PARTNER PORTALU
Schody ogrodowe. Jak je zaprojektować?

Schody ogrodowe. Jak je zaprojektować?

Autor: Wojciech Napora
10 gru 2019 11:00

Przedstawiamy zasady projektowania schodów ogrodowych.

Według obowiązujących przepisów* szerokość użytkowa schodów zewnętrznych do budynku powinna wynosić co najmniej 1,2 m - przy czym nie może być mniejsza niż szerokość użytkowa biegu schodowego w budynku. W wypadku domów jednorodzinnych szerokość biegu i spocznika schodów wewnętrznych nie może być mniejsza niż 80 cm. Oprócz tego, liczba stopni w jednym biegu schodów zewnętrznych nie powinna wynosić więcej niż 10.

Tyle mówią przepisy. Nie jest to jednak wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Jest jeszcze wzór, który pozwoli określić wygodną wysokość i długość stopnia: 2h+s=60-65 cm – czyli suma podwójnej wysokości stopnia plus jego długość powinna mieścić się w granicach między 60 a 65 cm. Nieco może mniej fundamentalna, ale równie istotna jest zasada, aby przy schodach zewnętrznych przyjmować większe wartości szerokości stopnia kosztem jego wysokości, czyli po polsku - dla naszej wygody lepsze na zewnątrz są schody dłuższe, lecz bardziej płaskie. Bardzo wygodne są na przykład stopnie o wymiarach 30-35 cm (długość) na 15 cm (wysokość). Długość stopnia w żadnym wypadku nie powinna być natomiast mniejsza niż 20-25 cm – poniżej tej wartości schody robią się nie tylko niewygodne, ale wręcz niebezpieczne. 

Czytaj także: Pochylnia czy schody?

Schody skonstruowane zgodnie z podanym wzorem umożliwiają wygodne chodzenie bez zmiany tempa, długości i rytmu kroków. To bardzo ważne, szczególnie jeśli będą znajdowały się w miejscu, które będziemy pokonywać wielokrotnie w ciągu dnia, na przykład przed wejściem do budynku.

Ze względu na ergonomię i komfort użytkowania znaczenie ma również liczba stopni. Naturalny rytm chodzenia człowieka zazwyczaj jest nieparzysty (bardziej naturalne jest dla nas wykonanie nieparzystej liczby kroków), stąd też dobrze, jeśli liczba stopni w biegu również jest nieparzysta.

* Większość regulacji dotyczących wznoszonych w Polsce budynków (oraz ich otoczenia) zawarta jest w rozporządzeniu Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Poz. 926 z 2013 r.).


Porównanie różnych proporcji schodów zewnętrznych, spełniających wymagania normowe i ergonomiczne (rys. Buszrem).

Buszrem-001.1.jpg
Buszrem-001.1.jpg

1. Długość kroku dorosłego człowieka mieści się z reguły w zakresie 60-65 cm. W tym wypadku – 65 cm.
2. Schody o wymiarach 10x45 cm, bardzo łagodne, doskonałe jako tarasowe.
3. Schody 15x35 cm. Z reguły stosowane jako główne schody zewnętrzne, np. wejściowe do budynku.
4. Schody 18x30 cm. Proporcje stosowane czasem wewnątrz budynków, dość strome jak na schody zewnętrzne. Możliwe do zastosowania na przykład jako zejście techniczne.

Różnica poziomów 120 cm pokonana za pomocą 12 stopni o wymiarach 10x45 cm. W połowie biegu zastosowano spocznik o tak dobranej długości, aby nie łamał rytmu kroków (rys. Buszrem).

Buszrem-002.1.jpg
Buszrem-002.1.jpg

1. Pierwszy bieg schodowy
2. Spocznik
3. Drugi bieg schodowy. Ważne jest aby biegi składały się z takiej samej liczby stopni.
4. Poziom docelowy.
5. Długość kroku przyjęta jako 65 cm


Schody „widokowe” o wymiarach 6x53 cm. Wzór na wymiary stopnia został zachowany (2x6+53=65 cm), jednak ze względu na niewielką wysokość i dużą szerokość stopnia w naturalny sposób wymuszają spowolnienie kroków. Również zwiększona szerokość biegu sprzyja spacerowemu tempu i rozglądaniu się dookoła (rys. Buszrem).

Buszrem-003.1.jpg
Buszrem-003.1.jpg

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także