×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Schody w ogrodzie

Schody w ogrodzie

Autor: Wojciech Napora
09 wrz 2019 20:00

Schody występują w architekturze od starożytności. To element stricte funkcjonalny, który pozwala projektantom niwelować różnice w wysokości terenu oraz umożliwia dostanie się na wyższe kondygnacje budynku. Poza tym funkcjonalnym zastosowaniem odgrywają one również rolę dekoracyjną.

W rzymskich i greckich świątyniach wznoszonych w starożytności podwyższały one wizualnie budowle, podnosząc tych samym ich rangę. Z powodzeniem stosowano je także w architekturze pałacowej czy przed budynkami publicznymi, w których mieściły się ważne instytucje. Podkreślano tym samym majestat państwa i władzy. W otoczeniu rezydencji królewskich i szlacheckich schody stanowiły element kształtowania krajobrazu. Przykładem mogą być założenia ogrodowe przy pałacu Burbonów we włoskiej Casercie, czy w rezydencji królów hiszpańskich w La Granja de San Ildefonso. 

Dziś przy wznoszeniu gmachów użyteczności publicznej architekci stawiają przede wszystkim na rozwiązania proste, funkcjonalne oraz pozbawione barier. Jednak schody zewnętrzne z powodzeniem stosuje się w założeniach ogrodowych na styku tarasu z ogrodem lub w miejscach, gdzie konieczne jest „zgubienie” różnic w wysokości terenu (skarpy, wzniesienia). Do tej roli nadają się betonowe stopnie schodowe Polbruk Grando. Występują one w dwóch fakturach – łamanej (przypominającej wyglądem naturalny kamień) lub gładkiej. Każda z nich dostępna jest w trzech kolorach: latte (biało-jasno-piaskowy), hawaii (brązowo-pomarańczowy) oraz nerino (biało-szaro-czarny).

Czytaj także: Mała architektura ogrodowa.

Dwa pierwsze sprawdzą się w aranżacjach nawierzchni w ogrodach w stylu śródziemnomorskim. Będą dopełnieniem na przykład do alejek wybudowanych z kostki Polbruk Granito (w kolorach latte czy hawaii), Polbruk Avanti (brązowy i czerwony) lub Carmino (hawaii i latte). Kolor nerino będzie natomiast pasował do nawierzchni w ogrodach nowoczesnych i skandynawskich, wykonanych na przykład z płyt Polbruk Lamell. Klamrą kompozycyjną dla stopni Grando w miejscach, gdzie występują skarpy lub górki, są murki o tej samej nazwie, które dodatkowo wzbogacą aranżację oraz zapobiegną osuwaniu się ziemi.

Stopnie Grando to jednak nie tylko design, który z powodzeniem możemy zastosować w ogrodach w stylu śródziemnomorskim, nowoczesnym czy skandynawskim. Ze względu na ich szerokość i długość możemy je układać w większych lub mniejszych kompozycjach. Wymiary pojedynczego stopnia to 15×40×100 cm. Ich montaż jest prosty. Nie wymagają one podkonstrukcji wykonanej z betonu. Z kolei ich blokowy, monolityczny charakter sprawia, że są one mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Źródło: Polbruk

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także