PARTNER PORTALU
Postaw na modny taras idealnie pasujący do projektu domu

Postaw na modny taras idealnie pasujący do projektu domu

Autor: Radosław Zieniewicz
04 lip 2017 17:13

Przydomowy taras jest miejscem na relaks, wypoczynek i spotkania z bliskimi na świeżym powietrzu. Jak go modnie zaaranżować, wykorzystując duże donice podpowiadają architekt Magdalena Wąsowicz z Pracowni Projektowej Archipelag i Marta Pryczkowska, lider Działu Projektowego z firmy Libet.

Aranżacja i wykończenie tarasu mogą być ukoronowaniem budowy wymarzonego domu, dlatego już na etapie wyboru projektu warto przemyśleć jak go przytulne zorganizować.

W nowoczesnych realizacjach projektanci traktują taras jak przedłużenie strefy dziennej. Dzięki wielkoformatowym oknom balkonowym zaciera się granica pomiędzy wnętrzem domu a jego otoczeniem. Często przegrody pomiędzy pokojem dziennym a tarasem rozsuwają się, potęgując wrażenie swobodnej i otwartej strefy dziennej, która znajduje swoją kontynuację w aranżacji ogrodu. Popularne są również projekty, w których zadaszony taras przypomina pokój na wolnym powietrzu, wyposażony w wygodne meble oraz nastrojowe oświetlenie. Świetnie również w takich przypadkach sprawdza się kominek zewnętrzny. Możliwe jest dzięki takim zabiegom stworzenie fantastycznego miejsca do wypoczynku, które jest funkcjonalne nawet podczas padającego deszczu – wyjaśnia architekt Magdalena Wąsowicz z Pracowni Projektowej Archipelag.

We współczesnym wzornictwie elementów wyposażenia i wykończenia tarasu króluje prostota i koncentracja na walorach materiału.

Znakomicie w ten trend wpisują się nowoczesne, minimalistyczne projekty. Obecnie najczęściej stosowanymi materiałami wykończeniowymi są płyty tarasowe o stosunkowo dużych gabarytach i jednolitej kolorystyce. Coraz większą popularnością cieszą się też nawiązania do naturalnych materiałów wykończeniowych (np. faktury drewna czy kamienia). Zarówno taki tradycyjny, jak i bardziej modernistyczny design powinien oczywiście być spójny z całą aranżacją tarasu – tłumaczy Marta Pryczkowska, Lider Działu Projektowego z firmy Libet.

Duże donice

Wizytówką nowoczesnego tarasu są często duże donice, które nie tylko eksponują rośliny i dekorują przestrzeń, ale mogą również zasłaniać mniej atrakcyjne widoki.

Na rynku możemy spotkać szeroki wybór donic o zróżnicowanej kolorystyce, dzięki czemu nie ma problemu z doborem donic tak, aby harmonizowały z wystrojem tarasu. Jako budulec donic bardzo dobrze sprawdza się zyskujący ostatnio na popularności beton. Materiał ten zaimpregnowany, odporny jest na warunki atmosferyczne, dzięki temu z powodzeniem można go stosować przy tworzeniu pojemników na rośliny do ogrodu. Betonowe donice są ciężkie, dzięki temu zapewniają stabilność i odporność na działanie silnego wiatru nawet wysokim roślinom – wyjaśnia architekt z Pracowni Projektowej Archipelag.

Donice charakteryzujące się sporymi rozmiarami znakomicie wpisują się we współczesne tendencje do tworzenia spójnych aranżacji, w których minimalizm idzie w parze z funkcjonalnością. Świetnie komponują się one z wielkoformatowymi płytami, stanowiąc jednocześnie wyrazisty akcent estetyczny w całej zagospodarowywanej przestrzeni. Jako element małej architektury wychodzą przy tym poza ramy miejsc przeznaczonych tylko do eksponowania roślin. Można je z powodzeniem wykorzystywać, np. do wyznaczania ścieżek czy oddzielania od siebie poszczególnych stref – objaśnia ekspert z firmy Libet.

Aranżacja tarasu donicami – o czym należy pamiętać?

Wykorzystując duże donice możemy stworzyć niepowtarzany charakter tarasu, który będzie nie tylko dodatkową przestrzenią użytkową naszego domu ale także jego ozdobą.

Donice ustawione na tarasie powinny nawiązywać pod względem materiałów i kolorystyki do walorów estetycznych elewacji budynku. W przypadku domów tradycyjnych lepiej sprawdzi się wykorzystanie materiałów takich jak kamień, drewno czy ceramika, z kolei bryły domów nowoczesnych znakomicie uzupełnią nowoczesne donice betonowe lub metalowe. W przypadku donic ustawionych w większej odległości od domu, ich dobór zależeć będzie przede wszystkim od przyjętej koncepcji aranżacji ogrodu i nie musi bezpośrednio nawiązywać do stylistyki materiałów wykończeniowych budynku – wyjaśnia architekt Magdalena Wąsowicz z Pracowni Projektowej Archipelag.

Należy w przemyślany sposób dopasować taką donicę do otoczenia – zarówno pod względem wizualnym, jak i czysto praktycznym. Rozstawienie sporych elementów na stosunkowo niewielkiej przestrzeni raczej nie będzie dobrze wyglądać. Nie tylko wizualnie zmniejszy taras, ale również na pewno nie będzie sprzyjać komfortowi użytkowania. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast wykorzystanie ich do kompleksowego zagospodarowania większych obszarów, gdzie mogą tworzyć ciekawe kompozycje, pełniąc jednocześnie rozmaite funkcje, jak np. wspomniane wydzielanie stref. W każdym przypadku warto pamiętać, że betonowe donice to także spory ciężar – należy więc uwzględnić wytrzymałość dekorowanego podłoża i zachować szczególną ostrożność w trakcie ustawiania – podsumowuje ekspert z firmy Libet. 

Urządzamy taras w 3 różnych odsłonach. Przeczytaj więcej!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także