Ogród w inteligentnej odsłonie

Ogród w inteligentnej odsłonie

Autor: Wojciech Napora
21 kwi 2017 14:58

Nowoczesne technologie zadbają o ogród lepiej niż jego właściciel. Nie tylko ułatwią utrzymanie przydomowej zieleni i pomogą zoptymalizować związane z tym koszty. Sprawią również, że otoczenie domu będzie jeszcze piękniejsze.

Inteligentny ogród to nie tylko komfort, ale przede wszystkim optymalne wykorzystanie warunków pogodowych, oszczędność czasu i bezpieczeństwo. Zarządzanie procesami nawadniania, oświetlenia, sterowanie markizami w przydomowej altanie lub na tarasie oraz możliwość sprawdzenia aktualnego stanu urządzeń w ogrodzie, to obecnie najczęściej stosowane rozwiązania automatyki ogrodowej.

Warto zaznaczyć jednak, iż jest duża różnica między inteligentnym ogrodem, a ogrodem z inteligentnymi urządzeniami. Inteligentny ogród to synchronizacja wszystkich działań, począwszy od podlewania, przez sterowanie oczkami wodnymi, sztucznymi kaskadami, kontrola nad temperaturą chodników i oświetleniem ogrodu, zarówno tym ozdobnym jak i użytkowym, po automatyzację bram, markiz, rolet i bieżący monitoring. To również generowanie własnego źródła światła, wody i kompostu.

W takim ogrodzie jedno urządzenie komunikuje się z innym, może odczytywać informacje z wielu czujników, detektorów i podejmować decyzje na podstawie naszych zachowań oraz zaprogramowanych funkcji. Daje także użytkownikowi pełną kontrolę i elastyczność w zakresie sterowania nawet podczas nieobecności w domu. System informuje bowiem właściciela posesji, lub osobę odpowiedzialną za jego utrzymanie o wykonaniu każdego polecenia, a dodatkowo (dzięki zamontowanym kamerom) w każdej chwili pokazuje na ekranie telefonu, tabletu lub komputera aktualny stan ogrodu. System można oczywiście zsynchronizować z technologią wykorzystaną w domu. Choć może działać zupełnie indywidualnie, stanowi on raczej przedłużenie, a nie odrębną całość.

Nawadnianie

Jeżeli w ogrodzie posiadamy wrażliwe rośliny, w takich kompletny system, który oceni warunki atmosferyczne i dobierze do nich intensywność nawadniania. Automatyczne technologie potrafią to robić samodzielnie, na kilka sposobów. Najbardziej przydatna będzie instalacja oparta na czujnikach wilgotności gleby. Pozwalają one zaprogramować porę i długość irygacji roślin, w zależności od temperatury powietrza, nasłonecznienia czy czasu jaki upłynął od ostatniego podlewania.

Instalacja jest w stanie odczytać nawet pomiary meteorologiczne i na ich podstawie zadecydować o intensywności nawadniania. Parametry mogą być ustawione tak, by podlewanie powtarzało się cyklicznie i bez naszej ingerencji, jedynie w oparciu o dane ze stacji pogodowej. Takie rozwiązanie gwarantuje zarówno piękny wygląd roślin, jak i całego ogrodu. Sprzyja również oszczędzaniu, działa bowiem tylko wtedy, gdy jest naprawdę potrzebne.

System możemy wyposażyć także w dodatkowe czujniki ruchu - zainstalowane przy ścieżkach ogrodowych, chodnikach i najczęściej uczęszczanych miejscach. Sprawią, że natrysk wyłączy się na chwilę, umożliwiając tym samym swobodne przejście domownikom czy naszym gościom. Nie mniej ciekawe pod względem zastosowanej technologi są inteligentne kosiarki-roboty, które same koszą trawę. Radzą sobie z różnym ukształtowaniem terenu i warunkami pogodowymi, są też w stanie pracować podczas deszczu i upałów. Co więcej, użytkownik sam dostosowuje i reguluje harmonogram koszenia (praca w nocy, w dzień, przez całą dobę.).

Na rynku dostępne są modele, które działają na baterię słoneczną, dzięki której robot koszący jest w stanie pracować dłużej pomiędzy momentami ładowania. Kiedy akumulator jest na wyczerpaniu, urządzenie samoistnie odnajduje stację ładującą, uzupełnia energię i wraca do pracy. Taki robot dba również o kondycję naszego

Oświetlenie

Kolejny istotny aspekt inteligentnego ogrodu to oświetlenie. Działa ono na podobnych zasadach, co nawadnianie. Bez wysiłku możemy wieczorem stworzyć miejsce relaksu i odpoczynku lub też miejsce rozświetlone bardziej „odlotowo”, przy okazji imprezy na świeżym powietrzu. Zarządzanie oświetleniem pozwala na tworzenie przeróżnych obrazów oraz wyeksponowanie konkretnych roślin czy elementów znajdujących się w ogrodzie.

Zastosowanie sterowania radiowego umożliwia również manipulowanie natężeniem światła na tarasie lub w basenie. Może ono subtelnie oświetlić bicze wodne, oczka, fontanny, altankę czy dziecięcy plac zabaw. Bardzo funkcjonalną opcją jest również możliwość programowania scen. Na przykład po wybraniu opcji „przyjęcie”, na tarasie włącza się muzyka, a w słoneczny dzień rozwija markiza. Wyposażona w czujniki wiatru i słońca, w przypadku zmiany pogody, automatycznie się zamknie nawet wówczas, gdy nikogo nie będzie w domu. Podobny system możemy zamontować w letniej altance, która w sezonie staje się ulubionym miejscem spożywania posiłków.

Automatyczne markizy będą się rozwijać w przypadku zbyt dużego słońca, zaś wieczorem, gdy zrobi się trochę zimniej, załączy się specjalne ogrzewanie zapewniające komfortowe korzystanie z letniej jadalni. Dopełnieniem ogrodowych wygód może być „kino pod chmurką”. Dzięki coraz większej popularyzacji projektorów, ekranów projekcyjnych i głośników zewnętrznych takie kino może „zrobić” każdy z nas. W najtańszej opcji jako ekran możemy wykorzystać białą lub jasnoszarą ścianę domu i na nią skierować projektor. To rozwiązanie jest jednak mało skuteczne z uwagi na fakt, że większość naszych elewacji nie jest powierzchnią płaską.

Ciekawym rozwiązaniem są folie projekcyjne, naklejane na szyby i okna. Specjalne tworzywo umożliwia tzw. tylną projekcję, a tym samym pozwala na montaż sprzętu wyświetlającego obraz w domu. Projektor jest bezpiecznie zainstalowany wewnątrz budynku, nie musimy obawiać się więc o deszcz czy zmienne warunki pogodowe. Oświetlenie możemy również zintegrować z systemem alarmowym. Gdy system wykryje próbę włamania, pożar czy ewentualność zalania natychmiast, w trybie mrugania uruchomi całe oświetlenie w domu i na posesji – co zaalarmuje sąsiadów.

Otoczenie naszego domu możemy chronić także przed bezpańskimi czy dzikimi zwierzętami. W momencie wtargnięcia zwierzaka na posesję czujka ruchu, by przegonić intruza, na krótki czas uruchomi zraszacze bądź aktywuje głośnik z którego wydobędą się sygnały odstraszające, np. odgłos szczekającego psa.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także