PARTNER PORTALU
Usuwanie chwastów - jak to zrobić skutecznie?

Usuwanie chwastów - jak to zrobić skutecznie?

Autor: Wojciech Napora
05 lip 2019 14:00

Chwasty znacznie osłabiają rośliny, ograniczają ich rozrost, a także dostęp do ważnych składników odżywczych. Co gorsza szybko rozsiewają się lub odrastają z rozłogów. Dlatego konieczne jest regularne usuwanie chwastów, najlepiej kiedy są jeszcze małe i nie zdążyły się rozrosnąć.

Odchwaszczania to jedna z podstawowych prac w naszych przydomowych ogródkach, którą wykonujemy praktycznie do końca lata. Dzięki temu możemy cieszyć się pięknymi rabatami kwiatowymi i grządkami warzywnymi. Ale chwasty to trudny przeciwnik, wymagający regularnego usuwania. 

Jak pozbyć się chwastów? Jeżeli nie chcemy nadużywać szkodliwych chemikaliów, pozostaje pielenie, czyli samodzielne usuwanie chwastów ręcznie lub przy użyciu prostych narzędzi. Pielenie to dość wymagająca praca dlatego warto dobrać narzędzia trwałe i wygodne w użyciu. Najtrudniejsze jest usuwanie chwastów wieloletnich, do których należą m.in. perz rozłogowy, ostrożeń polny, skrzyp polny, powój polny, babka lancetowata, mniszek lekarski (powszechnie zwany mleczem). Rośliny te z pozostałych w glebie resztek korzeni bardzo łatwo się odradzają, dlatego usuwanie tych chwastów należy przeprowadzić bardzo starannie i wyrwać je dokładnie z całymi korzeniami. Pamiętajmy też, aby nie zabierać się za usuwanie chwastów, gdy gleba jest zbyt wilgotna lub zbyt sucha.

Czytaj także: Wybieramy opryskiwacz.

Grunt to skompletowanie odpowiednich narzędzi. Przystępując do odchwaszczania ogrodowych grządek i rabat, należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, które pomogą nam skutecznie uporać się z chwastami. Do usuwania dużych, wyrośniętych chwastów na pewno przyda się motyka i kultywator, a czasami nawet szpadel. 

W przypadku mniejszych powierzchni i małych chwastów warto pomyśleć o sprzęcie do pielęgnacji małych roślin, jak choćby łopatka, czy mały kultywator, grabie oraz odchwaszczacz.

Zabierając się do odchwaszczania ogródka dobrze jest zaopatrzyć się również w rękawice robocze oraz podkładkę pod kolana. Może być to nawet kawałek pianki czy styropianu. A wyrwane chwasty wrzucajmy od razu do pojemnika, aby ich fragmenty nie pozostawały na rabatach. Do tego przyda się nam np. kosz Fiskars Ergo Pop-up, który dzięki specjalnym zaczepom można złożyć do wysokości 3 cm i zaoszczędzić dużo miejsca. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także