Piękny ogród. Świetne pomysły na ogrodowe alejki!

Piękny ogród. Świetne pomysły na ogrodowe alejki!

Autor: Ewa Kozioł
23 cze 2022 10:09

Budowa alejek ogrodowych to czasem nie lada wyzwanie. Mogą być wąskie lub szerokie, proste lub kręte, wykonane z dużych lub małych elementów. Na które rozwiązanie się zdecydować? Podpowiadamy. Sprawdź, co najlepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie.

  • Pomysłów na budowę alejek w ogrodzie jest naprawdę wiele.
  • Niektóre betonowe elementy mogą pasować do bardzo wielu kompozycji.
  • Duże płyty są również ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli budujemy z nich alejkę metodą „step by step”.
  • Elementy z kostek i płyt betonowych w ogrodzie możemy ze sobą łączyć. 
  • Ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy budowie ścieżek, są obrzeża.

Ścieżki można łatwo ułożyć z kostek i płyt betonowych, które należą do najpopularniejszych rozwiązań na rynku. Cieszą się dużym uznaniem, gdyż są to materiały o dużej wytrzymałości, atrakcyjnym wyglądzie i przystępnej cenie. Dzięki dużej dostępności elementów różniących się między sobą kształtem, wielkością oraz kolorystyką bez problemu dobierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do stylu nawet najbardziej oryginalnie zaprojektowanej posesji. Niektóre z tych elementów są bardzo uniwersalne, zaś inne wyglądają, jakby powstały wręcz z myślą o konkretnym stylu. 

Do każdego ogrodu

Niektóre betonowe elementy mogą pasować do bardzo wielu kompozycji. Przykładem są kostki Polbruk Trento i Napoli. Te dwie stosunkowo niewielkie kostki betonowe występują w wielu wersjach kolorystycznych, wymiarach oraz fakturach. Dzięki temu wykonane z nich ścieżki znajdziemy w różnych aranżacjach, począwszy od klasycznych, a skończywszy na nowoczesnych.

Polbruk Napoli.

 

Trento to komplet sześciu kostek, z czego najmniejszy element posiada wielkość 13,9x10,4 cm, natomiast największy – 13,9x20,9 cm. Równie zróżnicowana jest paleta kolorystyczna, która zaczyna się od jasnych szarości, przechodzi przez odcienie żółtego, a kończy się na ciemnych brązach. Do tego dochodzą jeszcze dwie faktury – płukana i gładka. Podobnie wszechstronna jest kostka Napoli. Występuje w trzech rozmiarach, trzech grubościach, dwóch fakturach i aż w trzynastu wersjach kolorystycznych. To wszystko sprawia, że z tych dwóch kostek zbudujemy ogrodowe ścieżki dopasowane do prawie każdej kompozycji. 

Polbruk Trento.

Nowoczesna ścieżka "krok po kroku"

Duże płyty są również ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli budujemy z nich alejkę metodą „step by step”. Polega ona na układaniu pojedynczych płyt w odległości równej długości jednego kroku. Zwykle jest ona stosowana w projektach nowoczesnych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ją również na przykład w aranżacjach w stylu śródziemnomorskim czy rustykalnym.

Polburk Magna.

 

Do wykonania alejki metodą „step by step” zwykle używa się dość dużych płyt, takich jak Polbruk Exa czy Magna. Pierwsza z nich posiada kształt plastra miodu, czyli heksagonu, który jest świetnie znany i bardzo ceniony w sztuce użytkowej. Exa to swego rodzaju reinterpretacja tej figury geometrycznej. Boki płyty nie są równe, ich długości zostały zróżnicowane, co nadało jej dynamiczny i oryginalny wygląd. Gdy połączymy to z kolorem taupe, który jest mieszanką szarości, beży i bieli, to zyskujemy niezwykle interesujące rozwiązanie, które świetnie pasuje do nowoczesnej architektury. Druga z płyt wyróżnia się z kolei dość unikatową wielkością. Magna to wielkoformatowe elementy o wymiarach: 75x100 cm i 50x75 cm. Doskonale pasuje ona do nowoczesnych aranżacji, nie tylko ze względu na swoją wielkoformatowość, ale również kolorystykę. 

Modne i stonowane

Innym pomysłem na aleję czy chodnik z płyt Exa i Magna jest ułożenie z nich jednolitych nawierzchni. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach. Płyty o niezwykle awangardowych i modnych kształtach mogą nadać finalny charakter całemu ogrodowi. Ich dynamiczny i nieszablonowy design nadaje nawierzchni ciekawy wygląd, w czym „specjalizuje się” zwłaszcza Exa. Jeśli jednak zależy nam na bardziej stonowanych, ale nadal nowoczesnych ścieżkach ogrodowych, warto zwrócić uwagę na płytę MultiComplex. To dość duże, prostokątne płyty o wymiarach 20x40, 40x40 oraz 60x40 cm o gładkiej fakturze i w aż sześciu wersjach kolorystycznych. 

W klimacie Jordanii

To Polbruk Petra inspirowana skalnym miastem w Jordanii, która swoim designem przypomina popękaną od suszy ziemię. Pojedynczy element posiada wymiar 36,4x26,8 cm. Petra występuje w trzech kolorach. Pierwszy z nich to sahara, który jest dedykowany aranżacjom w klimacie śródziemnomorskim. Pozostałe dwa to onyx (beż) i alpen (szary), które też się w nim odnajdą, ale są równie ciekawą propozycją do projektów klasycznych i rustykalnych. Co ciekawe, w niektórych aranżacjach kolory te są ze sobą łączone dla osiągnięcia intrygującego efektu.

Polbruk Perta.

Czy ścieżki potrzebują obrzeży?

Ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy budowie ścieżek, są obrzeża. Nie zastosujemy ich przy alejkach układanych metodą „step by step”, ale już przy pełnych nawierzchniach jak najbardziej. Pełnią one nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz także oddzielają przestrzeń komunikacyjną od ogrodowej roślinności, a przede wszystkim stabilizują nawierzchnię, przeciwdziałając jej rozsuwaniu się na boki. Jak je dobrać? Najlepiej w taki sposób, żeby podobnie jak kostki i płyty były spójne z całym projektem aranżacji. Tutaj wybór rozwiązań jest niezwykle szeroki – od obrzeży nowoczesnych aż po klasyczne. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także