PARTNER PORTALU
Oświetlenie w ogrodzie

Oświetlenie w ogrodzie

Autor: Wojciech Napora
06 gru 2019 20:00

Ogród jest po to, byśmy mogli spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Żeby jednak w pełni wykorzystać te możliwości, niezbędna jest tam jasność, a więc światło dopasowane do konkretnych potrzeb. Jakie będzie odpowiednie?

Właściwie oświetlona posesja nie tylko zyskuje na urodzie, ale staje się też bezpieczniejsza. Na co zwrócić uwagę, kupując lampy na taras, ścieżki i podjazdy?

Wejście, taras, placyk przed domem

Są takie miejsca, w których ważnym parametrem jest strumień świetlny, a więc to, ile światła pada na każdy centymetr powierzchni. Jasno musi być na tarasie, na którym odpoczywamy, a także przy wejściu do domu. Oświetlenie powinno się też włączać wtedy, gdy tego potrzebujemy. Warto więc „uzbroić się” w solidne naświetlacze z precyzyjnymi czujnikami ruchu i zmierzchu. Chodzi przy tym nie tylko o to, byśmy sami widzieli wszystko dokładnie, ale też by widzieli to… sąsiedzi. Po co?

Przede wszystkim po to, by dom był bezpieczny, gdy z niego wyjedziemy – mówi Radosław Szczebak, menadżer marki Steinel w Lange Łukaszuk. – Odpowiednio ustawiony czujnik włączy naświetlacz wtedy, kiedy ktoś niepożądany będzie kręcić się wokół naszego domu – wyjaśnia.

Dlatego w strategicznych miejscach wokół domu warto zainstalować oprawy LED, które zapewniają wysoką wartość strumienia świetlnego (ok. 1500-2000 lm), pobierając przy tym niewiele energii (do 25 W), co ucieszy nas też w chwili płacenia rachunków za prąd.

Dodatkowymi ich walorami są m.in. obrotowa głowica (pozwala skierować światło w odpowiednie miejsce), duży kąt wykrywania i duży zasięg (ponad 10 metrów). Ważna jest też szeroka paleta ustawień, a więc np. zakres czasowy, w jakim będzie działać LED po wykryciu ruchu przez sensor (od 10 sekund do 15, a nawet 30-minut).

Należy pamiętać o jeszcze jednej ważnej sprawie: takie urządzenie nie dość, że musi zapewniać odpowiednie światło, być odporne na wodę i kurz (minimum IP 44), zmiany temperatury oraz promieniowanie UV, powinno też być estetyczne – zaznacza ekspert.

Jasno i pewnie w ogrodzie

Designerski wygląd to cecha niezbędna w przypadku każdej oprawy oświetleniowej, której zamierzamy użyć w ogrodzie. Ale musimy też zwrócić uwagę na kilka innych wartości, które decydują o funkcjonalności konkretnych produktów:

- Oprawy najazdowe. Możemy je wbudować w podjazd do garażu i w ścieżki. Są odporne na duże obciążenia (do 500 kg), powinny się legitymować stopniem ochrony co najmniej na poziomie IP 67 (całkowita ochrona przed kurzem i efektami zanurzenia w wodzie o głębokości do jednego metra). Muszą także być odporne na korozję.

- Punktowe reflektory ogrodowe. Doskonale podkreślają piękno poszczególnych przedmiotów w ogrodzie, w tym cennych roślin. Powinny mieć odpowiednią soczewkę i być łatwe w montażu (by można je było przestawiać z miejsca na miejsce). Wymagany stopień ochrony to przynajmniej IP 65 (kompletna ochrona przed kurzem i silnym strumieniem wody).

- Lampy do stawu. To wysublimowane urządzenia, pozwalające nastrojowo podświetlić przydomowy staw czy oczko wodne. W tym przypadku arcyważnym parametrem jest IP 68, co gwarantuje zupełną ochronę przed efektami długotrwałego zanurzenia w wodzie.

- Oprawy do oświetlania podjazdów i ścieżek. To urządzenia narażone na uszkodzenia mechaniczne, muszą więc być wykonane z wytrzymałych materiałów i odporności na kurz oraz wilgoć IP44. Powinny też zapewniać skuteczne, rozproszone światło padające na powierzchnię, ale nie oślepiać osób poruszających się w tych miejscach.

- Lampy solarne. Nowoczesne oprawy tego typu przydadzą się wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do sieci energetycznej. Te z najwyższej półki dzięki monokrystalicznemu panelowi solarnemu pozwalają „nałapać” promieni słonecznych zawsze – nawet wtedy, gdy gruba warstwa chmur opanowała niebo na cały dzień. Dzięki temu darmowym światłem możemy się cieszyć nawet jesienią i zimą, kiedy dni staną się radykalnie krótsze. Urządzenie musi być wyposażone w wydajny akumulator bez efektu pamięci (np. litowo-żelazowo-fosforanowy). To on bowiem pozwoli zmagazynować duży zapas energii, którą można wykorzystać wieczorem i w nocy, kiedy będzie nam najpotrzebniejsza. Co więcej, niektóre modele pozwalają wystawiony na działanie słońca panel (po południowej stronie domu) połączyć przewodem z oprawą umieszczoną na północnej flance. W ten sposób można za darmo doświetlić każdy zakątek posesji. Również te produkty powinny się wyróżniać pod względem estetyki – dbają o to czołowi producenci. Najważniejsza jednak jest ochrona przed kurzem i wodą, dlatego takie oprawy powinny się legitymować co najmniej IP 44.

W przypadku każdego z tych produktów szalenie ważna jest też ekonomia ich użycia. Dlatego zawsze zwracajmy uwagę na jakość LED-ów w nich użytych. Te najlepsze gwarantują odpowiednio mocne światło przy niskim poborze mocy. No i działają bez szwanku nawet przez 50000 godzin. A to oznacza wymierne, znaczące oszczędności – podkreśla ekspert.

Czytaj także: Przygotuj drewno do kominka. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także