Zapewnij nowe życie elewacji swojego domu

Zapewnij nowe życie elewacji swojego domu

Autor: Radosław Zieniewicz
17 cze 2017 09:30

Dom to swoista wizytówka i powód do dumy każdego właściciela, a jego wygląd zewnętrzny jest niezwykle ważny, gdyż może być oceniany niemalże przez każdego. Fasady nowszych lub odnowionych budynków często pokryte są tynkiem cienkowarstwowym. Z czasem na każdej elewacji widać jednak upływ czasu i zabrudzenia. Z pomocą przychodzą wówczas nowoczesne rozwiązania, których zastosowanie sprawia, że obiekt znów może wyglądać jak nowy.

Elewacje budynków każdego dnia narażone są na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Inne zagrożenia to m.in. korozja biologiczna, powstawanie rys i pęknięć czy blaknięcie kolorów na skutek promieniowania UV. Stan fasady warto sprawdzić zwłaszcza wiosną lub wraz z początkiem lata, gdy ciepła aura sprzyja odnowieniu ścian zewnętrznych po trudnym dla nich okresie zimowym.

Koniec z grzybem

Pleśnie, grzyby i algi często infekują elewację budynków, zwłaszcza w przypadków obiektów zlokalizowanych m.in. w okolicach lasów lub na terenach w pobliżu zbiorników wodnych. Zielony nalot nie tylko psuje estetykę fasady, lecz także może mieć negatywny wpływ na jej stan techniczny.

Jego likwidacja wymaga wykonania kilku kroków – pierwszy z nich to mechaniczne usunięcie większych wykwitów oraz dokładne przemycie zaatakowanych miejsc wodą z detergentem za pomocą myjki ciśnieniowej.

Po wyschnięciu ściany dalszym etapem jest aplikacja preparatu grzybobójczego. Z reguły tego typu wyroby nanosi się za pomocą szczotki lub wałka, aż do całkowitego zwilżenia powierzchni.

Dobrym sposobem na walkę z zagrożeniami biologicznymi jest zastosowanie Preparatu Grzybo- i Glonobójczego RG 10 Foveo Tech. Gotowy do użycia produkt zawiera wysokiej jakości biocydy, jest łatwy i skuteczny w stosowaniu, a także nieszkodliwy dla zdrowia człowieka – wyjaśnia Dawid Trojan, opiekun marki Foveo Tech.

Po trzech dniach efekty działania preparatu będą widoczne – można wówczas rozpocząć dalsze prace konserwacyjne. Przed ponownym malowaniem elewacji należy najpierw uzupełnić ewentualne ubytki, rysy i pęknięcia zaprawą klejącą lub standardową zaprawą tynkarską, a następnie użyć gruntu dedykowanego do wybranej farby elewacyjnej.

Farbę trzeba dobrać do rodzaju podłoża. Wybór właściwego rozwiązania warto też dokładnie przeanalizować pod kątem zagrożeń, na działanie jakich wystawiony jest dany budynek. Przy malowaniu niezbędne jest stosowanie się do zaleceń producenta zawartych w karcie technicznej lub na opakowaniu wyrobu.

Fasada, która chroni i zdobi

Najtrudniej utrzymać estetykę elewacji w przypadku budynków zlokalizowanych na terenach przemysłowych lub obszarach wzmożonego ruchu komunikacyjnego, gdzie w powietrzu znajduje się duża ilość zanieczyszczeń. Dla takich obiektów dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie farby silikonowej, np. Farby Fasadowo Silikonowej FN 30 Foveo Tech. Zawiera ona specjalną formułę BioCare Technology, która zapobiega rozwojowi czynników destrukcyjnych.

Farba Fasadowo Silikonowa FN 30 jest hybrydową kompilacją żywic syntetycznych, decydujących
o wyjątkowej trwałości i odporności mechanicznej z żywicami silikonowymi, zapewniającymi wysoką paroprzepuszczalność. Specjalne środki hydrofobizujące powłokę sprawiają, że wilgoć z zewnątrz nie wnika w jej strukturę, zapobiegając niszczeniu ścian. Ponadto farba nie wiąże brudu oraz wykazuje cechy samoczyszczenia – wyjaśnia Dawid Trojan.

Innych farb elewacyjnych można użyć w miejscach o niższym poziomie zagrożeń zewnętrznych, np. na obiektach zlokalizowanych na przedmieściach lub na wsiach.

Dobrym sposobem na zapewnienie pięknego wyglądu oraz trwałości tynku jest tam użycie Farby Fasadowej Silikatowo-Silikonowej FSS 25 Foveo Tech  – nowoczesnego produktu przygotowanego na bazie wodnej dyspersji krzemianów i środków silikonowych. W składzie farby znajduje się układ biobójczy zapobiegający rozwojowi zarodników alg i grzybów pleśniowych. Produkt można nakładać na różne podłoża mineralne, a zastosowanie wysokiej jakości surowców ułatwia aplikację, zapewnia znakomitą przyczepność do podłoża, a także gładkie, matowe wykończenie oraz trwałość koloru.

Fasadę budynku należy poddawać regularnej obserwacji i na bieżąco reagować na ewentualne uszkodzenia, bądź oznaki zagrzybienia. Prace renowacyjne najlepiej przeprowadzać wiosną lub z początkiem lata, przy sprzyjających warunkach pogodowych. Zadbana w ten sposób elewacja będzie trwałą i estetyczną wizytówką domu.

Trwałe okładziny elewacyjne sposobem na ochronę fasady domu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także