Wiosenne prace w ogrodzie

Wiosenne prace w ogrodzie

Autor: Wojciech Napora
25 kwi 2017 09:04

Wiosna to idealny czas na rozpoczęcie prac w ogrodzie. Zwłaszcza po dość kapryśnym okresie w kwietniu, kiedy to spadł śnieg.

Kwiecień, pierwszy prawdziwie wiosenny miesiąc, to zazwyczaj pora na rozpoczęcie koszenia trawy. W tym roku kwiecień przypomniał swoje kapryśne oblicze – schłodził temperaturę i sypnął śniegiem, co może poważnie zaszkodzić kwitnącym drzewkom owocowym. Jest to jednak okres przejściowy, podczas którego można jeszcze lepiej przygotować się do sezonu intensywnych zajęć ogrodniczych. W planie prac, oprócz zadbania o trawnik, warto uwzględnić przygotowanie podłoża pod uprawy – rabaty kwiatowe, ogródek warzywny i ziołowy, oraz pielęgnację trawnika.

Gleba, po każdej zimie, potrzebuje spulchnienia, napowietrzenia i, często, nawożenia.

Nie warto lekceważyć tego zabiegu, ponieważ po okresie zimowym musimy stworzyć roślinom odpowiednie warunki do wegetacji i warto zrobić to dokładnie, by efekty były satysfakcjonujące. Przygotowanie gleby nie jest pracą lekką, ale dziś mamy do dyspozycji bardzo wiele wygodnych narzędzi - glebogryzarek, które nie wymagają wysiłku fizycznego a jednocześnie ułatwiają poprawne spulchnienie i napowietrzenie gleby - radzi Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów.

Glebogryzarka to urządzenie, które może być wykorzystywane w ogrodzie przez cały rok poza okresem kiedy gleba jest zmarznięta lub bardzo silnie przesuszona. Jest także idealną maszyną do przygotowania podłoża pod nowy trawnik, zwłaszcza gdy planujemy zasiać trawę na większej powierzchni. Glebogryzarka, jak każde urządzenie do ogrodu, powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb i prac, które zamierzamy nią wykonywać.

Do małych powierzchni oraz do rewitalizacji fragmentów trawnika służą glebogryzarki o niewielkiej szerokości roboczej ok. 20 cm, jak np. poręczna glebogryzarka z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool, której solidna konstrukcja umożliwia spulchnianie bardzo ubitej gleby, natomiast mały rozmiar - bardzo duży stopień dokładności pracy. Maszyną uniwersalną jest większa, nowa glebogryzarka Honda FG320 o szerokości roboczej 80 cm, która powstała na bazie doświadczeń i dobrze sprawdzonych rozwiązań. Komfort pracy zapewnia niezawodny silnik oraz łatwe kierowanie maszyną - biegi w przód/tył, regulacja rączek w pionie i poziomie czy przednie koło podporowe.

Trawnik

O tej porze roku trawnik potrzebuje szczególnej uwagi. Trawa rozpoczęła już cykl wegetacji i rośnie, ale kwietniowe warunki, z chłodną temperaturą powietrza, porannymi przymrozkami i opadami śniegu, nie sprzyjały pracom pielęgnacyjnym. Wiosną trawa potrzebuje więcej tlenu, lepszego przenikania wody i składników odżywczych zawartych w wiosennych nawozach i powinniśmy jej stworzyć jak najlepsze warunki do dalszej wegetacji, dlatego należy przede wszystkim bardzo dokładnie oczyścić ją z filcu, mchu i chwastów a także zwalczyć oznaki chorób grzybowych.

Powinniśmy wygrabić powierzchnię trawnika, często kilkukrotnie, przeprowadzić wałowanie i aerację. Następnie warto ją odżywić – najczęściej do tego celu stosowane są nawozy typu NPK zawierające azot oraz fosfor, potas i mikroskładniki. Kolejną czynnością jest koszenie. Termin pierwszego koszenia zależy od warunków pogodowych, a podczas całego sezonu zaleca się wykonywać tę czynność przynajmniej raz w tygodniu. Kosić jest najlepiej maszyną dobrej jakości, dostosowaną do warunków - maszyną, która „wie” jak obchodzić się z trawą, by ta zdrowo się rozkrzewiała i gęstniała.

Najbardziej nowoczesnym urządzeniem, które „wie” jak dbać o trawę i został stworzony w celu zdjęcia z właściciela trawnika obowiązku koszenia, jest robot koszący, np. Honda Miimo. Filozofią jego pracy jest nieustanne koszenie – samodzielne i inteligentne, w zaprogramowanym czasie i na wskazanym przez właściciela obszarze. Dzięki łatwemu zaprogramowaniu, Honda Miimo, w tym sezonie dostępny w nowych udoskonalonych wersjach Miimo310 i Miimo 520, systematycznie sam kosi trawę po milimetrze, dzięki czemu trawa jest utrzymywana na tej samej wysokości. Zawsze warto pamiętać, że nie powinniśmy dopuścić do konieczności ścięcia więcej niż 1/3 jej wysokości.

Honda Miimo wypełnia po prostu zalecenia profesjonalistów, którzy wyjaśniają, że dla trawy korzystniej jest kosić ją często i niedużo, nawet po jednym centymetrze, niż rzadko i bardzo krótko. Jednocześnie milimetrowe źdźbła skoszonych roślin pozostają na powierzchni trawnika przekształcając się w naturalny nawóz.

Ponieważ w pielęgnacji trawnika praktycznie najważniejszym kryterium jest wysokość trawy – w przypadku zbyt niskiego koszenia trawa słabnie i staje się podatna na działanie czynników chorobotwórczych, warto zastosować kosiarkę, np. serii HRG i HRX wyposażone w wygodne rozwiązania do ustawiania wysokości ostrzy. Przykładowa kosiarka HRX 537, o szerokości roboczej 53 cm, przeznaczona do koszenia powierzchni do 1 800 m2, wyposażona jest w 7-stopniową regulacją wysokości koszenia umożliwiającą przycinanie trawy w zakresie 19-101 mm.

Precyzyjne cięcie, wskazane dla dobrej kondycji roślin, zapewnia system podwójnych noży, który wraz z systemem do mulczowania umożliwia mielenie trawy oraz liści. Komfort pracy w przypadku tej kosiarki zapewnia innowacyjny napęd Select Drive umożliwiający płynne dostosowywanie prędkości jazdy maszyny w zakresie 0 – 6,4 km/h w zależności od wysokości i gęstości trawy, indywidualnych preferencji operatora.

Na początku sezonu warto również uformować trawnik – można mu nadać dowolny kształt, zależnie od wyobraźni a jednoczenie odgrodzić od innych upraw. Wczesnowiosenne uformowanie ułatwi utrzymanie jego kształtu w kolejnych miesiącach. To zadanie znacznie ułatwia specjalne narzędzie – krawędziarka z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool. Lekka i wygodna w użyciu umożliwia dokładne i estetyczne przycięcie obrzeży trawnika, a solidna metalowa listwa prowadzi ostrza po zaplanowanym torze.

Efektem prawidłowo przeprowadzonej wiosennej pielęgnacji trawy jak i prawidłowo przygotowanego podłoża pod uprawy będzie wymarzony ogród, w którym przyjemnie można będzie spędzać czas.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także