PARTNER PORTALU
Ogród w stylu zen - porady eksperta

Ogród w stylu zen - porady eksperta

Autor: Urszula Tatur
17 wrz 2020 14:23

Architekci i projektanci wnętrz doskonale zdają sobie sprawę, że często mniej znaczy więcej. Planując zmiany w swoim mieszkaniu, również sami, często dążymy do minimalizmu. Co jest w nim takiego przyciągającego? I czy oby na pewno kończy się on za progiem naszego domu?

Minimalizm zajmuje czołowe miejsce wśród trendów projektowania przestrzeni. Zawdzięcza to nie tylko prostocie i oszczędności w detalach i ozdobach, ale także uniwersalności, gwarancji poczucia przestrzeni i harmonii, a przede wszystkim funkcjonalności. Kluczowym aspektem w kontekście minimalizmu jest jakość wykorzystanych elementów, które nie tylko mają być estetyczne i ponadczasowe, wpisujące się w kanony minimalistycznego projektowania, ale też solidne, by pełnić swoją funkcję przez wiele lat. Projektowanie wnętrza w duchu minimalizmu nikogo nie dziwi, warto jednak wyjść poza próg domu, zaprowadzić ład i harmonię wokół niego i stworzyć swoją strefę relaksu wśród zieleni w ogrodowym zaciszu.

Obserwując trendy w projektowaniu przestrzeni zauważamy rosnącą popularność aranżacji ogrodowych w minimalistycznym stylu z zastosowaniem jedynie funkcjonalnych i jakościowych rozwiązań. Dotychczas spychana na drugi plan przestrzeń wokół domu zostaje doceniona i staje się zewnętrzną strefą relaksu, a mieszkańcy przykładają dużo większą wagę do jej estetyki – mówi Grzegorz Stefański, Brand Manager Cube Garden.

Zen to filozofia ściśle związana z medytacją, równowagą i kontemplacją, a przestrzenie zaprojektowane w jej duchu sprzyjają regeneracji i odpoczynkowi. Obszerne tarasy, zabudowy ogrodowe, altany i pergole zyskują na popularności, jednak w zupełnie innej formie, niż była nam znana dotychczas. Rozwiązania stosowane w ogrodach wyróżniają się nowoczesnym designem, minimalistyczną formą i subtelnością w kolorystyce doskonale wkomponowując się w zieloną przestrzeń lub tworząc uzupełnienie modernistycznej zabudowy, które daje poczucie spójnej całości i uporządkowanej przestrzeni. Dzięki temu ogród staje się miejscem pełnym harmonii, oazą spokoju i miejscem sprzyjającym medytacji i relaksowi.

Minimalizm zen to estetyczna przestrzeń w nowoczesnym wydaniu, łącząca w sobie naturalne materiały, takie jak drewno, z metalem i szkłem, ale także jest to funkcjonalność, wysoka jakość i odporność wykorzystanych produktów, których zadaniem jest służyć przez długie lata, mimo ekspozycji na słońce, deszcz, czy śnieg – podkreśla Grzegorz Stefański.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także