PARTNER PORTALU
Taras – jak go urządzić? Zobacz 25 projektów domów z tarasami

Taras – jak go urządzić? Zobacz 25 projektów domów z tarasami

Autor: Katarzyna Masłowska
09 lip 2015 13:18

Taras to znakomite miejsce do spędzenia letnich chwil z rodziną i przyjaciółmi, jak również na samotną lekturę na świeżym powietrzu. Warto pięknie i funkcjonalnie go zaprojektować.

Taras to znakomite miejsce do spędzenia letnich chwil z rodziną i przyjaciółmi, jak również na samotną lekturę na świeżym powietrzu. Warto pięknie i funkcjonalnie go zaprojektować.

Kluczowa jest sama konstrukcja tarasu, ale nie mniej ważne jest jego umeblowanie, oświetlenie i ozdobne dodatki.

Wybieramy styl

Zanim przystąpimy do wyboru koloru i rodzaju mebli pomyślmy, w jakim otoczeniu dobrze się czujemy – minimalistycznym czy bardziej „na bogato” – i co będzie pasowało do otoczenia, w którym mieszkamy.

Ten pierwszy styl doskonale sprawdza się w nowoczesnym budownictwie, zaś drugi dobrze komponuje się ze starymi i odrestaurowanymi kamienicami.

Zobacz także: Budowa tarasu. Montaż płyt „na sucho” i na wspornikach

Urządzenie tarasu w wersji minimalistycznej nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wystarczą komfortowe, wykonane z drewna lub plecionki siedziska, często obite materiałem oraz drewniane stoły lub niewielkie stoliki. Do tego proste, gliniane donice z kwiatami. Dominuje tu przede wszystkim biel, czerń lub wyrazista czerwień.

W mieszkaniach w starych kamienicach doskonale wyglądają tarasy urządzone w tzw. stylu prowansalskim, gdzie jest pełno roślin i elementów dekoracyjnych. Tu możesz zapomnieć o skromności i prostocie. Dobrze widziane na takim tarasie są różnego rodzaju dodatki, świeczki, niewielkie doniczki z ziołami i kwiatami, a także metalowe lub wiklinowe meble.

Dobór mebli

Jeśli mamy niewielki taras nie przesadzajmy z ilością siedzisk czy wielkością stołu. Często zamiast wiklinowych czy drewnianych siedzisk praktyczniejsze i funkcjonalne są ławy lub ogrodowe huśtawki, albo bardzo modne w tym sezonie meble z palet i skrzynek. Praktyczniejszy jest także zakup okrągłego stołu, bo w razie większej wizyty gości zawsze możesz dostawić do niego krzesła i nikt nie będzie siedział na rogu.

Odporne na wilgoć

Pamiętajmy, że meble, które postawisz na tarasie muszą być odpowiednio przystosowane do zmieniających się warunków pogodowych. Decydując się więc na ich zakup, wybierzmy te, które wykonane są z odpornych na wilgoć materiałów. Jeśli zimą nie masz gdzie ich schować, powinny być też odporne na ujemne temperatury. W innym wypadku szybko się zniszczą.

Ochrona przed słońcem i deszczem

Urządzając taras warto pomyśleć, by korzystanie z tej dodatkowej przestrzeni mieszkalnej było możliwe niezależnie od pogody. Obecnie odchodzi się od stawiania ogrodowych parasoli. Przed silnym słońcem, wiatrem lub deszczem ochronią nas markizy, niegdyś kojarzone jedynie z ogródkami restauracyjnymi, dziś również widziane coraz częściej na wielu przydomowych tarasach i balkonach. Są po prostu praktyczniejsze.

Jeśli mamy większą przestrzeń na tarasie i trochę więcej środków finansowych możemy również zastosować pergole. Obie osłony – zarówno markizy, jak i pergole - są automatyzowane. Pozwala to nam, by np. nie wstając z krzesła za pomocą pilota, samemu wyregulować poziom wysunięcia lub wysokość markizy czy zasłonięcia ścianek i sufitu w pergoli. Dzięki temu mamy cień tam gdzie go najbardziej potrzebujemy.

Zautomatyzowane markizy i pergole przy dodatkowym wyposażeniu w czujniki wiatru i słońca, sprawiają, że osłona sama zwinie się lub rozwinie w zależności od wcześniej zaprogramowanych warunków pogodowych. Dla przykładu: markiza na wietrze zachowuje się jak żagiel, ale dzięki zastosowaniu właśnie czujnika wiatru możemy mieć pewność, że sama się zwinie, gdy warunki pogodowe się zmienią.

Oświetlenie i ogrzewanie

Obecnie dostępne produkty na rynku pozwalają w sposób komfortowy spędzać czas na tarasie także w chłodne wieczory. Popularne są specjalne rampy świetlne, sterowane na pilota, produkowane np. przez Somfy oraz specjalne promienniki kwarcowo-halogenowe, które zapewnią nam ciepło i to o takim natężeniu, na jakie będziemy mieli ochotę.

Piękne rośliny

Usytuowane względem stron świata, a także nasłonecznienie jest kluczowe dla konkretnych roślin, które zdecydujemy się posadzić w doniczkach na naszym tarasie. Niektóre kwiaty mogą rosnąć w pełnym słońcu, a inne rozwijają się w półcieniu. Te pierwsze, takie jak pelargonie, werbeny oraz petunie, można sadzić od strony południowej. Te, które nie są odporne na duże nasłonecznienie, czyli np. fuksje i bratki najlepiej sadzić, jeśli mamy taras od strony wschodniej lub zachodniej.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także