie wyjałowionego, zaniedbanego lub zniszczonego. I co wtedy? Podobno czasu nie da się cofnąć, ale czy na pewno? Jest na to pewien sposób. Jeśli drewno jest już zszarzałe można przywrócić mu naturalną barwę przy użyciu żelu do usuwania szarości. Żel wnika głęboko w drewno i skutecznie usuwa z niego szary „nalot” i przebarwienia. Do utrzymania tego efektu konieczna jest odpowiednia konserwacja, dzięki której drewno zostanie zaimpregnowane, zabezpieczone przed wnikaniem brudu i procesem szarzenia. Wyczyszczone drewno pokryte olejem, odzyska piękną, ciepłą barwę i naturalny, świeży wygląd.

Źródło: Osmo.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także