Poznaj najświeższe trendy na modną aranżację ogrodu

Poznaj najświeższe trendy na modną aranżację ogrodu

Autor: Radosław Zieniewicz
15 marz 2017 11:57

Branża ogrodnicza rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie, a liczba miłośników ogrodów nieustanie się zwiększa. Hodowcami zieleni i ogrodnikami stają się osoby, które nie dysponują nawet skrawkiem ziemi, a jedynie balkonem lub tarasem – dbałość o przestrzeń, w której żyjemy wpisuje się po prostu w dzisiejszy styl życia. Poznaj trendy ogrodnicze na 2017 rok.

Wiosna już tuż, tuż, a wraz z nią pierwsze prace w ogrodzie, metamorfozy przestrzeni i sadzenie roślin.

Ze względu na to, iż tworzenie roślinnych kompozycji jest zadaniem wieloletnim, ogrodowa moda ulega raczej swobodnym modyfikacjom aniżeli drastycznym przemianom – tłumaczy Wojciech Średniawa, główny projektant firmy Polbruk. – Wedle wszelkich przesłanek w roku 2017 dynamicznie rozwijać się będzie ogrodnictwo „mało powierzchniowe” na tarasach, balkonach czy ścianach – ogrodach pionowych. Obserwować będziemy wzrost znaczenia przestrzeni tarasu, który stanowi powiększenie domowego salonu czy elementów małej architektury. Dla ogrodów stylizowanych na te z dawnych epok lub nawiązujących do wiejskiego krajobrazu przeciwwagą będą ogrody formalne i aranżacje geometryczne bazujące na minimalistycznych formach i prostych liniach oraz wielkiej płycie takiej jak Polbruk MultiComplex czy Polbruk Magna. Kontynuowany będzie też trend na dekoracyjne klomby utrzymane w jednym kolorze, a także rabaty bylinowe, które szybko utworzymy dzięki produktom takim jak palisady i gazony firmy Polbruk – tłumaczy Wojciech Średniawa.

Ogrodnictwo mało powierzchniowe

Posiadanie ogrodu bądź własnej działki to dla wielu osób, szczególnie tych mieszkających w aglomeracjach miejskich, wciąż niespełnione marzenie. W rezultacie na małej przestrzeni nie ma zbyt wiele miejsca na duże, rozłożyste drzewa i bujną roślinność. Stąd popularność małych zielników na parapetach, czy ogrodów wertykalnych.

Efekt potęguje sukces zdrowej żywności, ogrodnictwa jako hobby oraz rosnąca świadomość osób na temat znaczenia zieleni i jej pozytywnego wpływu na samopoczucie. Rezultatem jest też zjawisko „ogrodnictwa 365” ponieważ ogrodnikiem może być dziś każdy i wszędzie – zyskują na tym nie tylko domowe przestrzenie, lecz również miasta i miejsca pracy.

Taras jako powiększenie domowej przestrzeni

Taras w sezonie wakacyjnym staje się „letnim salonem”, stylowym uzupełnieniem posesji i ustronną strefą relaksu. Stąd meble, które królowały dotychczas tylko wewnątrz domu zastępują na tarasach te proste i plastikowe.

Aby cała aranżacja była kompletna i spójna stylistycznie, taras powinien być wykonany z podobnych materiałów co pomieszczenie do niego przylegające, np. salon. Z pomocą w kreowaniu atrakcyjnych przestrzeni przychodzą materiały wet-cast Polbruk z linii TOP, czyli produkty Lira, Aura i Linea, które łączy atrakcyjny design i wyjątkowa trwałość.

Ogrody funkcjonalne

Zwolenników wydzielania tzw. wnętrz ogrodowych, czyli pojedynczych przestrzeni pełniących określone funkcje, które razem decydują o użyteczności ogrodu, z roku na rok przybywa. Za sukcesem tego rozwiązania stoi przede wszystkim dbałość o dopasowanie przestrzeni do potrzeb i upodobań wszystkich jej użytkowników.

Właściwy efekt możemy uzyskać poprzez staranne rozmieszczenie pól ogrodu wobec dominującego punktu np. domu. Nie może więc zabraknąć strefy reprezentacyjnej z roślinami dekoracyjnymi (zwykle na froncie), strefy wypoczynkowej z altaną, grillem i placem zabaw oraz zielnika i pomieszczenia gospodarczego. Całość powinna uzupełniać strefa komunikacyjna ze ścieżkami i podjazdem.

Współczesne trendy aranżacyjne dają też szerokie możliwości wprowadzenia innych ciekawych rozwiązań wokół domu, m.in.: elementów małej architektury, tworzenia zacisznych kącików, mebli z palet czy np. podwyższonych rabat i elementów łączących funkcje (np. siedziska i skrzynki na narzędzia), które pozwalają zaoszczędzić miejsce i zachować ład.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także